Blade555
10.12.15,09:40
Dobry den, chcem sa spytat dom je prepisany na mamu ma manzela, ja syn chcem dat spravit strechu alebo ine dolezite veci a ci sa to da uplatnit ked budem dedit dom alebo ako to funguje? A este jedna pod otazka ma narok aj otec na dom? Dakujem za odpovede
ivka70
10.12.15,08:50
Pri dedeni po mame su v prvej skupine manzel a deti - dedia rovnakym podielom.
Ak mamijn manzel nie je tvoj otec a vlastnikom domu je tvoja mama sama, otec nededi.

V dedicskom konani si mozes uplatnit narok na investicie, ktore si do domu dal, ked nebol tvoj, ale musis vsetko vydokladovat.
Asi jednoduchsie je kupit od mamy cast domu (napr. 15%) a tu hodnotu investovat do strechy - ak teda s takym riesenim mama bude suhlasit.
Potom sa tvoj podiel (tych 15%) dedit nebude, tie uz budu tvoje.
Len samotna strecha sa ale kupit neda, lebo je sucastou celku, celeho domu.
taiko
10.12.15,08:52
manzel mamy nie je otec?
Oliwa
10.12.15,09:00
Upresni čo myslíš pod pojmom "otec". Má to byť mamin súčasný manžel a Tvoj nevlastný otec alebo mamin bývalý manžel a Tvoj biologický otec, alebo...? Mimochodom, kde berieš tú istotu, že budeš dediť dom... a ktovie o koľko rokov... aj keď si možno jedináčik...
Blade555
10.12.15,09:19
Sme cela rodina mama otec ja brat a sestra otec je jeden ten isty, ale su uz medzi nimi problemy. Dom prepisala jej mama na moju mamu. Tak ked ja dam spravit strechu poton okna a neake to kurenie a nechceme aby stoho mal otec podiel na dom. Neviem vlastne vobec ako je to stym zakonom o dedeni.
Oliwa
10.12.15,09:24
No zákon je taký, že pamätá aj na Tvojich súrodencov... ale to Ti už napísala ivka70... vyznelo to, že si jedináčik, keď si si taký istý dedičstvom...
Peggynka
10.12.15,10:06
DEDENIE ZO ZÁKONA
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
Mama môže toto riešiť spísaním závetu v prospech vás-detí.Čo sa týka tvojej investície,nuž riskuješ,môže sa čokoľvek stať (mama prepíše dom na niekoho a dediť nebude čo,tým pádom sa nebude mať kde započítať tvoja investícia,ktorá bude nie malá).Môžeš to s mamou riešiť aj tak,že s ohľadom na zhodnotenie ceny domu tvojou investíciou,mama v závete tebe (napr.) priklepne 1/2 a súrodencom po 1/4.Ak som pochopila správne,že mama chce,aby ste sa stali vlastníkmi len vy - deti,nie váš otec.
Blade555
10.12.15,10:23
Niesom jedinacik sme traja, hej zle som to poukazal len som chcel poukazat na tu strechu a ako zohladnit to ze som investoval nie do mojho domu vobec som sa tomu nevenoval tak neviem ako sa pytat alebo co napisat na danu problematiku
Blade555
10.12.15,10:35
Este jedna otazocka. Ze ked aj budu stale manzelia do smrti a mama preda dom tak ci tak ho musi vyplatit? Pokial teda neprepise na nas? Deti?
Jarka 1
10.12.15,10:40
Mama ak predá za života, tak nemá žiadnu povinnosť otca vyplatiť. Ani vlastné deti. Je to jej dom, ktorý zdedila. Dedičstvo po jej matke je výlučne jej vlastníctvo. Otcovi nič z toho nepatrí.

Ak by mali spoločný dom, ktorý nadobudli počas manželstva, vtedy by na peniaze z predaja mal nárok aj otec.
Blade555
10.12.15,10:45
Aha? No to som chcel vedet, a ked ja mame pomozem z rekonstrukciov casti domu a dam si to uplatnit na svoj narok to ako funguje?
Oliwa
10.12.15,11:15
Ťažko posúdiť, či chceš viac pomôcť mame, alebo sebe... Ale na to tu nie sme... Vidina, že opravený dom raz bude Tvoj a Tvoji súrodenci sú s tým stotožnení a nikdy nebudú voči tomu namietať, je síce lákavá, ale veľmi naivná... Ty dostaneš dom a oni čo? Nejakú inú kompenzáciu? Alebo už máš súhlas od všetkých zúčastnených, aj od mamy? Možno Ti nechýbajú peniaze, ale životné skúsenosti určite.

