amstaff
09.12.15,10:37
Dobrý deň prajem

Prosím vás, mohli by ste mi pomôcť/poradiť?
Chcem si založiť živnosť popri zamestnaní len teraz mám dilemu či to urobiť ešte tento rok alebo až v januári. Jedná sa mi o odvody v prvom roku podnikania. Teda ráta sa prvých 365 dní od založenia, alebo do konca roka v ktorom som založil živnosť?
Podľa toho čo viem, živnostník prvý rok neplatí odvody. Ale aké? Ani sociálku ani zdravotné? Ja ako zamestnanec odvody v zamestnaní mám vyriešené, čo budem musieť potom odvádzať?

Keby ste ešte vedeli doplniť ďalšie dôležité info, čo by som mal vedieť?

Veľmi pekne ďakujem
kn-alka
09.12.15,09:47
avalik
09.12.15,09:48
Pouzi vyhladavac, zodpovedane viackrat
Katy a R
09.12.15,09:49
Ak si myslíš, že odvody do SP sa rok neplatia ... tak si myslíš zle.
pretože u niekoho to môže byť napr 7 mesiacov, u niekoho 10 mesiacov, u niekoho rok, u niekoho 1,5 roka u niekoho 5 rokov ......
všetko závisí od príjmu, ktorý uvádzaš v DP a samozrejme od VZ, ktorý ti výjde.
pozri zákon a napr aj tu http://www.socpoist.sk/szco-vjr/55165s

do ZP si ako zamestnanec môžeš dať zatiaľ nulové preddavky ... doplatíš potom podľa svojich príjmov - ZP ti spraví zučtovanie - a tiež ti predpíše nové preddavky.

a tým, že odvádzaš ako zamestnanec, vôbec nemáš odvody poriešené - tie sa totiž platia aj z príjmov SZČO - a napr ZP sa platí aj z neaktívnych zdaniteľných príjmov (zákon presne stanovuje, z ktorých)
samozrejme aj max VZ sú definované - napr pre SP prednostne pri vysokých príjmoch je v prvom rade odvod zo zamestnania, potom szč .. http://www.socpoist.sk/2134-menu/55432s
amstaff
09.12.15,16:32
Jarka vďaka za link, ako vidím po mne sa ďalšia osoba presne na toto pýtala...
našiel som tam ešte lepšie vysvetlenie http://pavolvarhanik.sk/clanky/Zivnost-popri-zamestnani-a-odvody

prečo by nemal byť rozdiel v tom kedy chcem založiť živnosť...trebárs keď teraz v decembri tak už daňové pr. si musím robiť sám a nie môj zamestnávateľ...
ďalej citujem od pavolvarhanik.sk: "odvody do zdravotnej poisťovne sa platia vo forme preddavkov. Výška preddavku sa určuje na základe vašich príjmov zo živnosti v predchádzajúcom roku. V ročnom zúčtovaní sa tiež dozviete novú výšku vašich preddavkov, ktorú budete platiť od 1.7."
rovnako: "Od založenia živnosti až do júna nasledujúceho roka nie ste povinní platiť žiadne odvody do Sociálnej poisťovne. Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne sa posudzuje vždy k 1.7. (resp. 1.10., ak ste mali odklad daňového priznania)."

podľa tohto je najlepšie si založiť živnosť hneď po ročnom zúčtovaní, teda v siedmom mesiaci, dajme tomu v polovici 7. mesiaca...či sa mýlim???

a práve o tie dátumy mi išlo, ak dobre chápem do ZP odvody až od 1.7. a to 14% z VZ čo pre rok 2016 je 4290 €
do SP odvody až podľa toho či za zdaňovacie obdobie (kalendárny rok) presiahnem určitú stanovenú výšku príjmu, čo za rok 2015 je 5 148 €. podľa tejto sumy (resp. ekvivalent pre nasledujúce roky) keby som mal príjmy tak ani 10 rokov nemusím platiť do SP (ak to úplne nezmenia)

osobne zo začiatku by som chcel max faktúry práve do tejto sumy aby som nemusel platiť ďalšie nehorázne odvody, nakoľko už ako zamestnanec platím všetky odvody z max VZ
iné by bolo keby sa vymeriavacie základy rátali spoločne aj za zamestnanca aj za živnostníka...veď hej, treba VOLIŤ aj budúci rok ISTOTY

ak sa mýlim oprav ma.Ď
Katy a R
09.12.15,16:39
pre odvody platia stropy - vi´d napr link čo som pripla :)
amstaff
09.12.15,17:21
viem čo je minimálny a maximálny vymeriavací základ, alebo na niečo iné narážaš?
k odpovedi nižšie "všetko závisí od príjmu, ktorý uvádzaš v DP a samozrejme od VZ, ktorý ti vyjde" otázka: ako zamestnanec platím maximá, tak toľko budem potom musieť platiť aj zo živnosti, nakoľko sa DP robí spoločne?
amstaff
09.12.15,17:26
pasívne príjmy zatiaľ nemám žiadne...ale je mi to jasné
amstaff
10.12.15,07:33
sorry, nejako sa mi to pletie. aké stropy by to mali byť? máš na mysli max VZ
Katy a R
10.12.15,18:12
len k tvojmu komentáru v inej téme - na tie linky si treba kliknúť a prečítať (o stropoch) a je tam aj toto (o poradí platenia) : http://www.socpoist.sk/osoba-s-viacerymi-poisteniami/1539s .
A tiež treba dať podľa možnosti hneď na začiatku potrebné info! - inak len môžme len hádať, že čo si zač, (alebo žeby sklenená guľa pomohla?)