snina
12.12.15,15:48
Dobrý deň,chcem sa spýtať, bola som na rodičovskej dovolenke (pol roka do konca) a zamestnávateľ ma oslovil,že ma veľmi potrebuje, aby som nastúpila na pol úväzok a že aby to bolo pre mňa výhodnejšie,tak či mi to môže fakturovať na živnosť. Založila som si živnosť ale keď prišlo k prvej faktúre,tak namiesto superhrubej mzdy mi povedali,že mám fakturovať iba hrubú mzdu. Ja som so živnosťou súhlasila iba preto,lebo som myslela,že fakturovať sa bude superhrubá mzda,inak to pre mňa výhodnejšie nevidím. Nedostávam ani stravné lístky aj keď mám xx nadčasov.. Neviem, čo je je teraz správne, koľko mi má firma platiť? Ďakujem!
ivka70
12.12.15,15:06
Firma ti ma platit tolko, za kolko svoju "pracu" na zivnost dokazes predat.
Uzatvarate zmluvu s dojednanymi podmuienkami, ak si nedohodnes dobre zmluvu, nemozes sa stazovat, ze ti chcu platit menej ako si si myslela.
O nadcasoch pri zivnosti nema ziadny zmysel hovorit, nie si zamestnanec.
A stravne listky si mozes zabezpecit sama ,ved si SZCO.

Inak, to co popisujes, naplna znaky zavislej cinnosti (robis na zivnost to, co si robila ako zamestnanec).
ivka70
12.12.15,15:14
Kolko si dohodnes, tolko fakturujes, ak dodas ....co je to podla teba "po spravnosti"??? Ziadnu mzdu nefakturujes ....
Ing. Ľubomír Janoška
13.12.15,08:50
pre zachovanie doterajšieho stavu superhrubú + prenásobiť koeficientom, zohľadnujúcim dovolenku
jslancik
17.12.15,12:21
okrem toho, že obaja môžete dostať mastné pokuty, ak sa to prevalí, tak si si mala VOPRED dojednať, čo vlastne budeš fakturovať. Tak to robia rozumní ľudia, ak sa nemýlim.

žiadna "norma" neexistuje. v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov si ceny dojednávate dohodou (nie tým, že si niekto MYSLÍ). Superhrubá mzda je málo, nemáš tam zohľadnené žiadne riziká, žiadne "zamestnanecké bonusy" ako sú paragrafy, dovolenka, výpovedná doba, splatnosť, riziko nezaplatenia... ako sa to hovorí? od*bala mačka vtáčka?
Ing. Ľubomír Janoška
17.12.15,13:11
Jedna vec sú paragrafy, druhá vec férové jednanie. Tu nemôže byť o férovom jednaní zo strany "zamestnávateľa" ani reč.
Dôvodov pre založenie živnosti môže byť veľa, ale určite k nim nepatrí riešenie problémov zamestnávateľa. Na živnosť prejdite, keď uveríte, že to bude pre vás výhodné.