jarsza
08.12.15,07:45
Dobrý deň , od 1.1.2016 budeme zamestnávať občana ČR na hlavný prac. pomer.
Trvale bydlisko má v ČR kde aj býva a manželka aj deti tam žiju tiež. Bude robiť striedavo v ČR a SR ( 2 dni tu, 2 dni tam). Má sa prihlásiť na Slovensku do slovenskej zdrav. poistovne, a potom ho normálne prihlásim do ZP a SP u nás v SR? Alebo ako to je?
Cítala som, že ked je občan ČR, tam má bydlisko a sučasne pracuje aj tam má odvádzať do českej ZP. A čo SP? A potom ako by sa robili mzdy? Do ZP by sa vôbec za neho neodvádzalo? Som z toho popletená. Ešte som takého zamestnanca nemala, je to pre mňa nové. prosím poradte mi. ďakujem
mzdarka renca
08.12.15,08:32
poistné na ZP a SP bude odvádzať do poisťovní v ČR.

V prípade, ak zamestnanec zvyčajne vykonáva svoju činnosť na území dvoch alebo viacerých
členských štátov pre jedného, resp. viacerých zamestnávateľov, musí požiadať príslušnú inštitúciu členského štátu bydliska o určenie uplatniteľnej legislatívy, keďže podľa koordinačných právnych
predpisov môže podliehať v oblasti sociálneho zabezpečenia legislatíve iba jedného členského štátu
EÚ. Bydliskom sa rozumie miesto, kde sa osoba väčšinou zdržiava, kde má rodinu, majetok,
centrum svojich životných záujmov atď. Sociálna poisťovňa je príslušná na určovania uplatniteľnej
legislatívy iba v prípade osôb, ktoré majú bydlisko na území SR (pojem bydliska nie je ekvivalent
pojmu trvalý pobyt).
Zamestnanec vykonávajúci činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ podá
v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnú žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy, ktorá sa vzťahuje
na jeho situáciu. Následne pristúpi Sociálna poisťovňa k určeniu príslušnej legislatívy a ak v
konkrétnom prípade dôjde po posúdení k určeniu slovenskej legislatívy, Sociálna poisťovňa vystaví PD
A1, ktorý doručí zamestnancovi.
V opačnom prípade, t. j. ak dôjde k určeniu legislatívy iného štátu EÚ, Sociálna poisťovňa
oznámi príslušnej inštitúcii druhého členského štátu, že na konkrétnu situáciu zamestnanca
vykonávajúceho činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ sa vzťahuje ich
legislatíva. Príslušná inštitúcia druhého členského štátu vystaví PD A1 pre zamestnanca.
Zamestnávateľ je povinný splniť si svoju odhlasovaciu povinnosť v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o
sociálnom poistení a následne si plní svoje povinnosti v oblasti sociálneho zabezpečenia za
zamestnanca podľa legislatívy určeného členského štátu EÚ.
Zároveň môže dôjsť k situácii, že zamestnanec vykonáva zároveň závislú činnosť ako SZČO
a k výkonu týchto činností dochádza na území dvoch alebo viacerých členských štátov EÚ. Aj
v uvedenom prípade podá zamestnanec príslušnú žiadosť v pobočke Sociálnej poisťovne, ak sa jeho
bydlisko nachádza na území SR. Pri vykonávaní takejto súbežnej činnosti je určená príslušná
legislatíva podľa štátu výkonu zamestnania, ktorý ma za každých okolností prednosť pred štátom
vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, t. j. ak je činnosť zamestnanca vykonávaná na území SR
a samostatná zárobková činnosť na území druhého členského štátu EÚ, dôjde k určeniu legislatívy SR
a naopak, ak je samostatne zárobková činnosť vykonávaná na území SR a činnosť zamestnanca na
území iného členského štátu EÚ, dôjde k určeniu legislatívy tohto druhého členského štátu EÚ.
Mgr. Juraj Beličák
odbor výberu poistného,
Sociálna poisťovňa, ústredie
jarsza
08.12.15,11:58
ďakujem velmi pekne. Takže pre moje pochopenie. Zamestnanec pojde v čechách na príslušnu čes. správu soc. zabezpečenia a tam
podá žiadosť, kde posudia pod ktorú legislatívu bude patriť.
Ak by posudili, že pod legislatívu ČR, tak potom by som ho tu nikde neprihlasovala predpokladám, ale ako by sa mu spracovávali mzdy? Odvody by sa mu neodvádzali, len daň?
Prepáčte, ale som v tom uplne laik. Poradte.
jarsza
08.12.15,14:02
už viem prihlásiť by sa musel do SP a ZP v ČR a tam by sa odvádzali odvody podla ich zákonov, len neviem stale ako by sa vypočítavalo. Celá mzdy by sa mala počítať podla zákonov ČR, nie?
ivka70
08.12.15,14:08
Pracovat bude pre vasu firmu, ktora nema prevadzku v CR a to tak, ze 2 dni bude vo firme v SR a 2 dni v CR na pracovnej ceste? Ci ako?
