Jandyman
08.12.15,20:50
Nedávno sme požiadali o stavebné povolenie na rozšírenie otvoru dverí v nosnej priečke, na stavebnom úrade nám bolo povedané, že zákon vyslovene zakazuje robiť akékoľvek zásahy do nosných priečok.

Máme pritom riadne vypracovaný projekt od statika ktorý v tom žiadaný problém nevidel.

Neviem či sa v stavebnom zákone robila nejaká úprava v nedávnej dobe, ale viem že mnohý ľudia také úpravy bežne vykonávali.

Neviete o tom niečo? Kde by som to mohol v zákone nájsť? A ak to v zákone nie je, kde sa môžem obrátiť pokiaľ stavebný úrad mi odopiera vydať stavebné povolenie?

Byt sa nachádza na treťom poschodí trojpodlažného domu. Nad nami je teda už len prázdne povala.

Dom je zhruba 50-60 ročný z tehly.
Jedná sa o otvor v stene medzi kuchyňou a obývačkou. Teraz je široký 960 a chceli by sme ho rozšíriť na 210. Výšku chceme ponechať.

Nie som na to síce odborník, ale povedal by som, že zásah do statiky je skutočne minimálny. Ako som už spomenul, papiere nám robil architekt ktorý kontroloval aj povalu a ukotvenie krovu.

Byt pôsobí takto dosť stiesnenie a takže dosť by nám to vylepšilo bývanie.

Oficiálne rozhodnutie zo stavebného úradu nemáme, povedali nám to na podateľní že je to škoda podávať a platiť za kolok lebo to aj tak neprejde.

Ide o to, že ak je na to zákon tak potom samozrejme nie je o čom, ale ak na to zákon nie je tak potom máme nádej že sa jedná len o byrokraciu a tým pádom máme šancu ak zabojujeme.

Je teda na to nejaký zákon či predpis, alebo nie je? A ak je tak aký a kde ho môžem nájsť?

A ak nie je, tak ako máme postupovať aby sme mali bývanie podľa svojich predstáv?

Za všetky odpovede a akékoľvek rady ďakujeme
buchač
08.12.15,20:03
buchač
08.12.15,21:11
Nevhodné ???
Nuž pre koho ako...

Možno pre nejakého kvalifikovaného účtovníka aj hej.
Možno pre niekoho iného tiež.

Ja by som len rád vedieť a hlavne vidieť, ak by došlo k zrúteniu nosnej priečky, čo by sa dialo. Možno by sa potom jeden aj dočítal v novej téme :

" Zrútila sa nosná priečka - sú poškodené aj byty nad nami. Čo mám robiť ? Niektoré byty nie sú ani poistené..."
chandler
09.12.15,12:37
neviem o tom ze by to bolo v zakone zakazane robit upravy nosnych konstrukcii bytovych domov. -to sa ani neda. ak som to pochopil spravne, tak momentalne je stav taky, ze stavebne povolenie nedostanes lebo nebudes mat suhlas ostatnych majitelov, ak to spravis na cierno dostanes pokutu - teraz uz velmi vysoku.
to ze statik dal posudok na to ze je to ok stavebny urad nemusi vobec zaujimat - staci ak povedia, ze statik posudzoval len jeden byt a nie cely dom, tym je to z ich strany vybavene. ide o to, ze keby si mal cely bytovy dom, mozes sa stazovat, ak vlastnis len jeden byt tak sa stazovat nemozes.
kukučka
09.12.15,12:51
Je to ich rozhodnutie, právomoc a aj zodpovednosť. Nevieme nič o dome v ktorom chceš robiť úpravu - vek, výška, stavebný materiál a ďalšie faktory.
Nenapísal si, ani o koľko canty?* Ak si si istý svojím statikom, zober ho so sebou a skúste si to s vedúcim stavebného odboru vysvetliť.
* však len o 5! Betty MacDonald Vajce a ja
A či 10? Nepamätám presne. :D
misoft
09.12.15,14:30
Nie som stavbár-odborník, len logicky uvažujúci (a stavbári mi možno za pravdu dajú):
Pri projektovaní sa muselo vypočítavať zaťaženie každého prvku - teda i tých dielov s otvormi - a k tomu sa pre zaistenie bezpečnosti pridávalo niečo navyše.
Tým, že sa otvor v nosnej priečke zväčší, zmenia sa i tlakové pomery tohto dielu (i keď statik povie, že to vyhovuje), čo môže (ale aj nemusí) mať vplyv nielen na ten diel, ale aj na ďalšie prvky nad týmto dielom. Zároveň sa však zníži miera bezpečnosti k hodnote buď 100% (preto sa dáva väčšia miera, lebo materiál časom môže strácať svoje pevnostné charakteristiky). Statik vidí len u teba, čo si môžeš dovoliť, ale už nevidí to tam vyššie.
Okrem toho - mal statik k dispozícii všetky podklady (konštrukčné plány a pevnostné výpočty) k tomu, aby určil to, čo určil?
Stavebný úrad konal správne - ak by to povolil, vyhovel by len tebe, ale mohol by v budúcnosti ohroziť iných svojim rozhodnutím.

