AdamC
10.12.15,23:45
Ahojte, asi nenapíšem nič čo by ste nevedeli, len sa potrebujem uistiť.

Kritériom na zaradenie budovy do správnej odpisovej skupiny je štatistická klasifikácia stavieb a nie typ podnikateľskej činnosti, ktorý sa tam vykonáva, správne ?

Lebo, máme nebytový priestor, (na LV vo veľkom bytovom komplexe), a máme tam stomatologickú ambulanciu. Doteraz sme to odpisovali v 4/20 rokov. Nie je to stavba - nemocnica, zdravotnícke zariadenie. Vychádzam z toho, že ak by som to teraz musel odpisovať 40 rokov preto, že tam mám stomatologickú ambulanciu, predám to niekomu, ten tam spraví butik, alebo večierku, a bude to odpisovať 20 rokov - to by bolo dosť divné, dokonca nespravodlivé...alebo sa mýlim???

Preto dúfam, že zaradenie do odpisovej skupiny je podľa typu stavby a nie podľa toho, čo sa vnútri deje. No druhá vec, je podľa čoho to určiť. na LV - z katastra sú trocha iné kódy a celkom všeobecné, a občas je neľahké rozhodnúť sa čo je to za budovu. (ale to možno dám do samostatnej otázky)

Ďakujem.
Dav
11.12.15,06:34
Filozofovať nad tým, čo bude robiť po prípadnom predaji nový majiteľ je absolútne zbytočné. Pre terajšieho majiteľa to nemá žiadny vplyv na využívanie a odpisovanie svojho majetku. Navyše, pri terajších rýchlych a častých zmenách zákonov je ťažké predvídať, ako bude v budúcnosti a kedy bude ďalšia zmena. A k odpisom - rozhodujúci je účel použitia. A ten, ak nebude jednoznačný, si bude obhajovať daňový subjekt pri prípadnej daňovej kontrole.
AdamC
12.12.15,09:07
A ak vlastním budovu, mám ju v obchodnom majetku, odpisujem ju. A celú ju prenajímam. Vtedy ju zaradím podľa čoho ? Čítam v tom usmernení, že v podstate ten účel ťahá celú budovu, žiaľ....Keďže 600 m2 (60 % budovy) sa využíva na účely, ktorých budovy
sa zaraďujú do 6. odpisovej skupiny s dobou odpisovania 40 rokov..... pritom je to trocha odveci, lebo odpisy reprezentujú mieru opotrebenia, a keď ja mám nejakú stavbu, obvodové múry, strechu, tak je jedno, čo sa deje vnútri, či je tam večierka, alebo ambulancia, tá samotná stavba sa opotrebuje rovnako....