denco
09.12.15,12:28
Chcem sa Vas spytat či možem podat trestne oznamenie Podľa § 346 ods. 1 Tr. zák. krivá vypoved na základe § 360 prečin nebezpečne vyhrážanie? Jedna sa o mojho suseda ktory mne a mojej rodine sa vyhražal zabitim (zastrelenim odrezanim hlavy...) a podpalenim domu este v júni, ale nakolko pri vysluchu krivo vypovedali a vsetko popreli (on jej mama a družka) tym padom policia uzatvoril pripad a uznali to len za priestupok aj ked aj ja mam svedkov, ktori to vedia dosvedčit (otca, družku a aj susedku). Prosim o radu nakolko asi tunajsia policia je na dotyčneho kratky a nadalej sa nam vyhraža (dokonca už 2x ma aj napadol) a robí napriek a schvalnosti.
S pozdravom
ivka70
09.12.15,11:34
Mal si namietat to uzavretie pripadu, ale nie po pol roku ho zasa otvarat novym trestnym oznamenim.
Ak ta sused napadol, mal si volat policiu, ak sa ti vyhrazal, mal si volat policiu ... a otvorit novy pripad. S tym junovym uz nic spatne neurobis.
denco
09.12.15,11:40
aj som volal, aj podal , ale ani stoho nebolo nič nakolko aj to popreli ajked o jednej mam aj video nahravku ako mi mlati so železnou tyčou pletivo a aj mne sa vyhraža.
buchač
09.12.15,11:47
Jedna rodina svedčí v prospech vlastnej a druhá detto...ktož vie, kde je pravda...


Mohol si, môžeš a aj budeš môcť...ALE záleží od okolností.
Na políciu sa ale onééé...trestné oznámenie podaj na príslušnú prokuratúru.
...že je to potrebné spísať podľa náležitých skutočností a aj s nejakým dôkaznym materiálom, tak to ani nespomínam.

P.S.:
Už len okolnosť, že spomínaš zastrelenie svedčí o tom, že dotyčný vlastní nejakú zbraň (buď legál alebo aj nie) ... a to je solídny základ na roztočenie kolotoča súdnej mašinérie.
denco
09.12.15,11:47
rozkaz pán nymand :D :D. prosim podobne blbe komentare neposielajte. dakujem
Tweety
09.12.15,11:55
nie sú blbé sú k veci , trefné, nehnevaj sa ale tá gramatika je katastrofálna, ako z pomocnej školy
ivka70
09.12.15,12:01
A nahraval si ho s jeho suhlasom? Lebo taka nahravka nemoze byt pouzita ak odokaz, dokonca by ta on mohol zalovat za to, ze ho natacas ....

Kde niet dokazov, nemas co zalovat ....
denco
09.12.15,12:03
v prvom rade chcem podakovat za užitočnu radu.
prave , že mam aj svedkou ktory nie su zainteresovany (cudzi) a ani to nebrali policajti do uvahy ajked vedia , že aka je firma. vsetko popiera a klame ako keby s knihy čital. ked som to chcel podat na policii poslali ma na kriminalku kde mi povedali , že je to hlupost a nemožem to podat. čo ma trapi je to, že nedavno som sa dozvedel od jeho stryka, že si zaobstaral pistol ktory si chce dat prevrtat na ostre naboje. mam obavy, že naplni svoje vyhražky nakolko je to psychicky nepričetný človek.
arizona
09.12.15,12:04
denco, fakt sa to zle cita...musela som precitat niekolko krat,aby som vobec pochopila tvoj prispevok...
denco
09.12.15,12:07
ked vas niekto napadne a ide na vas so želoznou tyčou neverim tomu, že budete si odneho pitat akykolvek suhlas
Tweety
09.12.15,12:09
zaútočil len tak pre nič za nič?
buchač
09.12.15,12:11
denco (Dnes 14:03) v prvom rade chcem podakovat za užitočnu radu.
======================

Dám ešte jednu ??? ;)
Beriem v úvahu, že píšeš asi z mobilu alebo z tabletu...takže tá diaktrika je jasná.

