topas103
07.12.15,08:47
Prosím, viete mi niekto povedat kde by som nasla nejaký zákon podla ktoreho sa maju riadit policajti pri vysetrovani dopravnej nehody? Stala sa nehoda, pri ktorej sa iba rozbilo celne sklo teda ziadne zranenia ani poskodenia verejne len sa ucastnici nevedia dohodnut kto je vinny ale bol privolany policajt ktory spisal zaznam o nehode avsak vobec ucastnikom nedal ziadnu kopiu a teda nie je mozne to ist ohlasit na poistovnu. dakujem
ivka70
07.12.15,07:50
Na ohlasenie skodovej udalosti na poistovni nepotrebujes zaznam o nehode.
Poistovna si vyziada podklady, ked ich bude potrebovat.

Ak vsak islo o rozbitie skla odrazenym kamenom, bude dokazovanie viny ineho vodica obtiazne, ani privolany policajt a jeho zaznam tomu nepomoze.
topas103
07.12.15,07:53
nie sklo sa rozbilo pri obchadzani nakladneho auta ktore stalo pri vykladke len som chcela vediet ci mal policajt nechat ten zaznam ktory on spisoval a ci som mala ja spisovat pre poistovnu ten zaznam o nehode ktory mam v aute pri sebe
misoft
07.12.15,07:57
http://www.minv.sk/?co-robit-v-pripade-nehody
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_dopravna-nehoda1/obcan
Ak teda škoda nebola vyššia ako 3990€ - policajt to vyhodnotil ako škodovú udalosť a ďalej to nerieši. Neboli zranení, nebolo poškodené dopravné značenie a verejnoprospešné zariadenie - zapíše do hlásenia - "škodová udalosť" a je to pre políciu uzavreté.
Pre poisťovňu je potom od účastníkov relevantný "Správa o nehode" podpísaný oboma účastníkmi.
http://siho.sk/attach/53318fd7575e2.png
ivka70
07.12.15,08:01
Same sa rozbilo? :) A kto by mal byt vinnikom?
Ano, ty si mala spisat ten zaznam o nehode, co musis nosit v aute .....
topas103
07.12.15,08:09
tak naco potom policajt je? sak on spisoval zaznam tak nech mi da kopiu a ja s tym pojdem do poistovne
ninka24
07.12.15,08:21
Keďže pri tejto udalosti nebol nikto zranený, ani škoda nebola vyššia ako 3990€, je to len vyhodnotené ako škodová, udalosť policajt túto udalosť nezaeviduje. On si síce vezme údaje vodičov, ale to je všetko. Teda vlastne záznam nieje žiadny. Povinnosť majú len účastníci škodovej udalosti a to spísať záznam o nehode a telefonicky nahlásiť škodu do svojej poisťovne.
dmc
07.12.15,08:23
Policajta TVOJA poistovna a TVOJE povinnosti voci povistovni VOBEC nezaujimaju. JE to TVOJ zmluvný vztah s poistovnou. Tak si laskavo spl svoje povinnosti- a ked si ich nesplnil tak to nezvaluj na ineho. Pokial poistovna bude chciet záznam o setreni poistnej udalosti tak si ju vyziada od obliadajuceho Policajta.
topas103
07.12.15,08:28
dobre ale on bol zavolany na to aby povedal kto je vinnik kedze ucastnici sa nevedeli dohodnut a o tom mi nema dat nic?ziadny papier?sak co poviem na poistovni ked sa ma spytaju ci som poskodeny alebo vinny?
misoft
07.12.15,08:37
Čo on zistí? V tomto prípade ne škodca a poškodený! Si to už konečne uvedom. Ako mohol byť vinník vodič nákladiaku, ktoré stálo! Ako si mohol byť vinník ty, keď si obchádzal prekážku? V tomto prípade totiž NIE JE vinníka! Je len poškodený a ten, čo poškodil. A poisťovňa sa NEPÝTA na vinníka! Pýta sa na to, kto je poškodený a kto škodu spôsobil.
Ak sa im nebude niečo zdať, vyžiadajú záznam od polície a tí len oznámia, že vinník nie je, že je to klasická škodová udalosť bez porušenia pravidiel.
draik
07.12.15,09:45
Misoft, zase si mimo :-).
Dopravnou nehodou je aj taká škodová udalosť, na ktorej zavinení sa jej účastníci nedohodli (§64 ods. 2 zákona o cestnej premávke)
P.S: Je vhodné radiť len vtedy, keď má prispievateľ vo veciach jasno, prípadne si aspoň prečíta linky, na ktoré sám odkazuje. Nesprávne rady zbytočne môžu zadávateľov otázky uviesť do omylu.
misoft
07.12.15,10:51
No a privolaný policajt v ich prípade - nerozhodol! Pretože - nákladiak stál! Tvoril prekážku. Osobák obchádzal prekážku. NIK nič neporušil z hľadiska dopravnej situácie! Zapísal si iniciále oboch, vyhodnotil = škodová udalosť = neriešim, predpisy porušené neboli, nik nepochybil v oblasti zákona 8/2009 - je ti to jasné? On (policajt) vyhodnocuje dopravnú situáciu a nie to, či je vinný ten, komu kameň vypadol, alebo ten, na koho kameň padol!
@draik - radíš dobre - ale v tomto si vedľa!
ivka70
07.12.15,10:55
No, ten kto obchadzal prekazku na ceste a rozbil si pritom celne sklo zeby dodrzal vzdialenost od prekazky? Ani sa mi nezda .... Al to sklo nerozbilo nieco, co spadlo z nakladiaka .....
hanelie
07.12.15,18:25
Misoft nie je mimo :) a napísal to čo je pravda, policajti nedávajú kopiu záznamu, tú si vyžiada poisťovňa v prípade potreby
buchač
07.12.15,19:08
Stala sa nehoda, pri ktorej sa iba rozbilo celne sklo teda ziadne zranenia ani poskodenia verejne len sa ucastnici nevedia dohodnut kto je vinny ale bol privolany policajt ktory spisal zaznam o nehode


topas103 (Dnes 09:53) nie sklo sa rozbilo pri obchadzani nakladneho auta ktore stalo pri vykladke

ivka70 (Dnes 10:01) Same sa rozbilo?
Možno komentár, možno nie...ALE pri čítaní tohoto ???
Ako sa vlastne to sklo rozbilo ?
Nákladné auto ?...aké ?...čo sa vykladalo ?...odskočil kameň pri vysypovaní ?...spadol šifoner z neho ???
----------------------
Policajt mal určiť, kto bol vinníkom...a to na mieste.
Zvyšok je na poisťovniach.
Ale to je môj názor...a tiež som havárku, kde suma nebola vyššia ako stanovuje zákon.
draik
07.12.15,21:15
Debata bola o tom, že na to, aby šlo o dopravnú nehodu, stačí, ak sa na zavinení škodovej udalosti nevedia vinníci dohodnúť (viď príspevok 9:57 a moja reakcia 11:45).