PreVaK
14.12.15,15:02
Zamestnankyňa je od 17.9.2015 na rodičovskej dovolenke. V 11/2015 sme jej preplatili nevyčerpanú dovolenku a vyplatili ročnú odmenu. Do ZP ju prihlásime k 30.11.2015 a zaplatíme odvody.
Aké odvody zaplatíme do SP ? Ako ju správne prihlásime do SP ?

Doplním: Jedná sa o preplatenie 5 dní dovolenky za rok 2014.
Tweety
14.12.15,14:05
Na základe akého § ste jej preplatili dovolenku?
PreVaK
14.12.15,14:09
bola to dovolenka z roku 2014
Tweety
14.12.15,14:13
Dodržalli ste § 116?
PreVaK
14.12.15,14:17
áno, dodržali
mzdarka renca
14.12.15,19:31
Ja to riešim úplne inak. Zam-kyňa nastúpi po skončení MD do práce. Vlastne jej beží RD+plat. Samozrejme, že nepracuje, ale čerpá si dovolenku. Po vyčerpaní dovolenky opäť bude len čiste na RD.
ivka70
14.12.15,19:39
koncil jej snad pracovny pomer?
avalik
15.12.15,09:23
§ 107
Za nevyčerpanú dodatkovú dovolenku nemožno poskytnúť náhradu mzdy; táto dovolenka sa musí vyčerpať, a to prednostne.
Jana Motyčková
15.12.15,10:13
Do SP ju neprihlasujete. Príjem rozpočítate na obdobie od januára 2015 do konca materskej. Takto rozpočítané vykážete vo Výkaze poistného. V bežnom mesačnom výkaze pre SP ju vykážete s nulami. Vo Výkaze poistného za mesiace, kedy bola na materskej sa jej kráti maximálny VZ, t.j. za mesiace, kedy bola iba na materskej (nerobila) bude mať VZ 0 okrem VZ na ÚP, ten bude nenulový.
tRO
18.12.15,07:04
V praxi sa bežne táto "stará" dovolenka dáva čerpať po skončení MD či RD, t.j. neprepláca sa. Ale nie je mi jasné, ako sa to dá urobiť v praxi to, čo hovorí "mzdárka Renča". Lebo napríklad: žena-učiteľka odíde na materskú a rodičovskú dovolenku, namiesto nej je prijatá iná učiteľka v zmysle ZP - zastupovanie počas MD a RD, t.j. aj nad dva roky. Ciže, ked by som chcela dať čerpanie dovolenky prvej učiteľke, inými slovami prvá učitelka vlastne nastupuje do práce a tým musí druhá učiteľka končiť, lebo tak znie zmluva, ci nie? Jedna odíde, druhú musím nahlásiť do poisťovní. A kto bude učit počas čerpania dovolenky prvej učiteľky? Znova niekoho prijať? Ale v ZP som nenasla paragraf "zastupovanie počas čerpania dovolenky". Možno si to môže zamestnávateľ sám dovoliť to takto napísať, preto sa aj pýtam, či som nemohla takto riešiť vlastnú komplikovanú situáciu s učiteľkami. Ďakujem.
mzdarka renca
18.12.15,08:55
tRO, u nás, aj keď ide zam-c na MD a namiesto neho nastúpi nový, nevyuživame status doby určitej na zastupovanie počas MD a RD. V takom prípade, ako máš ty, by som nepristúpila na čerpanie dovolenky počas RD. V takom prípade si vyčerpá zostatok dovolenky až po nástupe do práce. A je jedno, či bude na RD do 2 rokov veku dieťaťa, alebo do troch rokov veku dieťaťa. Návrat do práce sme mali dokonca do 1 roku veku dieťaťa. Bohužiaľ nie všetky mamičky si môžu dovoliť ten luxus byť doma do 3 rokov veku dieťatka. Ide hlavne o osamelé matky.
tRO
18.12.15,09:02
Vďaka za odpoveď. Vidno asi, že prax u teba bola iná ako u mna, preto to odporúčanie.