miso15
09.12.15,18:03
ahojte v sobotu idem prvý krát na pokladňu neviem či sa mám báť alebo nie kto má skúsenosti s pokladňou prosím poraďme mi nebojím sa pokladne ale manka ďakujem vám Poraďáci a prajem pekný večer :) ešte raz ďakujem za radu
misoft
09.12.15,17:20
A) Ak ideš po prvýkrát - bude pri tebe vedúci pokladní, supervízor, ktorý dohliadne na tvoj postup;
B) Pri tovaroch s EAN kódom (čiarový kód) - cena je stanovená, sama nabehne, pri váženom tovare len dať správny kód tovaru, prípadne zo zoznamu vybrať správny tovar, váha odváži a cenu sama nahodí;
C) pri chleboch a pečive, taktiež správne zadať zadať kód a správny počet. Samo vypočíta a nahodí cenu;
D) pri príjme zľavových kupónov zadať na pokladni "Kupón", oskenovať EAN kód, pokladňa sama odpočíta;
E) pri platbe stravnými lístkami zadať platba stravnými lístkami, odčítať EAN na lístku, pokladňa sama zaráta ako príjem hotovosti;
F) pri prijímaní platby v hotovosti pozorne zadať vkladanú sumu (stravné lístky ako hotovosť sa k tomu pripočítajú), pokladňa sama vypočíta výdavok;
G) pri platbe kartou - detto ako pri hotovosti, len miesto príjmu hotovosti sa zadá platba kartou.
D) ak budeš pomalší - nevadí, každý raz takto začínal.

Rada: ak budeš preberať pokladňu, over si, aká je hotovosť v kase, väčšinou pokladník podpisuje stav pri začiatku a pri konci smeny. Na zisťovanie stavu kasy (fyzického) je určený vedúci pokladní/supervízor. Každého zákazníka ako prvý pozdrav. Netvár sa vyplašene, ak sa pomýliš s identifikáciou tovaru - opýtaj sa zákazníka, čo to má.

P.S. I moja dcéra takto začínala, po hodine to už zvládala oveľa rýchlejšie. Pokiaľ budeš správne prijímať hotovosť a správne vydávať výdavok - manko by byť nemalo - veď pokladňa kontroluje príjem i výdaj - ty len musíš hotovosť pozorne identifikovať (1c a 2c sa často pletú!)

P.S.2 Nie moje skúsenosti - moje pozorovania - často mi pokladníčky a pokladníci vravia, že by som tam mohol ja miesto nich robiť :D.
pepsikova
09.12.15,17:31
..ešte by som doporučila prijímať a vydávať peniaze "nahlas"..teda nahlas povedať "dali ste mi-vydávam vám"..a nahlas počítať výdavok....ona síce kasa ukáže kolko a čoho, ale komunikácia je dôležitá, lebo sluch ťa "zastaví", ak zle počítaš..
Terezia13
09.12.15,17:42
rob pomaly, napriek rade, ktorá sa bude tvoriť, zaučenie bol asi len nejaký rýchlokurz, idú sviatky a každá "ruka dobrá". Sleduj, čo nahodíš, čo vážiš a pokladňa by mala ukázať, koľko máš vydať - teda záleží, do akej predajne ideš, ale dnes to už tak funguje väčšina pokladní. Neboj sa, každý začiatok je ťažký. Len rob v kľude. A ešte vždy môžeš o radu požiadať niekoho. Neboj sa!
miso15
11.12.15,10:15
@Terezia13 do tesca
kopretinka
11.12.15,10:19
podľa toho čísla pri nicku....máš 15rokov?
kopretinka
11.12.15,10:31
brigádnik neoveruje,aká je hotovosť v kase,nepodpisuje nič.
A k tomu,že ti hovoria,že by si tam mohol miesto nich robiť.....to je pokladník blbec,keď to hentak verejne povie.Ono to nie je len sedieť a pípať tovar na skeneri.......tam je milion vecí,o ktorých brigádnik ani nemá potuchy,lebo na to kašle,lebo mu je jedno,keď niečo urobí zle,veď on je iba brigádnik,nič horšie ako skončiť brigádu sa mu nemôže stať....a potom to aj tak vyzerá.....
o kupónoch píšeš úplné hovadiny,ak to takto bude robiť v tescu,tak mu pekne poďakujú....a stravenky sa tiež všetky nedajú skenovať
kopretinka
11.12.15,10:39
miso15,neriaď sa tým,čo tu písal misoft,riaď sa tým,čo ti povie koordinátor,prípadne zamestnanec-pokladník,ktorý ťa bude zaúčať a dávať na teba pozor.
Ak niečo nebudeš vedieť,tak nato máš pri sebe telefón,aby si zavolal koordinátorovi (alebo informátorovi) a s ním riešil daný problém.
Oliwa
11.12.15,11:31
Odpoveď - netreba sa báť. :)
Keďže nastupuješ ako brigádnik a nepodpisuješ žiadnu hmotnú zodpovednosť, nemáš sa čoho báť. Adrenalín síce zo začiatku nejaký bude, ale zas nemusíš sa ísť potiť do fitka... Stres nehrozí ani tak z práce, ako zo zákazníkov, ale keďže to zvládli toľkí pred Tebou a zvládnu to toľkí po Tebe, dáš to aj Ty...

