tony.m
14.12.15,19:42
Zomrela nam 91 rocna teta, sestra mojej starej mamy, ktora bola slobodna a bezdetna. Byvali sme v jednom spolocnom 2generacnom dome, ktory sme zacali prerabat tak sme sa vlastne tlacili iba v jednej spolocnej casti. Z nejakych historickych dovodov nam obec kedysi davno dala dve cisla domu (zrejme kazde cislo pre jednu rodinu). Zial teta mala trvaly pobyt na inom cisle ako ja. A koli tomu nastali neskor aj problemy, napriek skutocnosti ze sme zili "realne" v tej istej domacnosti, takmer kazdy den som ju vozil do kostola, obcas k doktorovi,chodil nakupit a aj pohreb isiel vybavovat. Podla instrukcii po jej smrti som navstivil okrem ineho aj matriku, kde mi vydali prve potvrdenie pre zamestnavatela o vybaveni pohrebu (za poplatok 5eur) druhe potvrdenie pre zucastnenie sa na pohrebe, mi v den pohrebu vydal obecny urad. Oba som ihned odovzdal zamestnavatelovi, no ten sa odvolavajuc na Zákonník práce §141, ods.3, písmeno d) "a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti." - odo mna pozaduje aby som mu okrem potvrdenia z matriky (na vybavenie pohrebu), a potvrdenia z obecneho uradu (na zucastnenie sa na pohrebe) dolozil aj doklad ,ze dana osoba zila v jednej domacnosti. Zial na obecnom urade mi mozu potvrdit len jej trvale bydlisko s inym cislom, a tym padom mi zanika moznost nahrady. Opatrovatelstvo som nemal vybavene, pretoze nebola nevladna, teda nebolo potrebne. Neviem ako dokazat ze mam pravdu, ked jej trvaly pobyt je proti tomu. Mam na to aj svedkov, ludia v dedine a aj na obecnom urade to vedia, preto mi ho bez problemov aj vydali. Ale ako to vykonat uradne?
1. Ma zamestnavatel pravo pozadovat takyto dokument? Respektive su v zakone definovane dokumenty potrebne k vydokladovaniu? Ved mne to pripada akoby zamestnavatel neveril tymto potvrdeniam od statnych uradov?
2. Ake su sposoby vydokladovania zdielania spolocnej domacnosti. (trvale bydlisko, prechodny pobyt, opatrovatelstvo, ake este ? . . .) Moze nim byt aj čestne prehlasenie?


Dakujem Vam.
Tweety
14.12.15,18:49
1. Má
2.Spoločná domicnosť, t.zn. ,že spolu žijú, spolu uhrádzajú náklady na bývanie.
avalik
14.12.15,19:22
Nárok je v zákone definovaný takto:
§ 141

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

To, ze mas doklad o ucasti na pohrebe a obstaravani pohrebu, nie je doklad o tom, ze si zil s tou osobou v domacnosti v case umrtia.

Dokladom o tejto skutocnosti moze byt aj tvoje cestne vyhlasenie - ak teda tato podmienka bola splnena.

Doplnenie:

Obciansky zakonnik

§ 115
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.
tony.m
14.12.15,19:27
Momentalne po ustnom doplneni faktov zamestnavatelovi to akceptoval, s tym ze este musim pockat na vyjadrenie ich uctovnika.

Dakujem Vam za pomoc.
avalik
14.12.15,19:36
Prehlasit si mozes pobyt, cestne VYHLASUJES nejaku skutocnost.
ivka70
14.12.15,19:43