tekumseh32
10.12.15,19:34
Prosim Vas poradte mi. mam taky problem, vlastnim rodinny dom spolu s 3 bratmi . Ziskali sme ho darovanim od nasej nebohej babky. Teraz mam priatelku a je tehotna tak zhanam byvanie a moj starsi brat nechce aby sme tu byvali, pritom mam podiel 1 tretinu. Do domu sme dost investovali a prerobili ho, kazdy ma pozicku a kazdy daco prerobil. Starsi brat si prerobil komplet letnu kuchynu a zamyka si to. Ked som povedal, ze si zoberiem obyvacku so spalnou na hornom poschodi nechce ani pocut, ze aj on tam ma podiel. Uz som z toho zufaly, poradte prosim. Este rozmyslam nad moznostou ci ma mozu vyplatit z domu aj proti ich voli, lebo som im to navrhol a nechcu o tom ani pocut, ze su zadlzeni. Dakujem za kazdu radu. Majo.
Tweety
10.12.15,18:36
Máš nárok na 1/3. Ak sa nijako nedohodnete,( bud vyplatia, budeš tam bývať) potom to rozhodne súd.
Mária27
10.12.15,19:13
1. každý spoluvlastník má právo užívať celú vec vo výške svojho podielu. To sa ale ťažko realizuje.
2. spoluvlastníci sa môžu dohodnúť na reálnom užívaní konkrétnych častí nehnuteľnosti.
3. Ak niekto užíva viac ako mu patrí, má ostatným spoluvlastníkom platiť primeranú náhradu - akoby nájomné. Pritom nezáleží na tom, či sa na nadužívaní veci dohodli alebo nie. Odplata sa dá súdne vymáhať.
4. Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť na zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva. Ak sa nedohodnú, môže ho zrušiť a vyporiadať súd. Môže ísť o vyplatenie podielu, predaj domu a rozdelenie peňazí ... Bližšie o tom - daj si (hore) vyhľadať témy so slovným spojením "zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva".

Bratia musia chápať, že aj ty máš právo využívať svoje vlastníctvo teraz. Ak nemajú peniaze, nech si vezmú úver, predajú dom a tiež si nájdu nájom ...
tekumseh32
14.12.15,17:03
dakujem za ucitocnu radu.bRAT STALE ALE TVRDI, ZE KDE SI ON PREROBIL TEDA TU LETNU KUCHYNU, ZE LEN ON TAM MA PODIEL A MA AJ TUNA HORE PODIEL A ZE ked nic nepodpise a nebude suhlasit s vyplatenim mojho podielu, ze nezmozem nic, ze vraj nema peniaze ma vyplatit a ma uver na 10 rokov. Ako to vlastne je? Ma aj blocky od toho co prerabal ale aj ja mam svoje od toho co som ja zas prerabal. Dakujem
tekumseh32
14.12.15,17:04
Dakujem za radu.
arizona
14.12.15,19:19
Bratovi posli pisomne,ze mu ponukas svoj podiel na odpredaj. Ak nebude suhlasit,tak sa mozes obratit na sud. To,ze nama peniaze nikoho nezaujima. Mozete dom predat a peniaze si rozdelit. On na tu kuchynu nema extra list vlastnictva,takze nie je iba jeho! Najdi si nejakeho pravnika,aby ti pomohol,lebo brat ta asi tak lahko nevyplati a bude robit problemy...