kaiz
14.12.15,13:33
Chcel by som sa opytat, ze aky je postup urcovania podielov pri dedeni, ked je k spoluvlastnictvu pridruzeny aj status "žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou" ??? Podrobnejsie: Moj striko (ma to na kahanku) je 6/8 vlastnikom bytu. Ja a moj bratranec me kazdy 1/8. Kluc po smrti je jednoduchy, kazdy dostane 1/2. Ale ja zijem so strikom viac ako rok v spolocnej domacnosti a staram sa o nu. Bude toto pri dedenicskom konani zohladnene, myslim tak, ze bratranec dostane 1/3 a ja 2/3, alebo sa mylim? Dakujem vam vopred za odpoved.
arizona
14.12.15,12:46
pozri sem, tu to mas trochu objasnene http://otvorenesudy.sk/decrees/109024/pages/3/text
kn-alka
14.12.15,13:09
mimo témy: žiješ so strýkom a staráš a o ŇU? zaujímavé
jslancik
14.12.15,13:16
o domácnosť sa stará. tiež mi to nebolo jasné, ale...
kaiz
14.12.15,13:18
Pekny odkaz, Dakujem :-) To som netusil, ze je to tak komplikovane, ale splnam podla toho definiciu zili v spolocnej domacnosti. Ale hlavne by som potreboval odpoved k tomu rozlusknutiu dedicskych podielov, ak sme teda len dvaja dedici, aky tam vnikne ten prerozdelovaci kluc???
arizona
14.12.15,14:10
Samotne "zit v spolocnej domacnosti" ti este nedava automaticky pravo na vacsi podiel z dedicstva. Je tam mnoho inych podmienok..nepredstavuj si to tak jednoducho. To by sme sa si vsetci s radostou nastahovali do spolocnej domacnosti nasim bohatsim pribuznym :D
Mária27
14.12.15,14:22
Nie je prípustné tzv. zdvojenie dedičstva. Teda ak dedíš ako synovec, nezáleží na tom, či by si mal alebo nemal právo dediť aj ako spolužijúca osoba.
kaiz
14.12.15,14:24
ano, myslel som domacnost
kaiz
14.12.15,14:57
Dakujem za odpoved.
misoft
14.12.15,17:18
Kľúč (vo všeobecnosti) je taký:
Skupiny dedičov sú rozdelené na skupiny
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/315728-dedicstvo-zo-zakona-presne-urcuje-moznych-dedicov/
Podľa toho ty spadáš do tretej, max. štvrtej skupiny.
Ak si si myslel, že ti dá výhodu to, že si bol v spoločnej domácnosti (čo je druhá skupina) - tak tým, že si v ďalšej skupine toto vylučuje. Je tam potrebné splniť JEDNU z tých uvedených podmienok:
"Osoby, ktoré s poručiteľom žijú v spoločnej domácnosti počas jedného roka pred smrťou, podľa Občianskeho zákonníka dedia len vtedy, ak spĺňajú jednu z dvoch podmienok: buď sa starali o spoločnú domácnosť, alebo boli výživou odkázané na poručiteľa."
Musíš si uvedomiť, že najskôr sa ide po príbuzných, až potom po tých nepríbuzných...