Žabinka
08.12.15,16:56
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_obojstr-komun-na

https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_zaciatok-obk-na

Začiatok obojsmernej elektronickej komunikácie

Finančná správa začína doručovať elektronicky a sprístupňuje ďalšie služby podnikateľom. Zmeny sa zatiaľ týkajú len oblasti spotrebných daní

Finančné riaditeľstvo SR v súlade s § 165b ods. 3 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „daňový poriadok“) oznamuje, že od 11. januára 2016 sa vo vzťahu k správe spotrebných daní podľa zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov, zákona č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v znení neskorších predpisov, zákona č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov, podľa zákona č. 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v znení neskorších predpisov a daňového poriadku, postupuje podľa § 32, § 33 ods. 1 a 3 a § 56 daňového poriadku.

V nadväznosti na vyššie uvedené bude finančná správa v oblasti správy spotrebných daní od 11. januára 2016 doručovať písomnosti elektronickými prostriedkami v súlade s § 32 daňového poriadku, sprístupňovať vybrané elektronické služby v súlade s § 33 ods. 1 a 3 daňového poriadku a sprístupňovať elektronický výpis z osobného účtu daňového subjektu v súlade s § 56 daňového poriadku.

V praxi to znamená nahradenie papierovej komunikácie elektronickou, čo prinesie menej byrokracie a tiež zrýchlenie procesov na oboch stranách. Teda aj u podnikateľov aj vo finančnej správe.

Viac informácii, ako aj príručka s jednoduchým návodom, ako je možné využívať elektronické služby finančnej správy je možné nájsť na stránke www.financnasprava.sk v časti Elektronické služby. Aktuálne informácie týkajúce sa obojsmernej elektronickej komunikácie (OBK) zverejňujeme v časti Infoservis. V prípade potreby je možné využiť aj kontaktné centrum finančnej správy na tel. čísle 048/43 17 222.

(09. 12. 2015)
Sarlotka
09.12.15,16:05
v schránke správ v časti informácie nasledovne....

Vážený klient, oznamujeme Vám, že pre služby obojsmernej elektronickej komunikácie boli v osobnej internetovej zóne implementované nové oprávnenia, ktoré umožnia nastavenie a spravovanie požadovaného rozsahu dostupnosti týchto služieb. V súvislosti s touto zmenou Vás prosíme o preverenie, či máte splnomocnenie na prijímanie dokumentov (ktoré má štandardne len konateľ alebo štatutár spoločnosti). Ak ho konateľ alebo štatutár nemá, prosím zaregistrujte ho. V prípade, že takéto oprávnenie nikto vo firme nemá, nebude pre Vás možné prijímať elektronické zásielky. Doručovanie papierovou formou sa so spustením obojsmernej komunikácie končí. Podrobnejšie informácie nájdete v Infoservise – Informácie k OBK.
Sarlotka
09.12.15,16:08
v profile užívateľa - notifikácie pribudli "typy upozornenie" ak chcem dostávať na mail - treba zaznačiť
Sarlotka
09.12.15,16:10
Žabinka
10.12.15,08:42
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/OBK/2015_12_08_OBK_pristupy.pdf
pozrela som si moje nastavenia, a vôbec tomu nerozumiem, ja som konateľ, a nemám oprávnenie na doručovanie písomností.. nemám ani možnosť si niečo nastaviť, v priloženom linku je uvedený príklad Ján Novák, ale ja takéto okienko vôbec nemám k dispozícii.. ako právny titul konania tam mám uvedené Poverená osoba..
Žabinka
10.12.15,08:59
Vážený klient, oznamujeme Vám, že pre služby obojsmernej elektronickej komunikácie boli v osobnej internetovej zóne implementované nové oprávnenia, ktoré umožnia nastavenie a spravovanie požadovaného rozsahu dostupnosti týchto služieb. V súvislosti s touto zmenou Vás prosíme o preverenie, či máte splnomocnenie na prijímanie dokumentov (ktoré má štandardne len konateľ alebo štatutár spoločnosti).
Podľa tohto mali byť v OIZ nové oprávnenia - ja som ich nikde nenašla..
Mala by som mať splnomocnenie na prijímanie písomností - ako konateľ, ale asi nemám, keďže mám udané že som Poverená osoba..
Janiela
10.12.15,09:38
Žabinka, ja mám to isté. Asi budeme vypĺňať ešte špeciálne tlačivká. Alebo umožnia iný spôsob nastavenia. Budeme si musieť počkať.
Žabinka
10.12.15,09:41
Žabinka, ja mám to isté. Asi budeme vypĺňať ešte špeciálne tlačivká. Alebo umožnia iný spôsob nastavenia. Budeme si musieť počkať.
ja som volala na call centrum, a odpoveď: napíšte ticket, s popisom problému, ozveme sa vám.. neprekvapuje ma to..
Sarlotka
10.12.15,16:23
ja som si vsimla, ze pri novych registraciach ID znejúce na konatela to je, pri starych nie... teda nasla som to pri registracii v r. 2014 a 2015...
Sarlotka
11.12.15,10:08
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_spravne-opravnenia-na

Máte správne nastavené oprávnenia?