Nevieš, čo Vás všetkých čaká /kto sa čoho v zdraví dožije, kto koho prežije či kto raz bude na koho odkázaný/. Nevieš, aká bude o pár /desiatok/ rokov hodnota peňazí ani či bude euro a ako by si dokladoval a prepočítaval svoje investície do maminho domu pri dedičskom konaní, ak by vôbec bolo čo dediť... Strecha, okná, kúrenie sú veľká investícia, kvôli ktorej si mnohí berú pôžičky a splácajú ich dlhé roky. Ak máš hotovosť, ktorú chceš "rozumne" investovať do svojho súčasného i budúceho bývania, je to hudba budúcnosti, ako sa vyvinie situácia vo Vašej rodine... Moja rada znie: ak investovať, tak len do svojho, nikdy nie do cudzieho! Ani keď ide o vlastnú rodinu... Nemusíš sa ňou riadiť, ale... stačí, ak si prelustruješ podobné príbehy na porade, a hneď budeš v obraze...

Ak by som sa mala vrátiť k Tvojej ostatnej otázke "ako to funguje"... Viem, že si myslel na "mechanizmus" pri dedení, ale... V živote to chodí tak, že v situáciách, do akej sa rútiš Ty, to funguje cca na 1 %, v 99 % to nefunguje... Pozitívne je to, že si sem zablúdil a hľadáš radu, tzn. že máš šancu vtesnať sa do toho 1 %...
Blade555
10.12.15,11:23
Ano viem aj to ma napadlo je to dilema vazna a nie jednoducha a tie peniaze bohuzial niesu slo by to cez hypoteku.
Oliwa
10.12.15,11:47
Takže si chceš vziať hypotéku na de facto cudzí dom... Je síce mamin, ale nie je Tvoj... Tak to "curigni" :D, kým nemáš čo stratiť...
Blade555
10.12.15,12:33
Len problem je ten ze nam pomali zateka, kurime drevom, stare okna, otec kasle na nas rozviest sa nechcu a tozvie do kedy tu s, mamov este budem za tedy budeme takto zit? Chcel som len trochu s luxusnit dom viem ze mozem zle dopadnut ze pridem o vela ale neviem ake dalsie riesenie na vlastne rozhodne nemam
Oliwa
10.12.15,12:46
No to je nová informácia, že dom je v havarijnom stave a vrhá na celú situáciu iné svetlo... Ty si najstarší a súrodenci nie sú plnoletí, či...?
Blade555
10.12.15,12:59
som najstarsi? su aj plnoleti ale oni uz su vo svojom maju aj svoje polovicky cize to maju jednoduchsie. )Ja som v dome s mamov a starkov- jej mamov a bez priatelky :-) a chcel som hlavne aby sa nam trom lahsie byvalo lebo takyto stav bude par rokov urcite.
Erzebeth
13.12.15,23:22
Ak mama nechce, aby po jej smrti dedil aj jej manžel, môže napísať testament, v ktorom celý svoj majetok zdedia deti, manžel nie. Ak chceš opravovať dom, neinvestuj do domu, ktorý nie je tvoj. už ti to tu písali. Dohodni sa s matkou, aby ti časť domu predala. Nie darovala, ale predala. Suma, ktorú do domu investuješ, bude značná, preto sa dohodnite na časti napr. jednej štvrtine či jednej polovice domu. Takto bude tvoja investícia vlastne kúpou časti domu. V žiadnom prípade nesmie ísť o darovaciu zmluvu. Lebo dar by sa ti započítal do dedičstva, to značí, ak si dostal dar, nebudeš už dediť alebo len zmenšenú čiastku o hodnotu daru.
Mária27
14.12.15,04:34
Manžel po manželke zo zákona dedí.
Blade555
14.12.15,10:38
cize aj odkupit, aj opravit? fu to su uz dve velke investicie hodne penazi. A ine moznosti su neni?
Oliwa
15.12.15,10:00
Dohodnúť sa so všetkým zainteresovanými a písomne to ošetriť tak, že dom bude len Tvoj, Ty si naň vezmeš pôžičku, opravíš ho, budeš to celé roky splácať a nikto si nikdy nebude na nič nárokovať - zrieknu sa svojho podielu v prospech Teba... ???

