Tinush
10.12.15,08:34
Dobrý deň, čo robiť, ak pozemkový fond aj napriek nesúhlasu majiteľa pozemku pozemok zameral a jeho zameranie je v nesúlade z výpisom katastra, nesedia hranice pozemku, ani metráž (namerali 70 árov menej) s tým, že ich odpove´d na všetko je "nevieme" a z tvrdením, že kataster nemá aktuálne mapy? Čo v takom prípade? čo teda platí, to čo nameral fond alebo to čo píšu v katastri
ďakujem za odpove´d
Chobot
10.12.15,08:01
Načo zakladáš otázku duplicitne v 2 témach? Druhú som ti vymazal.
Chobot
10.12.15,08:12
Príliš málo údajov na to, aby sa dalo fundovane odpovedať. Treba doplniť hore uvedené údaje.

Ak je to ale pozemok v časti E, tak údaj v katastri nemusí byť správny. Ani keď je v časti C, nie je záruka, že zameranie bolo urobené dobre a môže tam byť chyba. Najpresnejšie je to, čo zameria geodet na mieste podľa GPS prístrojov. Ak je nesúlad so zameraním a údajom v katastri, a správny je údaj zo zamerania, treba to opraviť v katastri.

Ak máš pochybnosti o správnosti zamerania, ktoré objednal pozemkový fond, tak si zaplať vlastného geodeta, nech ti to premeria. Ak zistí rozdiel, môžeš to riešiť. Ak to bude to isté, tak budeš mať potvrdené, že údaje v katastri sú chybné.
Chobot
10.12.15,08:15
TReba doplniť:

Prečo zameriaval pozemkový fond pozemok, ktorý mu nepatrí?

Prečo s tým majiteľ nesúhlasí?

Prečo si si neurobil vlastné zamerania?

Pozemok je v ktorej časti katastra - C alebo E?
Tinush
10.12.15,08:25
Dobrý deň, pán Chobot, ospravedlňujem sa za duplicitu, už sa to nestane a ´dakujem za nápravu.

No odpoveď pracovníkov je "nevieme".
nesúhlasí preto, pretože to nepotrebuje. Pokiaľ viem pozemkový fond spravuje pozemky nezmámych vlastníkov, okrem iného a pozemok majitela pozemku má predsa známeho majiteľa pozemku. Vlastné merania neboli doteraz potrebné. jedného dna sa tam objavili pracovníci fondu a začali zameriavať a pri porovnaní z vlistami vlastníctva nesedia hranice pozemku ani metráž, tak preto sa pýtam
Tinush
10.12.15,08:25
ďakujem za odpoveď
Tinush
10.12.15,08:31
ešte ak dovolíte, zvláštne je, že ani nesedí metráž, ale dosť výrazne (cca 70 árov) a hranice nesednia a ni v tom zmysle, že pretým šla hranica rovno, teraz skáče hore dole, chápem, že pre odborníkom sa vyjadrujem laicky, ale ja tomu až tak nerozumiem, iba prezentujem problém. Nie je problém zaplatiť vlastného geodeta, samozrejme, len ma zaujímalo, prečo pozemkový fond zameriava pozemok, ke´d majiteľ si ho premerať nežiadal, má to aj uvedené v nejakých papieroch, že ho nechce zameriavať. A aj napriek tomu to spravili a s takymi velkymi rozdielmi.
Chobot
10.12.15,09:30
Podľa všetkého to vyzerá tak, že ide o parcely v časti katastra E a pozemkový fond s tým robí poriadok a chce ich dať do časti C. Len stále neviem prečo. Chystajú tam nejakú väčšiu investíciu? Chystajú sa tie pozemky vyvlastniť?

Tie rozdiely môžu byť veľké, pokiaľ by išlo o nejaký väčší pozemok, napr. 200 ha.

Bohužiaľ tvoj problém sa nedá na porade vyriešiť. Nepoznáme ani evidenčný ani skutočný stav. Ani históriu parcely.
Tinush
10.12.15,09:39
Ja aj tak ďakujem za odpoveď. veď práve, že na otázku, prečo to robíte, je odpoveď pracovníkov "nevieme", tam sa človek nedovolá odpovedi normálnej. No ide o parcely, ktoré zdedila moja mama, normálne sú na jej meno, nerozumiem, prečo zameriavajú práve tento pozemok. Ja sa ešte skúsim dopátrať odpovedí

ďakujem ešte raz
Chobot
10.12.15,09:58
A ako si vlastne zistila, že robia zameranie? Videla si ich tam? Alebo ti niečo oznámili? Dali ti niečo písomne? Odkiaľ vieš výsledok zamerania?

Ak to nemá žiadny vplyv na údaje v katastri - teda že tam nič nemenia, tak som to nechal tak.
Tinush
10.12.15,10:10
História je asi následovná:
Ja nebývam s rodičmi, ale jedného dňa mi zavolali, že po ich pozemku chodia geodeti a zameriavajú (opakovalo sa to niekoľkokrát) do zeme nabili také červené veci, nejaké asi zameriavacie body (ale tiež takým dosť zvláštnym sposobom je tam ubrané z pozemku, ale dobre) proste prišli zamerali. Medzitým (neviem, či predtým, či potom, či ešte skor)prišiel nejaký papier z fondu, kde rodičia zaškrtli políčko "nemám záujem o výmeru, nechcem pozemok zamerať) - medzitým ´dalej prišli nejaké papiere z toho fondu aj s výmerom a konali sa tam nejaké koordinačné schodzky s majiteľmi pozemkov. pri kontrole z LV z katastra rodičia zistili, že metráž jednotlivých parcel výrazne nesedí v neprospech rodičov a hranice tak rozne idú všelijak, nie ako je to v LV. Nikto na úrade z pracovníkov nevie vysvetliť na základe čoho to teda zameriavajú, nerozumiem tomu, prečo, ale je to tak a keď im rodičia ukážu, že si neželali zameriavať pozemok, odpove´d je ako som už spomínala, "tak ahaaa eee nevieme".

Vy teda hovoríte, že to nemusí mať vplyv na kataster, A čo potom teda platí? napríklad pri darovaní alebo dedení? To čo je v katastri? Alebo čo zameral fond?
clen
22.12.15,08:20
vzdy plati to co je v katastri, ak sa nepreukaze opak :) Geometricke urcenie pozemku je zaväzny udaj, takze ho musi kazdy okrem sudu respektovat. zamerat si moze hocikto hocico, kazde zameranie pozemku je len osobny nazor geodeta rovnoceny s nazorom mojej babky. Otazne(a rozhodujuce) je ci to kataster uradne overi a zapise do katastra.
mato092
25.12.15,11:33
Zameranie sa vykonava na zaklade podkladov z katastra, vytycovanie podlieha autorizacnemu overeniu avsak nepodlieha uradnemu overeniu a tiez nepodlieha zapisu do katastra. Avsak ak vznikol nesulad medzi katastrom a vytycenim, zapisu sa novovytycene hranice a vymery do katastra, pred zapisom sa vysledny operat uradne overi... cize po uradnom overeni sa povodne udaje o vymere sa stanu neplatnymi a do katastra sa zapisu nove...