BRATISLAVA – 11.12.2015: Finančná správa spúšťa obojsmernú elektronickú komunikáciu na spotrebných daniach od 11. januára 2016. Pre nové služby boli zavedené nové oprávnenia, ktoré umožnia ich nastavenie a spravovanie podľa potrieb daňovníka.

Pre služby obojsmernej elektronickej komunikácie, ktoré zahŕňajú aj prístup k osobnému účtu alebo spisu daňového subjektu, boli v osobnej internetovej zóne na portáli finančnej správy implementované nové oprávnenia. Používateľom s právnym titulom konania Štatutár / Osobné konanie / Zákonný zástupca budú automaticky pridelené všetky oprávnenia na konanie v plnom rozsahu.

V súvislosti s týmito zmenami upozorňujeme používateľov portálu, aby si preverili, či majú splnomocnenie na prijímanie dokumentov (ktoré má štandardne len konateľ alebo štatutár spoločnosti). Ak ho konateľ alebo štatutár nemá, je potrebné, aby sa zaregistroval. V prípade, že takéto oprávnenie nemá v spoločnosti nikto, nebude možné prijímať elektronické zásielky. Doručovanie papierovou formou sa so spustením obojsmernej komunikácie končí.

Štatutár sa ďalej môže rozhodnúť, ako a či vôbec zamestnancom nastaví jednotlivé oprávnenia. Ak sa rozhodne, nemusí im udeliť povolenie na prijímanie písomností alebo ich podávanie. Môže im napr. povoliť prístup do celého spisu alebo len na vybrané dane. Takéto nastavenie je však potrebné urobiť manuálne priamo na portáli, prípadne ho môže vykonať aj registrátor na colnom a daňovom úrade.

Podrobnejšie informácie nájdete na www.financnasprava.sk v časti Infoservis. V prípade potreby je možné využiť aj kontaktné centrum finančnej správy na tel. čísle 048/43 17 222.
Žabinka
11.12.15,10:15
V súvislosti s týmito zmenami upozorňujeme používateľov portálu, aby si preverili, či majú splnomocnenie na prijímanie dokumentov (ktoré má štandardne len konateľ alebo štatutár spoločnosti). Ak ho konateľ alebo štatutár nemá, je potrebné, aby sa zaregistroval.

ešte keby aj dali návod, ako sa zaregistrovať.. položila som túto otázku do dopytu, ale zjavne sú zaneprázdnení, alebo nevedia, lebo mi doteraz nikto neodpovedal.. takže počkám do pondelka, a pošlem im to znovu.. a prípadne aj v utorok, stredu, atď, kým to nebude zrozumiteľne napísané..
avalik
11.12.15,10:17
Ja som to riesila cez ticket este tusim v r. 2014, registracia bola v r. 2013 - pisala som im, ze som konatel, nie poverena osoba a zmenili mi to bez dalsich tlaciv
avalik
11.12.15,10:20
V súvislosti s týmito zmenami upozorňujeme používateľov portálu, aby si preverili, či majú splnomocnenie na prijímanie dokumentov (ktoré má štandardne len konateľ alebo štatutár spoločnosti). Ak ho konateľ alebo štatutár nemá, je potrebné, aby sa zaregistroval.

ešte keby aj dali návod, ako sa zaregistrovať.. položila som túto otázku do dopytu, ale zjavne sú zaneprázdnení, alebo nevedia, lebo mi doteraz nikto neodpovedal.. takže počkám do pondelka, a pošlem im to znovu.. a prípadne aj v utorok, stredu, atď, kým to nebude zrozumiteľne napísané..

Ved registracia je stale rovnaka - tak ako sme sa my registrovali na stranke ako fyzicke osoby a nasledne autorizovali - toto maju na stranke uz davno https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/elektronicka-komunikacia/elektronicka-komunikacia-dane/ziskanie-pristupu-k-aes
Žabinka
11.12.15,10:31
V súvislosti s týmito zmenami upozorňujeme používateľov portálu, aby si preverili, či majú splnomocnenie na prijímanie dokumentov (ktoré má štandardne len konateľ alebo štatutár spoločnosti). Ak ho konateľ alebo štatutár nemá, je potrebné, aby sa zaregistroval.

ešte keby aj dali návod, ako sa zaregistrovať.. položila som túto otázku do dopytu, ale zjavne sú zaneprázdnení, alebo nevedia, lebo mi doteraz nikto neodpovedal.. takže počkám do pondelka, a pošlem im to znovu.. a prípadne aj v utorok, stredu, atď, kým to nebude zrozumiteľne napísané..