Ale neberiem určité -základné chyby v pravopise.
Lebo ide o to, že pravopis je pri určitom styku prepotrebný...ono aj jedna čiarka kuewsky zmení význam vety.
denco
09.12.15,12:15
a vy ste kto pán dokonalí?! myslim si, že nie sme na literarnom kružku a myslim si , že ste velmi dobre rozumeli mojej otazke. ked nie tak prosim neotravujte ma tu svojimi komentarmi . kto nevie poradit prosim nech nekritizuje a nech sa stara o svoje veci. dakujem
lujza.j
09.12.15,12:15
Bezny susudsky spor...kazdy ma svoju pravdu....asi tak!
lujza.j
09.12.15,12:19
Ak to bolo naposledy prijate a setrene ako tč...a skocilo to ako priestupok....cize to bolo dozorovane a ukoncenie odobrene prokuratorom....preco si voci uzneseniu nepodal staznost.....?!
denco
09.12.15,12:23
prene tak.
denco
09.12.15,12:24
sorry, ale lepšie mi to neide :( .
denco
09.12.15,12:26
keby vas nedajbože napadol sused 2x a vyhražal sa , že zabije a viete aky je psychopat asi ani Vam by nebolo jedno. či?
lujza.j
09.12.15,12:31
Veci sa zvycajne nedeju len tak....ale ano stava sa vselico.....ked je to take dramaticke....a vyhrasky vzbudili dovodnu obavu a zivot....naco tu stracas cas..
.....ja ked budem chcet podat TO tak ho podam....
denco
09.12.15,12:37
nedeju sa len tak, ale su ludia ktory su konfliktny a napadaju ludi len tak. nie som 1 ktoreho už napadol, ale každy sa ho bal nahlasit prave preto lebo poznaju ho aky je agresivny. už som podal TO minimalne 4x a stale to poprel a preslo mu to. preto som sa obratil aj na poradu aby mi niekto poradil v danej veci.
lujza.j
09.12.15,12:42
Normalna otazka....preco sa nepodala staznost voci uzneseniu.....ked si sa s tym nestotoznil....vec tym padom bola riadne ukoncena prejednana na priestupkovom oddeleni..na okresnom urade....
denco
09.12.15,12:43
nakoniec ste horsi v gramatike a v pravopise ako ja :D :D . nevadi , ale ja potrebujem naozaj poradit vo veci TO a nie pravopise a gramatike. prajem pekny den
denco
09.12.15,12:46
chcel som to nechat tak a myslel som si, že prestane robit napriek. bohu žial robi nadalej a čim dalej tym je to horsie
kukučka
09.12.15,13:03
Ak si v práve, to znamená, že si sa mu nevyhrážal podobne aj ty, tak podaj. Ty sám vieš najlepšie, aká je podstata sporu, lebo sa mi neveľmi chce veriť, že len tak
z ničoho nič ťa chce zabiť. Ak niečo začneš, tak to dotiahni do konca.
denco
09.12.15,13:11
keby ste poznali dotičneho uverili by ste. nie som ani prvý ani posledny komu sa už vyhražal a koho už napadol. lenže nikto ho nenahlasil lebo sa ho boja a preto ma čisty register pritom ho každy pozna aky je, dokonca aj policajti. a kde mam podat To lebo tu ma len odbijajú?
kukučka
09.12.15,13:22
To ti už napísal buchač, na okresnú prokuratúru.
metal_stuff
09.12.15,13:29
Ja hadam len tolko, ze cela situacia znie zastrasujuco, ale uz len to, ze ste trestne oznamenie v prvom pripade podali, to ze sused to poprel by nemal byt dovod na nezacatie trestneho stihania. Pokial policajt trestne stihanie nezacne, asi nemate dost silnu dokaznu situaciu, a teda sa na to bude hladiet ako na klasicky pripad sused proti susedovi, ked si kazdy tvrdi svoje.
denco
09.12.15,14:19
ja tiež nechapem prečo nezačal policajt trestne stihanie pričom mam tiež 4 svedkou a iste to počula cela ulica. dokonca vtedy ten psychos vysiel na ulicu pod moje okno a začal zvonit s kravskym zvonom a vykrikovat ako nas popravý a podpali domy na celej ulici. a čo je najvacsia pointa: prisli policajti a on sa zlakol a utiekol do lesa a nahanali ho psovodi, ale nevedeli ho ulapit. potom druchy den prisiel domou a ako by sa nič nestalo. je to groteska čo tu vystrajaju ty policajti
dmc
09.12.15,15:13
Pochopil som spravne ze chcete podat trestne oznamenie ako podozrenie s trestneho cinu krivej vypovede pretoze pri podani trestneho oznamenia za vyhrazanie "domnelý" pachatel uvádzal nepravdy ?????

