Lulla Bella
09.12.15,15:54
Prosím Vás, o akú právnu skutočnosť ide v týchto prípadoch:
nemoc z povolania, počatie dieťata, reklamácia, rozliatie piva na obrus v reštaurácii.
Ďakujem za odpovede
misoft
09.12.15,15:22
Najskôr si ujasni pojem "právna skutočnosť"
https://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vna_skuto%C4%8Dnos%C5%A5
Lebo toto sú zákonné skutočnosti! Jediné, čo by mohlo spadať pod právnu skutočnosť - je rozliatie piva - zavinenie. Ale pre rozliatie piva sa predsa nebude konať súd... a či hej?
Lulla Bella
09.12.15,15:25
Tak znela moja otázka v úlohe do školy.. je tam veľa chytákov.. ja som teraz mimo z celého práva, pretože na jednej prednáška nám profesor naložil toľko učiva ako za 3 roky na VŠ 1.stupňa
misoft
09.12.15,15:36
Logicky! Právo uplatňujú právnici - to sú tresty, sankcie. Zákony tvoria zákonodárci a na základe tých zákonov (alebo i zákonných skutočností) potom tí právnici (sudcovia) vynášajú rozsudky (teda právne skutočnosti).
Nemôžu niečo právne posúdiť, ak nemajú nejakú oporu v zákone!
clen
22.12.15,08:39
nemoc z povolania by som dal ako právnu udalosť, samotné počatie dieťaťa nemá žiadne právne následky a nevznikajú z neho práva a povinnosti, preto to nie je právna skutočnosť, rozliatím piva poškodiš cudziu vec (obrus) preto to je protiprávny úkon, reklamácia je právny úkon
Mária27
22.12.15,19:15
Počatie dieťaťa - plodu v tele matky môže byť priznaná právna subjektivita pod podmienkou vzniku udalosti (právnej skutočnosti) - že sa dieťa narodí živé (§ 7 obč.z.). Také dieťa môže napr. ako pohrobok dediť.
buchač
22.12.15,19:34
... rozliatím piva poškodiš cudziu vec (obrus) preto to je protiprávny úkon....
========================

NIE som právnik...ALE toto snáď nemyslíš vážne ....či ???
clen
23.12.15,07:27
či
buchač
27.12.15,18:52
Dáš na to pivo aj to nejaké presnejšie - konkrétnejšie "či" z praxe - príkladom...alebo ?
Oliwa
27.12.15,21:00
Počatie dieťaťa - napr. s neplnoletou - nemá žiadne právne následky, ak je riešené súdom? A to nehovorím o extrémnom prípade - znásilnení...
Alebo určenie otcovstva - ak sa dieťa narodí mimo rozvedeného manželstva /trebárs kauza Žitná - lehota tuším 300 dní/...
Člen - ako právnik hovoríš, že ani v týchto prípadoch nevznikajú žiadne práva a povinnosti? Nechám si to vysvetliť...
clen
28.12.15,08:33
ty tu konštruuješ nejaké nové prípady a tie som neriešil a ani sa mi nechce...
clen
28.12.15,08:35
sedíš v krčme, obleješ krčmárke obrus, spôsobil si škodu, pretože krčmárka ho musí vyprať kvôli tebe a znížil si hodnotu toho obrusu...
bodliak
28.12.15,09:23
Znásilnenie je jedna vec, počatie druhá, sex s neplnoletou tretia.
Kombinácia počatia zo znásilnenia neplnoletej je kombinácia 3 situácii.