P.S. Už som zažil experta, ktorý na základe "statického posudku" vybúral (zväčšil dverný otvor) v nosnej priečke, po pol roku to začalo pekne praskať nielen i neho, ale i v bytoch nad nim a bol z úradného rozhodnutie CELÝ otvor zabezpečiť zamurovaním! A k tomu "vyfasoval 5-6 faktúr za náklady od ostatných majiteľov nad nim.
vlado 33
09.12.15,16:20
Z môjho pohľadu: pokiaľ je nosná stena z tehál, nad otvorom je pravdepodobne preklad určitej dĺžky, prepočítaný na veľkosť otvoru pre umiestnenie dverí, na veľkosť statického zaťaženia zvrchu. Zväčšenie otvoru, by tento preklad pravdepodobne znehodnotil ( buď by sa zrútil alebo nad mieru oslabil). Neverím, že preklad pre osadenie dverí cca 90cm, by mal viac ako 200cm. Ber do úvahy strechu a jej zaťaženie (statické+ dynamické),vonkajšie vplyvy počasia napr. nadmerné množstvo snehu, vietor. Neviem síce o akú strechu sa jedná, možno práve tá je príčinou neudelenia povolenia.
misoft
09.12.15,17:22
S tým prekladom na tehlovej stene - trafil si.....
vlado 33
09.12.15,17:40
V 50 rokoch sa stavali tzv. odľahčené bytovky. Žiadne betónové deky, medzi poschodiami iba hrady, dosky zvrchu aj zospodu. Aj to môže mať na to vplyv.
Jandyman
09.12.15,20:06
Preklad tam samozrejme je a je kratší ako potrebujeme.

Ale veď aj preto nám architekt robil projekt ktorý ráta s novým železným prekladom.

Krov strechy je ukotvený mimo miesta kde chceme rozširovať.

Ako som spomenul, zavolali sme si architekta a ten hádam vie čo so môže a čo nie.
bodliak
10.12.15,05:22
... a ten hádam vie čo so môže a čo nie.

Toho sa práve obávam.... že si myslí, ale v skutočnosti nevie.
branislavp
10.12.15,06:12
V byte si nemôžeš svojvoľne robiť také vážne zásahy. Stavebný úrad, keby dal povolenie k takej rekonštrukcii, zobral by si riziko na seba. Aj keď si mal statika, či architekta, ktorý odobril rekonštrukciu, to ti nič nerieši, aby si mohol zákonne robiť zásah do bytu. Ak by ti rekonštrukciu bytu povolili spolubývajúci v bytovke, tak samozrejme zodpovednosť by prebrali na seba. V prípade možného problému v statike v bytovke by potom škody znášali spolubývajúci. Žiadna poisťovňa by potom nemala s tým nič spoločné, ak sú byty aj poistené. Poisťovňa by vymáhala od tých, ktorí škodu spôsobili.
Ja som toho názoru, že svojvoľne zasahovať do nosnej konštrukcie je veľké riziko pre teba a aj pre ostatných bývajúcich, či okolo idúcich okolo bytovky.
Chobot
10.12.15,08:45
1. V podateľni ti nemajú čo dávať stanovisko, či to schvália alebo nie. Príslušní pracovníci úradu posudzujú všetky podklady. Nechcem podceňovať pani v podateľni, ale nemyslím, že je natoľko kompetentná, aby iba z pohľadu na podklady vedela vydať stanovisko s rozhodnutím. Napriek jej tvrdeniam, či to má zmysel podávať alebo nie treba žiadosť podať a počkať si na písomné stanovisko úradu, voči ktorému je možné potom sa odvolať.

2. Zákon konkrétne nezakazuje robiť také alebo onaké stavebné úpravy. Každý prípad je individuálny a nedá sa riešiť zákonom. Preto sú stavebné úrady, ktoré o tom rozhodujú na záklde podkladov.

3. Nepoznáme konkrétnu situáciu, ale teoreticky sa dá zväčšiť otvor aj v nosnej stene. Treba ale dodržať technoligický postup, ktorý navrhne statik. Čisto teoreticky - postup je taký. že sa podoprie stropná konštrukcia, urobí sa v stene otvor, dorobí sa primerane dlhý preklad nad otvorom a strop sa položí späť na preklad.

4. Ak to je v bytovom dome, potrebuješ k žiadosti o stav. povolenie aj súhlas väčšiny vlastníkov bytového domu. Ten máš?

5. Ešte k tomuto: "A ak nie je, tak ako máme postupovať aby sme mali bývanie podľa svojich predstáv?"
Uvedom si, že máš byt v bytovom dome, kde je X vlastníkov. Teda nie si pánom sám sebe a svoje predstavy musíš prispôsobiť možostiam domu. Ak chceš žiť úplne podľa svojich predstáv, musel by si si postaviť vlastný rod. dom, tam si môžeš pustiť fantáziu z uzdy. Neviem, či to stav. úrad schváli alebo nie, ale ak nie, tak rekonštrukciu budeš musieť urobiť bez tejto zmeny. Verím, že byt bude obývateľný aj bez zväčšenia.

Ale počkaj si na písomné stanovisko úradu.