lenusikb
07.12.15,08:26
Dobry den. Dufam ze pisem do spravnej rubriky. chcem sa opytat ci a kedy mi zamestnavat ma oznamit nepredlzenie pracovnej zmluvy na dobu urcitu. Zmluva mi konci zaciatkom januara a oni sa stale nevedia vyjadrit. Maju nejaku zakonom danu lehotu na informovanie ma alebo mozem cakat aj do posledneho dna ? Dakujem.
Tweety
07.12.15,07:32
Zákonná lehota nie je. PP na dobu určitú končí dobou určitou ak nedôjde k jej predlženiu.
§ 71
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.
Peggynka
07.12.15,07:32
Chobot
07.12.15,07:38
Zákonná povinnosť nie je. Ak nie je zo strany zamestnávateľa záujem, aby si zotrvala v PP aj ďalej, tak jednoducho zmluva je uzatvorená na dobu určitú a po uplynutí tejto doby PP končí. Netreba k tomu nič oznamovať.

Ale ak ti zmluvu chcú predĺžiť, zo slušnosti by ti mohli oznámiť, že zostávaš a že ti zmluvu predĺžia najmenej mesiac pred skončením dohodnutej doby. Serózni zamestnávatelia zvyčajne pred skončením doby určitej urobia hodnotiaci pohovor so zamestnancom, kde mu povedia, či zmluvu predĺžia alebo sa rozlúčia.

Ak ti doteraz nič nepovedali, ani nenaznačili, tak kľudne si hľadaj prácu. Veď čo ak nájdeš niečo lepšie? Potom môže byť zamestnávateľ nemilo prekvapený, že v posledný deň sa zdvihneš a rozlúčiš s nimi. Ani ty nie si viazaná, ak by ti aj chceli predĺžiť a mala by si niečo iné, bez problémov môžeš predĺženie odmietnuť.
enida
07.12.15,13:46
Ak je to vacsia spolocnost tak vacsinou ma zauzivany nejaky postup, kedze je tam aj viac oficialit a formalit na vybavovanie. Napr. vo viacerych velkych korporaciach plati, ze ak ta uz nechcu zamestnavat, cca mesiac dopredu si s tebou daju formalny pohovor a povedia ti o tom. Ak ta chcu nadalej zamestnavat, stane sa ze nic neriesia a rataju s tym ze pokracujes. Chcem poukazat na to ze nemusi platit ze ak ti nic nepovedia tak s tebou nerataju. Niekedy je to prave naopak.