Alebo ma v CR iny TPP a u vas to bude dalsi TPP?
mzdarka renca
08.12.15,20:09
vypočíta sa poistné platné v ČR, tam to aj odvedieš:
ZP
zam-c - 4,5% z HM
zam-ľ - 9% z HM
kuk link, z čoho sa platí poistné na ZP v ČR
http://www.finance.cz/dane-a-mzda/mzda/odvody-socialniho-a-zdravotniho-pojisteni/zamestnanci-zdravotni-pojisteni/
SP
zam-c - 6,5% spolu všetky poistenia SP
zam-ľ - 25% spolu všetky poist. SP
kuk link, nechce sa mi to rozpisovať
http://www.finance.cz/dane-a-mzda/mzda/odvody-socialniho-a-zdravotniho-pojisteni/zamestanec-socialni-pojisteni/
jarsza
09.12.15,07:23
Takto , sídlo firmy ja v SR, a nejaká sesterská je v ČR.
On bude mať len ten jeden TPP, iný nemá. Bude robiť v ČR aj SR. V zmluve mu uvedú miesto výkonu práce SR, ČR. Neviem ako to chcu riešiť, ale čo mi povedal nie cestovnými príkazmi.
Avšak ako som písala trv. bydlisko ma v ČR
Ďakujem
jarsza
09.12.15,07:29
Velmi pekne ďakujem. pomohlo mi to. Ešte sa chcem opýtať, kym dostane vyrozumenie z ČR pod aku legislatívu spadá, tak dovtedy čo? čítala som, že sa ma prihlásiť u nás do SP a odvádzať poistné a potom po posudený sa my vyžiadať spať. ZP neviem.
To by som robila mzdy ako pre SR a potom opravovala?
Už budem z toho na nervy.
Ďakujem
mzdarka renca
09.12.15,07:35
Robila som to cca pred 3,5 rokmi. Zam-c slovák, ktorý mal PZ v ČR, na SK Mandántnu zmluvu (závislá činnosť). Už si presne nespomínam, ale každopádne bola horúca linka na všetky poisťovne, či už v SR, tak aj v ČR ;). Výsledok bol, že som počítala mzdu na SK tak, že som vypočítala poistné do ČR, a rozdiel bol základ dane. Dane odvádzaš na SK.
ivka70
09.12.15,08:01
Nemoze mat na zmluve 2 miesta vykonu prace - ani v SR ani v CR to Zakonnik prace nedovoluje.. S ktorou firmou bude mat uzavrety ten TP?
jarsza
09.12.15,08:52
Ďakujem. moc mi to pomohlo. Už sa tešim, ako sa budem s tým pasovať. No čo už nič iné nezostáva.
Volala som aj tu na poistovne, ale oni boli sami vedla.
jeden, že treba posúdenie legislatívy. Druhý že nie ked je firma v SR.. Takže pomôž si ako vieš.
Ešte raz ďakujem
jarsza
09.12.15,14:14
S tou na Slovensku
ivka70
09.12.15,14:24
Tak musi mat aj miesto vykonu prace na SK a odvody riesis do SK poistovni.
A pracu v CR musite riesit bud telepracou alebo pracovnymi cestami. Nemozem at miesto vykonu prace aj tam.
ivka70
09.12.15,14:25
Ak bude mat cesky obcan jedineho zamestnavatela na Slovensku, musi mat aj miesto vykonu prace na SK a odvody riesis do SK poistovni.
A pracu v CR musite riesit bud telepracou alebo pracovnymi cestami. Nemozem at miesto vykonu prace aj tam.
mzdarka renca
09.12.15,16:05
tak to sa situácia zásadne mení, ak je iba jeden zam-ľ a to ten SK. Mzdy počítaš podľa legislatívy na SK. Podľa tvojho pôvodného príspevku som pochopila, že má 2 zam-ľov, jedného na SK a druhého v ČR.
jarsza
14.12.15,10:19
ďakujem. Takže ak má zmluvu , tesa TPP so zamestnávatelom na Slovensku, výkon práce na Slovensku. Čo by pracoval v ČR by boli cestáky. Tak ho prihlasujem do poistovní v SK., netreba posúdenie legislatívy, ked ma trv. bydlisko v Čechách? A do Zdrav.Poistovne by sa mal prihlásiť na Slovenku?
Dobre som to pochopila?
ivka70
14.12.15,11:19
Netreba, ak v CR ma len bydlisko, ale nema iny PP.
On sa musi v CR odhlasit zo ZP a vybrat si jednu z poistovni v SR, kde bude zdravotne poisteny.
jarsza
14.12.15,11:50
Ďakujem velmi pekne. Normálne som potešená.