Lulla Bella
09.12.15,09:25
Dobrý deň, potrebujem radu. Mám dve dohody. Obaja zamestnávatelia za mňa odvádzajú odvody. Jedna dohoda je stanovená na 100€ mesačne, z nej mi nikdy nevznikol a nevznikne preplatok pri daňovom priznaní (odvody). Z druhej dohody by som mala mať daňový preplatok.
Je to v poriadku, že obaja zamestnávatelia za mňa odvádzajú odvody? Od jedného sa mi to vráti? Ako to vlastne je, do tejto problematiky sa akosi nerozumiem.. a nie som už študent, študujem externou formou štúdia. Mám 22 rokov. Ďakujem za všetky odpovede.
mzdarka renca
09.12.15,08:29
Z každého príjmu, ktorý podlieha dane z príjmu sa platí poistné do poisťovní.
T.z., že z oboch dohôd sa platí poistné a daň z príjmu podľa § 5 ZoDP.
To, že u jedného zam-ľa neplatíš preddavok na daň z príjmu je z dôvodu, že si u toho zam-ľa uplatnuješ NČZD. Ak by to tak nebolo, tak aj z toho príjmu sa ti zrazí a odvedie daň.
mondes
09.12.15,08:30
To, že obidvaja za teba odvádzajú odvody, to je ok. Ale nezdanit. čiastku ZD si môžeš mesačne uplatniť len u jedného zamestnávateľa a to tým,, že podpíšeš aj vyhlásenie... Čo si zrejme aaj podpísala, preto ti nevznikne preplatok na dani. To vyhlásenie ale môžeš podpísať v čase trvania dohôd len u jedného zamestnávateľa, preto ak už máš jedno podpísané, u druhého to podpísať nemôžeš a z tohto dôvodu ti zo mzdy bude strhávať preddavok na daň a ak podáš DP do konca marca 2016, tak ti to DU vráti.
Lulla Bella
09.12.15,08:33
Ďakujem :)
Lulla Bella
09.12.15,08:34
Ďakujem, chápem :)
kn-alka
09.12.15,08:43
Pletieš si dve veci: odvody a daň
Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne sa odvádzajú z hrubej mzdy a nie je nárok na vrátenie.
Daň z príjmu - ak si podpísala vyhlásenie a uplatňuješ si u jedného z nich nezdaniteľnú časť, tak u jedného je odvod dane 0, u druhého ti daň strhávajú.
Na konci roka, ak požiadaš jedného zo zamestnávateľov, tak ti spraví ročné zúčtovanie a preplatok dane ti vyplatí, alebo podáš sama daňové priznanie a DÚ ti daň vráti.