michaelak
07.12.15,14:23
V roku 2007 som kúpila nehnuteľnosť - byt, ktorý od roku 2012 prenajímam podľa §6 ods. 3 ZDP. V roku 2012 som ho aj zaradila do obchodného majetku.
V budúcom roku ho plánujem predať a chcela by som sa opýtať, ako si vypočítam zostatkovú cenu bytu, ktorú by som mohla uplatniť do daňových výdavkoch pri predaji. Viem, že podľa §25 ods. 3 ZDP je zostatková cena rozdiel medzi vstupnou cenou a odpismi. Môžem teda brať do úvahy vstupnú cenu = kúpna cena - uplatnené odpisy počas prenájmu? Ide mi hlavne o to, či si môžem pri predaji započítať do výdavkov aj tie "neuplatnené" odpisy od roku 2007 do 2011, kedy som byt nemala zaradený v obchodnom majetku.

Zadala som túto otázku aj cez portál FS a prišla mi takáto odpoveď:
Dobrý deň,

ak daňovník nehnuteľnosť predá v lehote kratšej ako 5 rokov od vyradenia nehnuteľnosti z obchodného majetku, príjem z jej predaja nie je oslobodený od dane z príjmov podľa §9 ods.1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“) a ide o zdaniteľný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP. Daňovník uvedie v daňovom priznaní typu B príjem z predaja nehnuteľnosti, ku ktorému uplatní ako výdavok zostatkovú cenu.

V súlade s ustanovením § 8 ods. 5 písm. c) ZDP sa za daňový výdavok pri príjmoch z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti považuje zostatková cena podľa § 25 ods. 3 ZDP, ak ide o majetok , ktorý bol zahrnutý do obchodného majetku daňovníka. Podľa § 25 ods. 3 ZDP je zostatkovou cenou na účely zákona o dani z príjmov rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. a) a § 22 ods. 12 ZDP].

Z uvedeného vyplýva, že pri uplatnení výdavku podľa § 8 ods. 5 písm. c) zákona o dani z príjmov postupuje daňovník v súlade so znením § 25 ods. 3 ZDP. Zostatková cena sa uplatní vo výške rozdielu medzi vstupnou cenou nehnuteľnosti (pri nadobudnutí nehnuteľnosti kúpou - obstarávacia cena podľa § 25 ods.1 písm. a) ZDP – cena za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním) a celkovou výškou odpisov, ktoré z tejto nehnuteľnosti daňovník skutočne zahrnul do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 3 písm. a) ZDP (tzn., že odpisy, ktoré daňovník neuplatnil za zdaňovacie obdobia, počas ktorých nehnuteľnosť nemal zaradenú v obchodnom majetku, nie je možné započítať na účely výpočtu zostatkovej ceny).
-----------------------
Môžete mi prosím niekto povedať, ako to bude teda s tými "odpismi" kedy majetok nebol zaradený v obchodnom majetku? Dajú sa teda pri predaji uplatniť do výdavkov? Lebo mne to z tej odpovede nie je úplne jasné ...
jslancik
10.12.15,10:00
veď ti to tam jasne napísali a prízvukovali: "...že odpisy, ktoré daňovník neuplatnil za zdaňovacie obdobia, počas ktorých nehnuteľnosť nemal zaradenú v obchodnom majetku, nie je možné započítať na účely výpočtu zostatkovej ceny"
michaelak
10.12.15,10:11
OK. Tak konkrétne: Kúpna cena nehnuteľnosti 100 000 EUR, uplatnený odpis do daňových výdavkov v r. 2014: 5 000 EUR (roky 2012,2013 bol daňový odpis prerušený). Prosím výpočet aplikovať na zadanie. Ďakujem
jslancik
10.12.15,10:18
nie som si úplne istý, ale povedal by som, že by si ho nemala predať drahšie ako za 95k, inak budeš z rozdielu platiť daň. ale možno sa niekde zásadne mýlim :D
michaelak
10.12.15,10:23
Takýto je aj môj výpočet ...
portska
11.12.15,18:56
Myslím, že treba zvážiť cenu, ako zaraďuješ majetok v roku 2012, cena na daňové odpisovanie mala byť znížená o odpisy za roky 2007 až 2011. Také mám skúsenosti z minulosti pri preraďovaní majetku zo súkromného vlastníctva do podnikania a to myslím vyplýva aj z poslednej vety stanoviska FS.
michaelak
11.12.15,19:09
Tak s tym urcite nemozem suhlasit.
Jarka 1
12.12.15,12:45
§ 24

(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).


No veru nie je tá odpoveď až taká , akoby človek očakával. Nakoniec ako väčšinou vždy.

Problémom je vstupná cena majetku. Vstupná cena sa zníži o odpisy, ktoré by sa boli uplatnili, ak by majetok bol od začiatku zaradený na odpisovanie. A až z tej ceny sa malo začať odpisovať. Samozrejme tie odpisy sa nijako nedostanú do nákladov. Sú z obdobia pred začiatkom využívania majetku na podnikanie. Musia sa však vypočítať, aby sa zistila vstupná cena.

Je to ako pri aute. Ak mám auto už tri roky a vložím auto do majetku, tak nemôžem si uplatňovať odpisy z ceny, za ktorú som pôvodne auto kúpila. Však už je opotrebované. To by sme si všetci preraďovali staršie šunky a odpisovali z kúpnej ceny.
michaelak
12.12.15,14:17
No myslim, ze sa to tu uz zamotava. Auto sa predsa odpisuje 4 roky, teda ked zaradim do podnikania "sunku" starsiu ako 4 roky, narok na danovy odpis nemam, vid priklad c. 2:
https://podpora.financnasprava.sk/694654-Vlastník-majetku-
Jarka 1
12.12.15,15:34
Ide o to, že si byt za 100 tis. kúpila ešte v roku 2007. Ak by sa daňovník striktne držal tej odpovede , tak je zostatková cena 100 tis. s odpočítaním 1x odpis 5 tis. t.j. zo sumy 95 tis. Vstupná cena z ktorej si začala odpisovať je 100 tis. - 25 000 / 5 rokov x 5000 = suma odpisov za roky 2007 - 2011/ t.j. 75 000

Z tej odpovede to ale vychádza tak, že keby si byt vlastnila napr. 18 rokov a potom zaradila a jeden rok odpisovala , tak aj vtedy by pri predaji bola zostatková cena 95 000.
michaelak
12.12.15,19:27
Nechapem tomu v prvom odstavci, preco by sa danovnik sam poskodil?
Jarka 1
13.12.15,07:30
Opravovala som odpoveď vo svojom komentári, ale nie dôsledne. Patrilo to ešte k pôvodnému nesprávnemu komentu, idem to ešte vymazať.