DAJANKA81
10.12.15,10:30
Ahojte,potrebovala by som poradiť... pred 6 týždňami si zákazník objednal tovar,zaplatil zálohu. Tovar sa mu pokúšame dodať už po treti krát,no zjavne nemá peniaze na vyplatenie tovaru a tak len oblbuje. Záloha nepokryla ani naše náklady,robilo sa všetko na objednávku. Môžem tovar predať? Majú nárok na vrátenie zálohy? Dakujem
misoft
10.12.15,09:41
Záloha. Ta sa vypláca na to, aby sa pokryli aspoň náklady na materiál a výrobu tovaru na objednávku. Tento tovar často má špecifické rozmery (atypické), prípadne atypické funkcie, ktoré pri bežnom výrobku nie sú.
Po prebratí tovaru by zákazník mal doplatiť zvyšok. Stáva sa však, že zákazník, nemôže/nechce potom tovar prevziať - v tom prípade záloha ostáva predajcovi (veď mal náklady!).
Ale! Pokiaľ sa však tento tovar na objednávku podarí predať inému za stanovenú cenu (plnú cenu) - záloha sa musí vrátiť prvému zákazníkovi, lebo inak by sa to považovalo za bezdôvodné obohatenie.
Rada: písomne vyzvite prvého zákazníka, aby si tovar do... prevzal, inak bude tento tovar odpredaný inému zákazníkovi. Upozornite ho, že ak sa tovar predá za plnú cenu, jeho záloha mu bude vrátená.
DAJANKA81
10.12.15,09:58
Takže ak tovar nepredáme,nevracia sa ani záloha?
misoft
10.12.15,10:03
Ak nepredáte, ani sa nepreberie - záloha ostáva. Tovar je nepredajný, ale muselo sa za výrobu a materiál zaplatiť. Je to čiastočná náhrada.
madalah
15.04.18,01:17
Dobry den, mna by zaujimalo, ako je to s vratenim zalohy za tovar. Cez kamenny obchod som si objednala tovar- kocik. Zaplatila som zalohu. Dodacia doba vsak bola az dva tyzdne a my sme ostalu bez kociara. Nakoniec sme kociar kupili inde a objednavku som zrusila. Ziadala som vratenie zalohy alebo moznost kupit v obchode za zalohu iny tovar, bolo mi vsak povedane, ze na vratenie zalohy nemam narok, lebo kociar bol uz odoslany. Predpokladam vsak, ze obchod tovar preda za plnu cenu. Je mozne, aby mi vratili zalohu? Dakujem za odpoved.
dmc
15.04.18,06:00
tak tymto by som si veru nebol taky isty : podla mna ak nemate zmluvu kde je stanovene ze zaloha prepadne a je nevratna tak si ju nechat nemozete.

uznesenie Najvyššieho súdu sp.zn. 4 Cdo 256/2010) ,,Podľa ustanovenia § 498 Občianskeho zákonníka platí, že na to, čo dal pred uzavretím zmluvy niektorý účastník, hľadí sa ako na preddavok. Znamená to, že pokiaľ pred uzavretím zmluvy poskytne jedna strana niečo, čo má byť predmetom jej budúceho záväzku zo zmluvy, je stanovená vyvrátiteľná právna domnienka, že v pochybnostiach sa plnenie poskytnuté medzi účastníkmi pred uzatvorením zmluvy, z ktorej má záväzok na plnenie ešte len vzniknúť, považuje za preddavok, t.j. za splátku na dohodnuté budúce plnenie."

Podstatné je, že plnenie bolo poskytnuté predtým, než malo dôjsť k uzatvoreniu kúpnej zmluvy a že bolo poskytnuté a druhou stranou prijaté v súvislosti so zamýšľanou kúpu. Pokiaľ nedôjde k uzatvoreniu kúpnej zmluvy, má ten, kto preddavok poskytol, právo na jeho vrátenie, inak by sa druhá strana bezdôvodne obohatila, lebo právny dôvod, na základe ktorého bola záloha na budúcu kúpu prijatá, odpadol. Pre posúdenie veci podľa ustanovenia § 498 Občianskeho zákonníka je nepodstatné, či účastníci uzatvorili dohodu o budúcej kúpnej zmluve, príp., či taká dohoda je alebo nie je platná.
kopretinka
15.04.18,06:02
založ si vlastnú tému.