narvah
12.12.15,13:45
Chcem sa spýtať, ako postupovať v prípade nedoplatku, ktorý myslím, že odo mňa Dôvera žiada neoprávnene.
Nie som zamestnanec ale mám SZČ. V roku 2013 mi z Dôvery prišlo vyúčtovanie za rok 2012, ktorom mi ZP oznamuje, že som dosiahol preplatok 132,81€, pretože som za rok 2012 dosiahol nízke tržby. A od roku 2013 budem platiť mesačne preddavky na poistné len 5,11€. Všetko som platil, ako mi prikázali a preplatok mi poslali, síce nie na môj ale na účet mojej matky, pretože som preddavky uhrádzal z jej účtu.
V roku 2014 mi prišlo vyučtovanie za rok 2013 a v ňom bolo, že som dosiahol preplatok 475,30€ a že od roku 2015 budem mesačne preddavky platiť len 7,03€, pretože som mal znovu nízky príjem.
Ale v roku 2015 mi prišlo vyúčtovanie za rok 2014, v ktorom mi vyšiel nedoplatok v sume 559,86€. Keď som podal reklamáciu, pretože si myslím, že tento nedoplatok by som nemal zaplatiť, keďže som platil všetko tak, ako mi kázali, Dôvera mi odpísala, že som platil zlé preddavky za rok 2014. Mal som platiť v celkovej sume a nie 7,03€ ktorá bola vypočítaná z rokov, keď som bol na úrade práce a počas roka 2014 zmenili vo svojom systéme výšku mojich preddavkov na plnú sumu. Ale mne samozrejme o tom nikto nedal vedieť. Platil som presne to, čo odo mňa chceli.
Tak som podal sťažnosť na Úrad pred kontrolu nad zdravotnou starostlivosťou a ten sa k tomu vôbec nevyjadril. Z Dôvery mi prišiel len mail, že môj prípad sa ani nedostal na úrad pre kontr. nad zdr. star., pretože som sa vtedy neodvolal, keď mi oznámili nedoplatok. Veľmi dobre si pamätám, že som nedoplatok reklamoval presne tak,ako mi bolo navrhnuté vo vyučtovaní, v prípade, že s ním nie som spokojný.
Stále som čakal, že sa mi vyjadrí aj úrad pre kontr. nad zdr. star., ale vôbec nič mi doteraz neprišlo a už je to mesiac. Preto som sa rozhodol, že ten nedoplatok Dôvere zaplatím. Dúfal som, že vo vyúčtovaní mi znovu narastie preplatok a ten to nakoniec aj tak pokryje a preto som Dôvere napísal mail, aby mi poslali splátkový kalendár. Na druhý deň mi odpísali, že mi ho poslali a že aby som jednú kópiu podpísal a odoslal im späť, čo bude znamenať, že súhlasím.
O tri dni mi z Dôvery prišli tri listy a to, čo v nich bolo napísané, ma riadne vyviedlo z miery. (splátkový kalendár však nebol ani v jednej obálke)
V prvom mi bolo oznámené, že vyučtovanie za rok 2012, ktoré mi poslali v roku 2013 bolo chybné a ten preplatok nerobil 132,81€, ale len 37,44€, takže ten rozdiel, 102,48€ mám im vrátiť späť.
V druhom dopise to bolo ešte horšie. Tam mi bolo oznámené, že vyúčtovanie za rok 2013, ktoré mi poslali v roku 2014 bolo taktiež chybné, pretože za rok 2013 som nedosiahol ani preplatok, ani nedoplatok, ale presnú nulu. Takže ten preplatok v sume 475,30, ktorý mi Dôvera neoprávnene preukázala, mám vrátiť späť.
A v treťom krásnom dopise sa písalo toto:
Že rušia výkaz, ktorý mi poslali za rok 2014 a že dlh, už nemám za tento rok 559,86€, ale 614,88€. Prečo, to tam napísane nebolo.
A všetky tieto zmeny, o ktorých ma informovali, nastali po prešetrení Úradom pre dohľad nad zdr. starost.
Preto by som sa rád spýtal, kde sa mám ešte sťažovať. Asi som ich riadne naštval, keď mi toto urobili. Majú vôbec nárok na to, meniť po dvoch rokoch, alebo roku svoje ročne zúčtovania, ktoré zrazu vychádzajú tak, že sú pre nich výhodné?
Celkový dlh mi teraz robí 1192,66€ a pritom som platil vždy presne na cent.
Na stránke dôvery som sa pozeral, či už som v zozname dĺžnikov a našiel som sa tam. Dokonca tam mám inú sumu v dlhoch. Len 1083,07€. Ešte aj v tomto majú bordel.
Chcel by som sa odvolať, voči každému výkazu nedoplatkov, len už fakt neviem, čo im tam mám napísať.
Snáď mi aspoň niekto pomôže
Vopred ďakujem za odpoveď