Ved registracia je stale rovnaka - tak ako sme sa my registrovali na stranke ako fyzicke osoby a nasledne autorizovali - toto maju na stranke uz davno https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/elektronicka-komunikacia/elektronicka-komunikacia-dane/ziskanie-pristupu-k-aes
ale ja som zaregistrovaná.. prečo keď urobili chybu, mám zase niečo ja vybavovať? predsa keď som registrovala sro na povinné podávanie dokumentov elektronicky v r. 2011, tak som predložila výpis z or, kde je uvedené že som konateľ..
Žabinka
11.12.15,10:33
a cez aké podanie by som to mohla skúsiť podať žiadosť o zmenu oprávnenia a zmenu z poverenej osoby na konateľ? včera som to pozerala, ale nenašla som vhodné.. cez všeobecné ako žiadosť?
avalik
11.12.15,10:33
V súvislosti s týmito zmenami upozorňujeme používateľov portálu, aby si preverili, či majú splnomocnenie na prijímanie dokumentov (ktoré má štandardne len konateľ alebo štatutár spoločnosti). Ak ho konateľ alebo štatutár nemá, je potrebné, aby sa zaregistroval.

ešte keby aj dali návod, ako sa zaregistrovať.. položila som túto otázku do dopytu, ale zjavne sú zaneprázdnení, alebo nevedia, lebo mi doteraz nikto neodpovedal.. takže počkám do pondelka, a pošlem im to znovu.. a prípadne aj v utorok, stredu, atď, kým to nebude zrozumiteľne napísané..

Ved registracia je stale rovnaka - tak ako sme sa my registrovali na stranke ako fyzicke osoby a nasledne autorizovali - toto maju na stranke uz davno https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/elektronicka-komunikacia/elektronicka-komunikacia-dane/ziskanie-pristupu-k-aes
ale ja som zaregistrovaná.. prečo keď urobili chybu, mám zase niečo ja vybavovať? predsa keď som registrovala sro na povinné podávanie dokumentov elektronicky v r. 2011, tak som predložila výpis z or, kde je uvedené že som konateľ..

No lebo to ich slavny system rozlisuje az od roku 2014. Napis im ticket, nech to daju do poriadku.
Žabinka
11.12.15,10:34
V súvislosti s týmito zmenami upozorňujeme používateľov portálu, aby si preverili, či majú splnomocnenie na prijímanie dokumentov (ktoré má štandardne len konateľ alebo štatutár spoločnosti). Ak ho konateľ alebo štatutár nemá, je potrebné, aby sa zaregistroval.

ešte keby aj dali návod, ako sa zaregistrovať.. položila som túto otázku do dopytu, ale zjavne sú zaneprázdnení, alebo nevedia, lebo mi doteraz nikto neodpovedal.. takže počkám do pondelka, a pošlem im to znovu.. a prípadne aj v utorok, stredu, atď, kým to nebude zrozumiteľne napísané..

Ved registracia je stale rovnaka - tak ako sme sa my registrovali na stranke ako fyzicke osoby a nasledne autorizovali - toto maju na stranke uz davno https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/elektronicka-komunikacia/elektronicka-komunikacia-dane/ziskanie-pristupu-k-aes
ale ja som zaregistrovaná.. prečo keď urobili chybu, mám zase niečo ja vybavovať? predsa keď som registrovala sro na povinné podávanie dokumentov elektronicky v r. 2011, tak som predložila výpis z or, kde je uvedené že som konateľ..

No lebo to ich slavny system rozlisuje az od roku 2014. Napis im ticket, nech to daju do poriadku.
včera som písala, žiadna reakcia zatiaľ..
avalik
11.12.15,10:34
a cez aké podanie by som to mohla skúsiť podať žiadosť o zmenu oprávnenia a zmenu z poverenej osoby na konateľ? včera som to pozerala, ale nenašla som vhodné.. cez všeobecné ako žiadosť?

a cez aké podanie by som to mohla skúsiť podať žiadosť o zmenu oprávnenia a zmenu z poverenej osoby na konateľ? včera som to pozerala, ale nenašla som vhodné.. cez všeobecné ako žiadosť?
Daj to cez ťicket ako chybu. Nie ako podanie.
kuravesele
14.12.15,07:07
Ja mám v sekcií

Moje autorizácie subjektom -Názov a sídlo /naša spoločnosť s.r.o./, právny titul konania /poverená osoba/, oprávnenie podávanie všeobecné /áno/, oprávnenie prijímať doručované písomnosti /nie/ , platnosť od / 15.01.2010/

pod týmto mám možnosť "žiadosť o autorizáciu".

