zabradlie
07.12.15,12:46
najomcovia mi v byte vytvorili plesen v kupelni na strope, takze to bolo potrebne cele vymalovat. v odovzdavacom protokle mam od nich potvrdene, ze ju sposobili oni. v emaili som ich informoval, kolko to cca bude stat, este stale mam ich zabezpeku a ze teda im to strhnem z tej zabezpeky a zvysok im poslem... vycislenie skody mam na zaklade odhadu nezavislej maliarskej osoby, ktora mi poslala na toto cenovu ponuku, pricom 5 dalsich firiem ma informovalo, ze je to velmi mala zakazka a malovat to nechcu.
Problem je pre mna v tom, ze si to chcem vymalovat sam, nakolko to urobim doslednejsie ako cudzi maliar, ale byvali najomnici chcu odo mna po skonceni prac vidiet DOKLAD, ze ta oprava naozaj tolko stala. Maju pravo takyto doklad odo mna ziadat?
Tweety
07.12.15,11:47
Samozrejme, že majú nárok vidieť doklad o výške škody. Zavolala by som teda odhadcu, určite máš byt poistený, rovnako ako aj nahlásený prenájom na DÚ .
zabradlie
07.12.15,11:51
nemam poisteny byt, takze odhadca nepride a ak si mam platit odhadcu nejakeho stavebneho, tak aj ten by tam mal byt zaratany nie?
buchač
07.12.15,11:59
Osobne by som ako nájomník (maximálne) akceptoval :

1. Cenu použitého a primeraného množstva materiálu.

2. Minimálnu mzdu..
http://www.minimalnamzda.sk/hodinova.php


P.S.:
Že nemáš poistený byt ?
Trochu (presnejšie, ba až príliš) sa aj čudujem. Dôvody sú jasné (aspoň pre mňa a aj iných).
dmc
07.12.15,14:28
Pokal chcu doklad uplne bez problemov by som objednal maliara - zaplatil z "kaucie" a dolozil komplet fakturu od neho a vyuctoval. V decembri urcite najdes zivnostnika ktory vymaluje iba kupelnu.

Inak ???? Z coho su steny v kupelke ? To je potrebné malovať iba strop ? Ak by sa mal malovat iba strop - tak by som si kupil protipliesnovu "kvalitnú" farbu a vymaloval sám a dolozil by som učtenku za farbu a igelit na obklad nabytku v kupelke a hotovo. Vydaje nebudu vecsie ako 20 €.

Ak nemas inaksiu skodu a najomnici boli viacmenej bezproblem - ja by som to bral ako pripravu nehnutelnosti pre dalsieho klienta a neuctoval by som si nic. Ale je to na tebe
dmc
07.12.15,14:30
jaajj..ale si pichlava. Čo ma spolocne DU a sposobenie skody ? Zhola nic.
Tweety
07.12.15,14:41
so škodou nie ale s prenájmom áno
expeeert
07.12.15,20:29
Ako píšem aj inde - skús sa "prevteliť" do kože protistrany a kebyže ty si nájomník, pýtal by si si od nájomcu takýto doklad? Resp. s čím by si súhlasil ty.
Normálne sa dohodnite, koľko sa vyrovnáte za opravu bez dokladu, s tým že si to opravíš sám. Ak nebudeš mať prehnané požiadavky a dáš tam reálne náklady tak by nemal byť problém, keďže uznali že to spôsobili oni, ak ale hodíš zlatnícku cenu, tak sa nediv, že chcú aj doklad.
enida
08.12.15,07:50
preco minimalnu mzdu? ty robis tiez za minimalnu mzdu? priemerna mzda je urcite ferovejsia. a potom zaratat aj cas straveny nakupom farby a materialu a spotrebu paliva. teda ked uz ideme prisne na rozpocet :) v kazdom pripade by takato kalkulacia mohla byt zaciatkom vzajomnej dohody na cene s najomnikmi. vela ludi si tie ostatne skryte naklady totizto neuvedomi.