Ad.1 - Aby bolo mozne vobec uvazovat o trestnom cine krivej vypovede treba si precitat 346 ods. 1 Tr. zák. kto ako svedok v konaní pred súdom alebo v trestnom konaní alebo na účely trestného konania v cudzine pred prokurátorom alebo policajtom, alebo pred sudcom medzinárodnéh.....................
Mmuselo by sa viest trestné konanie a muselo by byt zacaté trestné stíhanie minjmensom vo veci a az potom mozno vypocut osobu ako "SVEDKA"

Ad.2. Samotný podozrivý si v podstate na svoju obhajobu môze vypovedať aj klamstvo a nemoze byt povazovaný za svedka v tomto pripade

Odkazujem na časť odôvodnenia judikátu Rt 25/1969 znie: „Avšak ani v tých prípadoch, keď svedok nevyužije svoje právo odoprieť výpoveď a vypovedá pred orgánmi vymenovanými v ustanovení § 175 ods. 1 Tr. zák. nepravdu v snahe zatajiť svoju vlastnú trestnú činnosť, nenapĺňa znaky trestného činu krivej výpovede. Z ustanovenia § 91 ods. 1 Tr. por. totiž vyplýva, že obvinený nesmie byť žiadnym spôsobom donucovaný k priznaniu a to ani nepriamo. Nepravdivá výpoveď sledujúca cieľ, aby osoba, ktorá vypovedá neprezradila svoju trestnú činnosť, je v skutočnosti súčasťou obhajoby.


Takze odpoved na Vasu otazku je ANO - moze podat trestene oznamenie (a policajti su povinny ho prijat /v podstate musia prijat akukolvek "hovadinu" ktoru oznamite) avsak toto Vase oznamenie bude pravdepodobne Odmietnute nakolko nenaplna znaky uvedeneho trestneho cinu.
denco
09.12.15,15:30
a čo matka a družka (oni tam figuruju ako svedkovia ktory tiež krivo svedčili) ? dakujem za radu.
dmc
09.12.15,15:42
ako svedkovia mozu figurovat az po zacati trestneho stihania. "Svedok" je procesne postavenie. Svedok sa stava az zacatim trestneho stihania (alebo vykonanim neopakovatelneho ukonu - napriklad obhliadka TČ).

Pre trestnost cinu (prečinu) nebezpecneho vyhrazania sa vyzaduje okrem inych aj vzbudenie dôvodnej obavy ze k ublizeniu naozaj dôjde. Pokial Policajny organ na zaklade vaseho vypovedi dosiel k pravnemu nazoru ze neboli naplnene vsetky znaky trestneho cinu (precinu) nebezpecneho vyhrazania a nejde o trestny cin ale ide o priestupok proti obcianskemu spolunazivaniu a vec odstupuje na riesenie spravemu organu co je v tomto pripade Obceny urad. Ak bolo zacate trestne stihanie vo veci a nasledne bolo zastavene a vec bola prekvalifikovana na priestupok - mali ste lehotu na podanie odvolania. vsetky uznesenia dozoruje prokuratura. Odvolanie by automaticky islo na prokuraturu aj so spisom.
denco
09.12.15,16:01
momentalne sa riesia 2 napadania ktore sa udiali pred par mesiacmi: 1 v zahrade o ktorom mam aj video zaznam kde sa mi vyhraža so železnou tyčou a mlati pletivo na plote a 2 čo ma napadol pred policiou (samozrejme aj to poprel a tvrdi opak) . v tom pripade ked mi pride list a policia trestne stihanie nezacne mam sa odvolat na danu adresu alebo zajst tam osobne? mam naozaj obavy, že naplný svoje vyhražky lebo aj teraz si kupil nejaky pistol a chce si ju dat prevrtat aby snym mohol strielat aj ostre naboje.
právnik-probono
09.12.15,19:00
Dobrý večer, ak aj svedkovia klamali, zrejme neklamali až tak celkom v prospech obvineného, nakoľko ten bol uznaný vinným z priestupku. Podľa môjho názoru vo veci nebola naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania podľa § 360 Tr. zákona a preto bolo trestné oznámenie prikázané na prejednanie ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Ak by totiž svedkovia klamali a to dôveryhodne, obvinený (či už z trestného činu a/alebo priestupku) by bol tohto obvinenia zbavený.

Ak protiprávne konanie suseda pokračuje, podajte nové trestné oznámenie, polícia bude povinná sa ním zaoberať a v zákonom stanovenej lehote (30 dní odo dňa prijatia trestného oznámenia) poverený príslušník PZ opäť rozhodne, či skutok "odstíha" v trestnom konaní, alebo bude opäť len priestupkom.