Zoznam autorizovaných subjektov - Meno používateľa /meno konateľa/, oprávnenie podávanie všeobecné /áno/, oprávnenie prijímať doručované písomnosti /nie/, právny titul konania /poverená osoba/, platnosť od /15.10.2010/



podľa vás treba odkliknúť tú žiadosť o autorizáciu, aj keď my nemáme spotrebné dane?
Žabinka
14.12.15,07:26
odpoveď z FS:
Dobrý deň,

ak má konateľ vlastné ID (teda sa sám registroval a autorizoval), tak odporúčame požiadať cez všeobecné podanie - časť register daňový úrad o zmenu právneho titulu konania z poverenej osoby na štatutár.

Následne ak sa zmení právny titul konania na štatutár, tak sa vyznačia oprávnenia v plnom rozsahu napr. na prijímanie písomnosti doručovaných elektronickými prostriedkami, spis subjektu - úplný prístup....

Dávame na vedomie:

Finančná správa v oblasti správy spotrebných daní bude od 11. januára 2016 doručovať písomnosti elektronickými prostriedkami v súlade s § 32 daňového poriadku, sprístupňovať vybrané elektronické služby v súlade s § 33 ods. 1 a 3 daňového poriadku a sprístupňovať elektronický výpis z osobného účtu daňového subjektu v súlade s § 56 daňového poriadku. Nová forma komunikácie sa zatiaľ týka výlučne oblasti spotrebných daní. Ak subjekt nekomunikuje a ani neplánuje komunikovať s finančnou správou elektronicky v oblasti SPOTREBNÝCH DANÍ, nie je potrebné čokoľvek na strane podnikateľa v tejto chvíli meniť, ani kontaktovať finančnú správu v tejto veci.

Pre ostatné daňové subjekty komunikujúce s FS elektronicky bude v budúcom roku dostatočne včas poskytnutá informácia o sprístupnení si elektronických služieb pre OBK.

---
S pozdravom,
JUDr. Martin Ďuračík
kuravesele
14.12.15,07:34
Ak som to správne pochopila, pokiaľ nemáme spotrebné dane, tak sa nás to netýka, dovtedy kým tam FS nedoplní ostatné dane. Ak tam doplní čo sa bude mna týkať, tak len zmením poverenú osobu na štatutára. Správne?
Žabinka
14.12.15,07:42
Ak som to správne pochopila, pokiaľ nemáme spotrebné dane, tak sa nás to netýka, dovtedy kým tam FS nedoplní ostatné dane. Ak tam doplní čo sa bude mna týkať, tak len zmením poverenú osobu na štatutára. Správne?
nie, treba cez všeobecné podanie požiadať o zmenu na štatutára.. ale žiadna panika, pokiaľ nemáš nič so spotrebnými daňami, tak je ešte čas..
kuravesele
14.12.15,07:45
Ak som to správne pochopila, pokiaľ nemáme spotrebné dane, tak sa nás to netýka, dovtedy kým tam FS nedoplní ostatné dane. Ak tam doplní čo sa bude mna týkať, tak len zmením poverenú osobu na štatutára. Správne?
nie, treba cez všeobecné podanie požiadať o zmenu na štatutára.. ale žiadna panika, pokiaľ nemáš nič so spotrebnými daňami, tak je ešte čas..

dobre tak aspoň to si môžeme dať zmeniť, a už ak sa ničo doplní, tak mi to budeme mať "ok"
avalik
14.12.15,07:49
Ak som to správne pochopila, pokiaľ nemáme spotrebné dane, tak sa nás to netýka, dovtedy kým tam FS nedoplní ostatné dane. Ak tam doplní čo sa bude mna týkať, tak len zmením poverenú osobu na štatutára. Správne?

Ak je ta poverena osoba statutar, tak jej das zmenit pravny titul konania na statutar.
kuravesele
14.12.15,07:55
Ak som to správne pochopila, pokiaľ nemáme spotrebné dane, tak sa nás to netýka, dovtedy kým tam FS nedoplní ostatné dane. Ak tam doplní čo sa bude mna týkať, tak len zmením poverenú osobu na štatutára. Správne?

Ak je ta poverena osoba statutar, tak jej das zmenit pravny titul konania na statutar.

áno v chlieviku "meno používateľa" je meno nášho konateľa napísané. A právny titul je "poverená osoba" . Aj tak nechápem, že prečo tam nie je rovno napísaný štatutár, ale nevadí.
zuzana
19.01.16,06:08
A ak poverená osoba nie je štatutár, tak to bude potom ako aby sme mohli príjmať info elektronicky?