Hlavu Ti nikto neodtrhne ;):D a stratiť nemáš čo - akurát tak brigádu... Každý nejako začínal a všetko, čo sa v živote naučíš, sa Ti raz môže zísť, ani nevieš kedy a kde.
Dávaj pozor pri zaškolení, riaď sa pokynmi priamych nadriadených, a kdyby něco, ústa predsa máš - zákazníka poprosíš o chvíľku trpezlivosti a kolegyňu/susedu v najbližšej pokladni o pomoc alebo zavoláš "priateľa na telefón"... Tiež nakupujem a ešte som sa nestretla so situáciou, aby niekto brigádnikovi nepomohol, veď je to v záujme obchodu, aby všetko šlapalo a zákazníci odchádzali spokojní...Rozumný človek to pochopí a z magorov si nič nerob, tí zostanú magormi bez ohľadu na to, v akom reťazci nakupujú...
Vianoce/nevianoce, študentovi každá "korunka" dobrá... aspoň budeš vedieť oceniť prácu tých, ktorým takto cez ruky za roky prejdú tony tovaru...
misoft
11.12.15,16:30
A vari naozaj?
Vieš ty vôbec, ako stravný lístok vyzerá? Vieš o rom, že má EAN kód (čiarkový kód), v ktorom je číselne zaznačená jeho hodnota? Vieš ty vôbec o tom, že zľavové kupóny majú tiež EAN kód? Videla si to vôbec?
Neuraz sa, ale TY píšeš hovädiny! Skús zobrať jeden kupón k danému tovaru a daj ho pri pokladni - nenaťukáva, priamo kód odčíta. Skús dať stravný lístok - nenaťukáva, priamo skenuje.

A či som vari nepísal, že na neho dohliada niekto? Nehnevaj sa - vyčisti si okuliare....
A P.S. nepísal som, že to ovládam, opísal som to, čo som videl.
Vieš - ak zasadne do pokladne nový brigádnik - sám často im robím "pokusného králika" - aby si "vyskúšali na mne (teda sa mi podarí akurát natrafiť) - nie každý zákazník je totiž tolerantný a často sa vyvŕšia na neskúsených a strémovaných brigádnikoch.
miso15
11.12.15,20:36
ďakujem kopretinka
miso15
11.12.15,20:37
ďakuje oliwa
kopretinka
11.12.15,20:44
ty si v živote nesedel na stoličke pokladníka,ja tam denne mám takýchto chytrých zákazníkov aj brigádnikov.Nepoznáš všetky stravenky,ktoré existujú,nepoznáš všetky kupóny,ktoré existujú,nepoznáš všetky zľavy,ktoré existujú,tak ma nepoučuj.
kopretinka
14.12.15,13:23
mínuskárovi doporučujem sa zamestnať v tescu a zistiť si,ako to tam funguje