Pajtaš
14.12.15,19:53
Ahojte,
Mám na Vás otázku, emailom mi prišlo predvolanie z úradu práce kde sa v texte píše že sa mám dostaviť na skupinovú aktivitu ohľadom zamestnaneckej praxe (píše sa ešte ak sa nemôžem dostaviť tak že sa dohodneme na inom termíne alebo inej aktivite) a v prílohe mám zasa napísané že ma žiadajú aby som sa dostavil tam a tam za účelom informačno - poradenského stretnutia. Čo to vlastne je? Budem mať nejaké poradenstvo a nič viac?
Ďakujem za odpoveď :)
Tweety
14.12.15,18:54
Znamená to, že sa máš na daný termín dostaviť. Poradenstvo o daľších možnostiach zamestnať sa.
Pajtaš
14.12.15,18:56
No áno to chápem, ale čo mám očakávať? Nejaké poradenstvo alebo že mi budú nasilu tlačiť prácu na ktorú nemám ani zameranie? Lebo čo som počul od ľudí, až mi zle prišlo.
avalik
14.12.15,18:59
§ 42
Informačné a poradenské služby
(1) Úrad zabezpečuje občanom, uchádzačom o zamestnanie, záujemcom o zamestnanie a zamestnávateľom informačné a poradenské služby.
(2) Informačné a poradenské služby na účely tohto zákona sú služby pri
a) voľbe povolania,
b) výbere zamestnania vrátane zmeny zamestnania a
c) výbere zamestnanca,
d) adaptácii zamestnanca v novom zamestnaní.
(3) Informačné a poradenské služby na účely tohto zákona sú aj služby pri poskytovaní informácií a odborných rád o
a) požiadavkách na odborné zručnosti a praktické skúsenosti potrebné na vykonávanie pracovných činností na pracovných miestach na trhu práce podľa národnej sústavy povolaní,
b) možnostiach zamestnania na území Slovenskej republiky a v zahraničí,
c) predpokladoch na výkon povolania,
d) možnostiach a podmienkach účasti na programoch aktívnych opatrení na trhu práce a na aktivačnej činnosti,
e) podmienkach nároku na dávku v nezamestnanosti a
f) podmienkach účasti v partnerstvách vytvorených na podporu rozvoja zamestnanosti v územnom obvode úradu.
(4) Informačné a poradenské služby o požiadavkách na odborné zručnosti a praktické skúsenosti potrebné na vykonávanie pracovných činností na pracovných miestach na trhu práce podľa národnej sústavy povolaní zahŕňajú najmä poskytovanie informácií o potrebných odborných zručnostiach, všeobecných spôsobilostiach, praktických skúsenostiach a o ostatných predpokladoch a požiadavkách na výkon konkrétneho povolania alebo profesie.
(5) Informačné a poradenské služby pre voľbu povolania zahŕňajú najmä poskytovanie informácií a odborných rád o druhoch povolaní a o predpokladoch a požiadavkách na výkon určitého povolania.
(6) Informačné a poradenské služby pre výber zamestnania a jeho zmenu zahŕňajú poskytovanie informácií a odborných rád súvisiacich so zdravotnými požiadavkami, a požiadavkami na odborné zručnosti a praktické skúsenosti, ktoré sú potrebné na vykonávanie pracovných činností na pracovnom mieste.
(7) Informačné a poradenské služby podľa odsekov 4 až 6 sa poskytujú aj žiakom a ich zákonným zástupcom; žiakom sa tieto služby môžu poskytovať v školách alebo v školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie37) alebo na mieste určenom úradom.
(8) Informačné a poradenské služby pri výbere zamestnanca zahŕňajú poskytovanie informácií a odborných rád zamestnávateľom pri hľadaní vhodného zamestnanca na konkrétne pracovné miesto.
(9) Informačné a poradenské služby sa poskytujú bezplatne.
(10) Informačné a poradenské služby môže na základe písomnej dohody uzatvorenej s ústredím poskytovať aj právnická osoba alebo fyzická osoba podľa § 2 ods. 1 písm. m).
avalik
14.12.15,19:12
neuzitocne? niekto tu ma asi problem s pochopenim textu :D
dmc
14.12.15,19:40
Požiadal si úrad prace o sprostredkovanie zamestnania. Dobrovoľne a slobodne. Úrad práce sa ti snaží nájsť prácu a vykonáva iba to o čo si ich žiadal. Keď to nechces - nikto ťa nenúti byť na úrade práce prihlásený ako žiadateľ o sprostredkovanie práce.
terezamaria
14.12.15,20:46
Úrad práce má plné právo v rámci pomoci nezamestnaným robiť skupinové aktivity s ponukou práce vhodnej pre Teba. Pokiaľ si dlhodobe nezamestnaný tých skupinových aktivít bude stále viacej, lebo je to ich zlá vizitka, že ešte nie si zamestnaný. Pokiaľ nebudeš súhlasiť s ponúknutou prácou, ktorá je vhodná pre Teba, vyradia Ťa. Ale na prvom sedení sa presvedčíš, o čo kráča a o aké profesie sa jedná.
Ing. Ľubomír Janoška
15.12.15,08:24
ÚP pred voľbami znižuje nezamestnanosť. Tak, že vyraďuje nezamestnaných, ktorí sa nezúčastňujú jeho predstieracích aktivít. Takže sa treba zúčasntiť a prečkať.
ivka70
15.12.15,08:26
No neviem, ale ani ja nemam pocit, ze tvoja citacia definicie informacno-poradenskych sluzieb zo zakona nejako odpoveda zadavatelovi na jeho otazky, ktore su dostatocne konkretne na odpoved.
avalik
15.12.15,09:01
Nie je to konkrétna odpoved na otazku "Čo to vlastne je?""?
Katy a R
15.12.15,09:39
Dobrovoľne si sa rozhodol, že sa zaregistruješ medzi uchádzačov o zamestnanie. nemusel si! - a teraz sa bojíš, žeby si nejakú prácu naozaj mohol dostať? ;)
- však ak nechceš, nemusíš tam vôbec chodiť.
- aj keď podľa mňa je veľmi malá pravdepodobnosť, žeby ti niečo ponúkli ... ak si ešte neabsolvoval kompletné "školenie" - môže to byť ono ( u nás to robia hromadne, keď naplnia zasadačku), prípadne hromadná prezentácia niekoľkých zamestnávateľov ... všeličo to môže byť.
ivka70
15.12.15,10:52
nie je, vybrala si si z otazky jej malu cast .....zeby to bolo o pochopeni textu :)?