Alebo sa spýtaj súrodencov, ktorý z nich je ochotný si to s Tebou vymeniť. Samozrejme by sa muselo riešiť aj vecné bremeno a právo dožitia...
Erzebeth
21.12.15,01:43
Myslela so to tak, že cena, ktorá by išla na opravu domu by bola vlastne kúpna cena. Vlastne nedal by si matke za predaj domu peniaze, ale by si ich preinvestoval na opravu domu.
Erzebeth
21.12.15,01:45
Mama je výlučným vlastníkom domu, otca ani nikoho iného v prípade predaja nemusí vyplácať.
arizona
21.12.15,06:37
Nemusis cakat na dedicstvo,matka moze este peknych par rockov pozit.
Ak je dom v havarijnom stave a mas zaujem to riesit,urcite nehladaj cestu,ako investovat do nehnutelnosti,ktora nie je tvoja.

Naskor si pohovor s matkou,ci bude vobec suhlasit,aby si ty bol v buducnosti vlastnikom...
Daj si ocenit dom v terajsom stave,potom si daj vycislit naklady na opravu a pod.
Potom zvolaj rodinne stretnutie rodicov a surodencov,kde im predostries navrch,ze chces do domu investovat,tym padom,ze chces,aby dom matka prepisala na teba,ty sa zaviazes,ze matku doopartujes a bude mat dozivotne pravo a oi sa s ostatnymi surodencami vyrovnas,aby sa necitili ukrateni.

To,ze mas surodencov,ktori uz maju svoje byvanie na veci nic nemeni,oni su tiez detmi vasej matky,oni tiez investovali,aby si byvanie svoje zabezpecili. Rovnako ty zainvestujes do svojho byvania,ak sa s rodinou dohodnes...
dmc
21.12.15,07:14
v normalnych vztahoch by to malo byt asi takto: Zavolat na spolocny obed (veceru) vsetkych surodencov a tam rozobrat otazku ako dalej z domom (kedze potrebuje investiciu) V prvom rade je to majetok tvojej matky - moze si s nim nakladat podla svojej lubovole. Pokial chces do buducna dom "iba pre seba" - je viac ako "moralne" dohodnut sa na tom s matkou a primerane financne "odskodnit" svojich surodencov - pretoze to - ze si ostal v dome byvat a surodenci sa odstahovali nieje podla mna dovod na to - aby si "zhrabol" cely dom. Kludne sa mozes odstahovat do svojho aj ty. Ja osobne by som si pohovoril najskor z matkou a potom aj so surodencami a "financne" by som ich odskodnil - je to na dohode ale zachovat dobre rodinne vztahy do buducna je dolezitejsie ako mat rozhadanu rodinu. Az potom ako by matka na teba prepisala dom by som investoval do novej strechy (mamine by som dal dozivotne pravo byvania). Ale s tymto riesenim by musela byt matka uplne vysporiadana a sama by musela uznat ze je to dobre riesenie. Inac by som do toho nesiel.

A ze nerozpravam iba teoreticky a dohoda je mozna tak podobnym sposobom realizoval dohodu s rodicmi a mojou sestrou (vsetci sme v pohode - sestra bola dopredu vyplatena - rodicia maju istotu ze dom nespadne a a ja investujem peniaze do domu ktory je uz napisany na mna - hoci v nom nebyvam.)
Blade555
28.12.15,09:36
no zrieknut asi tazko ved kto by peniaze nepotreboval a pravo dozitia, mamu by som nikdy nevyhodil.
Blade555
28.12.15,09:41
ano ja viem ze bez vyrovnania sa zo surodencami to nejde som si toho vedomi
Oliwa
28.12.15,19:26
Veď to je práve to, čo sa Ti tu snažíme objektívne naznačiť. Že Tvoj cieľ môže byť akokoľvek ušľachtilý, ale investovaním do "cudzej", resp. nie Tvojej nehnuteľnosti si zarobíš na budúce problémy. Poznáš už názory ostatných na Tvoj zámer? Ako navrhujú oni riešiť situáciu?