emr
07.12.15,12:48
Chcel by som v s.r.o. navysit kapital formou pozicky (vkladu) spolocnika. Idealne by bolo ak by to bolo bezurocne. Donedavna to podla vsetkeho bolo mozne. Narazil som ale na tento clanocek: http://www.atsolutions.sk/blog/pozor-na-pozicky-prijate-od-spolocnikov ktory tvrdi ze od 2016 (po lex vahostav) sa to uz bezurocne neda a je nutne zaplatit zjednodusene povedane bezny urok.
Plati to alebo je to kacica? Pozeral som zodpovedajuce novely obchodneho zakonnika a zakona o konkurze a nic take som tam nevidel.
Krakonoš
07.12.15,18:48
V zákone o dani z príjmov §17 ods. 5 hovorí aj o tom, že pôžičky a úvery medzi závislými osobami majú byť poskytnuté za rovnaké ceny ako medzi nezávislými osobami, teda aj s úrokom. Ak by boli ceny iné, tak ten rozdiel je súčasťou základu dane.
Jarka 1
07.12.15,19:59
(5) Súčasťou základu dane závislej osoby podľa § 2 písm. n) a r) je aj rozdiel, o ktorý sa ceny pri vzájomných obchodných vzťahoch závislých osôb vrátane cien za poskytnuté služby, pôžičky a úvery líšia od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch, pričom tento rozdiel znížil základ dane alebo zvýšil daňovú stratu.



Ak spoločník - fyzická osoba poskytne bezúročnú pôžičku svojej spoločnosti, tak sa predsa v spoločnosti nezníži základ dane. Ten sa zníži ak bude pôžička úročená.

Ak spoločník - právnická osoba poskytne bezúročnú pôžičku, tak u príjemcu sa tiež nezníži základ dane. Spoločník - PO, však musí zvýšiť svoj ZD o výnos, ktorý by inak dosiahla z úrokov.

Takže podľa môjho názoru je možné poskytnúť bezúročnú pôžičku. Treba mať však na pamäti, že ak bude spoločnosť v kríze, tak aj spoločník FO sa tak ľahko k svojim požičaným peniazom nedostane.



Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Sarlotka
07.12.15,22:13
nemýliš
FAQ

Otázka č. 1 – poskytnutie bezúročnej pôžičky
Fyzická osoba poskytla spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej je spoločníkom a konateľom, bezúročnú pôžičku. Je povinná úrok z pôžičky vo výške úroku obvyklého na trhu, ktorý poskytujú banky, priznať v daňovom priznaní za rok 2015, alebo je potrebné vykonať úpravu základu dane v obchodnej spoločnosti?
Odpoveď
Ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa vzťahuje iba na fyzickú osobu – podnikateľa, ktorý vykonáva podnikateľskú resp. inú samostatne zárobkovú činnosť a vykazuje základ dane z týchto činností. Teda je potrebné posúdiť, či predmetné transakcie majú charakter vzájomného obchodného vzťahu. Nakoľko úroky z poskytnutej pôžičky u spoločníka spoločnosti predstavujú príjem z kapitálového majetku fyzickej osoby, teda nejedná sa o príjem z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, fyzickej osobe nevzniká žiadna povinnosť úroky obvyklé na trhu pri bezúročnej pôžičke dodaňovať v daňovom priznaní.
Nakoľko pri poskytnutí bezúročnej pôžičky obchodnej spoločnosti nedochádza ani v prípade tejto obchodnej spoločnosti k zníženiu základu dane alebo k zvýšeniu daňovej straty spoločnosti, ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa nevzťahuje ani na obchodnú spoločnosť.
zdroj
https://podpora.financnasprava.sk/928589-%C3%9Aprava-z%C3%A1kladu-dane-pri-tuzemsk%C3%BDch-z%C3%A1visl%C3%BDch-osob%C3%A1ch
AdrianaA
09.12.15,08:26
Sarlotka oceňujem veeeľmi dobrý link. :)
Sarlotka
09.12.15,16:12
:) aj ja som sa mu potešila keď som naň narazila... :)
Žabinka
09.12.15,16:24
šarlot, skús zmeniť tvoj komentár ako odpoveď.. takto oceňujem iba ústne..;)
Sarlotka
09.12.15,18:23
to nevadi :)