Emik27
15.12.15,08:45
Dobrý deň,
prosím o radu.. Zamestnanec mi oznámil, že koncom novembra (k 30.11.2015) požiadal o starobný dôchodok. Pracovný pomer bude trvať do konca roka. Prosím Vás, ako to bude s odvodmi za mesiac november? Bude ich mať ešte po starom a až keď dostanem rozhodnutie mu ich nastavím po novom???
Vopred ďakujem za radu.. S takýmto prípadom som sa ešte nestretla..
mzdarka renca
15.12.15,08:25
Sypem si popol na hlavu, máte pravdu, nemôže to tak byť, ako som tvrdila nižšie. Ospravedlňujem sa vám všetkým. Ešte raz som si prečítala znenie jednotlivých §-ov a nie je to myslené, ako som pôvodne tvrdila, ale ide v § 19 o kombináciu ID a dovršenia dôch. veku. V § 128 ide o kombináciu výsluhového dôchodku s dovŕšením dôch. veku.



Všetko nižšie uvedené je blud.

v § 19 nastav si v mzdovom programe, že dosiahol zam-c dôchodkový vek (aj keď ešte nemá priznaný starobný dôchodok). Nebude ti počítať invalidné poist. a poist. v nezamestnanosti od dátumu dosiahnutia dôchodkového veku.

§ 19
Osobný rozsah poistenia v nezamestnanosti


(3) Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na
a) zamestnanca podľa osobitného predpisu42), na obvineného vo väzbe42a) a na odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody42b),
b) fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a fyzickú osobu, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek.

§ 128
Platitelia poistného na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a platitelia poistného do rezervného fondu solidarity

(4) Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Poistné na invalidné poistenie neplatí ani poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) a dovŕšil dôchodkový vek. Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je poistenec podľa prvej a druhej vety.


kuk aj tabuľku odvodov:
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000091226/Tabu%C4%BEka%20odvodov%20od%201%201%202015.pdf
ivka70
15.12.15,08:27
mzdarka renca
15.12.15,08:46
Ivka, prečo by mala čakať? ak dovršil zam-c dôchodkový vek, nemusí platiť poistné na PvN a ID. Takto by si len skomplikovala život už aj v tak komplikovanej práci mzd. účt.
ivka70
15.12.15,08:55
Pretoze nestaci dovrsit dochodkovy vek - pozri link na stranku SP:: V prípade, že zamestnanec iba požiada o starobný dôchodok, nie je splnená podmienka priznania starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku podľa § 19 ods. 3 písm. b) a § 128 ods. 4 zákona, a preto zamestnanec a jeho zamestnávateľ sú povinní platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné na invalidné poistenie.
mzdarka renca
15.12.15,09:01
Ivka, stránka SP v tomto prípade ma nezaujíma, mňa zaujíma zákon č.461/2003 a napr. § 19. prečítaj si ho ;). citovala som ho v mojom príspevku. Aj SP sa má povinnosť riadiť zákonom a písať na svojej stránke kompletné info, nie len časť :)
kvjetecko
15.12.15,09:22
ja suhlasim s ivka70, znizene poistne az ked donesie rozhodnutie o priznani SD, PSD. Este som sa nestretla ani u iných mzdarok zeby im to poistne dali nizsie len tak na zaklade veku.
mzdarka renca
15.12.15,09:41
to nie je len tak, ale na základe zákona č.461/2003.
Emik27
15.12.15,11:46
Ďakujem za názor... Avšak napr. v § 19 ods. 3 písm. b), ktorý uvádzate, je napísané, že "fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok"... A ten je predsa priznaný rozhodnutím zo SP...
Mária27
15.12.15,12:11
To je tak, keď do jednej vety v zákone nastrkajú všetko, je to nezrozumiteľné. Tiež tomu tak rozumiem, že čisto dovŕšenie veku platí vtedy, ak už akýsi dôchodok raz priznaný mal.
ivka70
15.12.15,12:22
Ja tomu tiez rozumiem tak ,ze musia platit obe podmienky, nielen jedna vypichuta .... cize vek + schvaleny dochodok a schvaleny je len v pripade priznaneho dochodku, nielen pri ziadosti.
Nemozes totiz vediet, ci ten clovek ma dostatocny pocet rokov na priznanie dochodku, co ak mu ho SP neschvali (v extremnom pripade)?
Mária27
15.12.15,12:32
Ano, priznaný dôchodok je hned nazačiatku bodu b) bez ďalšieho; na konci je priznaný invalidný s dovŕšením, pred ním je priznaný plný invalidný (bez dovŕšenia). Vlastne, keby to išlo pri každom dovŕšení aj bez priznania, nemuselo by sa to vymenúvať.
urina
15.12.15,13:25
Až kým Vám nepríde výmer o st. dôchodku treba pokračovať po starom a potom požiadať spätne o vrátenie peňazí Soc. poisťovnu a cez program sätne opraviť počet mesiacov dozadu .
Emik27
17.12.15,20:15
Všetkým krásne ďakujem za odpovede! A to budem musieť potom opravovať aj mesačné prehľady o zrazených a odvedených preddavkoch na daň? Alebo stačí, keď sa to vyrovná v ročnom zúčtovaní dane?
Pepa
20.12.15,10:08
V prípade, ktorý popísala zadávateľka .....IP a PvN neplatí po priznaní starobného dôchodku..... nie po dovŕšení dôchodkového veku. Tu si zrejme niekto pomiešal "veci".
mzdarka renca
20.12.15,12:22
.