4LAFP
07.12.15,21:46
V územnom pláne mesta ako aj v ROZHODNUTÍ o umiestnení líniovej inžinierskej stavby a zvlášť rozsiahlej stavby (celé územie je stavebným pozemkom vrátane môjho užšieho a dlhšieho) je môj pozemok definovaný ako voľný koridor pre výhľadové napojenie MO 8,0/50 na navrhovaný privádzač R4. A južne od môjho pozemku sa budú stavať RD. Postupovalo mesto a investor správne, keď ma o ničom neinformovali a plánujú niečo na mojom bez toho, aby ma upozornili? Nemali ma o tom všetkom oboznámiť? Mám právo niečo napadnúť? Ďakujem Peter
kopretinka
07.12.15,20:53
misoft
07.12.15,21:31
SPAMuje! Ešte raz sa takto bude prezentovať - vyšmarím ho!
Chobot
08.12.15,07:46
No neviem, či niečo plánujú na tvojom pozemku. Z popísaného mi vychádza, že tam nič neplánujú. Ten pozemok bude voľný, nezastavaný (voľný koridor).

Alebo ti vadí, že tam nebudeš môcť stavať ty? O územnom pláne nerozhoduješ ty, ale obec. Ak obec v územnom pláne rozhodne, že oblasť, v ktorej sa nachádza tvoj pozemok nebude zastavaný, tak tam obec nedovolí nič postaviť. Ani tebe ani inému. Ak rozhodnú, že to bude oblasť pre hromadnú bytovú výstavbu, tak tam môžeš postaviť bytovky, alebo ho predať niekomu, kto postaví bytovky. Ale rodinný dom ti tam nedovolia postaviť. Územný plán je nadradený právam vlastníka pozemku. Ty môžeš vlastniť pozemok, nikde ale nemáš garantované voľné rozhodovanie o jeho využití. Ty sa musíš prispôsobiť územnému plánu.

Iné by bolo, keby v rámci tej výstavby chceli na tvojom pozemku postaviť nejakú účelovú stavbu - trebárs cestnú komunikáciu. V takom prípade by museli od teba tvoj pozemok odkúpiť, alebo ho vyvlastníť. Ak tam ale nebudú nič stavať, tak budeš akurát účastníkom stavebného konania (alebo územného konania), ku ktorému sa môžeš vyjadriť - ak tvoj pozemok priamo susedí s pozemkom, na ktorom sa bude stavať.

A to, že južne od tvojho pozemku bude výstavba RD ešte neznamená, že aj ty máš právo stavať na svojom pozemku. Niekdy na jednej strane ulice je možná výstavba, a na druhej strane nie.

Na základe zadania sa ti nedá presnejšie odpovedať. Treba upresniť zadanie.