misomiso
12.12.15,11:42
Dobrý deň, na úvod pre takých buzerantov, že som to tu už bolo 100 x , nevyhľadával som na Porade a pod:

Našiel som viacero tém na Porade, nebudem tu vešať všetky linky, ale aj mimo Porady, napr. http://www.etrend.sk/podnikanie/pouzivanie-firemneho-vozidla-na-sukromne-ucely.html

Všade sa rieši, ako zdaňovať nepeňažný príjem, prípadne či spisovať so zamestnancom dohodu, ale nikde nikto nepíše, ako to súvisí s účtovaním nákladov na palivo, s tými rôznymi režimami ktoré má legálne firma na výber (Kniha jázd versus 80% paušál). Teda vlastne píše sa v http://daneapravo.sk/pouzivanie-sluzobneho-vozidla-aj-na-sukromne-ucely-v-roku-2015/ - pozrite dole posledný odesk - Limitácia výšky daňových výdavkov, ale vôbec tomu nerozlumiem, mám obavy, že tam ide o chybu textu.

Chcem sa teda opýtať, podľa vášho názoru, je v poriadku, ak zamestnancovi poskytneme MV aj na súkromné účely, on si bude kupovať palivo, my nakúpime palivo v rozsahu zodpovedajúcom jeho služobným cestám a toto palivo (iba palivo, nakúpené firmou) sa bude dávať do účtovníctva na 80% - a nebude sa viesť Kinha jázd?

Zdaňovanie nepeňažného príjmu za auto je samozrejmosťou, to teraz neriešim.

Diky,
Tweety
12.12.15,12:09
misomisoChcem sa teda opýtať, podľa vášho názoru, je v poriadku, ak zamestnancovi poskytneme MV aj na súkromné účely, on si bude kupovať palivo, my nakúpime palivo v rozsahu zodpovedajúcom jeho služobným cestám a toto palivo (iba palivo, nakúpené firmou) sa bude dávať do účtovníctva na 80% - a nebude sa viesť Kinha jázd?

Áno, ak firma nebude viesť knihu jázd, môže si do daňovo uznaných nákladov dávať tzv. paušál 80 %. Viď § 19 Zákona o DzP.
odst.2.
,l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
misomiso
13.12.15,14:38
Diky. Ja som sa pytal preto, ze uctovnici vravia, ze aj ked sa dava 80% paliva do nakladov, celkove mnozstvo nakupeneho paliva musi aspon sediet so stavom tachometra na zaciatku roka a na konci. V tomto pripade to sediet nebude.
Tweety
13.12.15,14:41
ten stav tachometra musí byť
misomiso
13.12.15,20:31
No čiže autom sa najazdí ročne povedzme 20.000 km, ale bločky za palivo budú zodpovedať iba povedzme 4.000 km. Z týchto bločkov sa uplatní 80%. To bude O.K.?