miramff
15.12.15,09:14
Dobry den, prosim vas ako sa mi bude pocitat materska, ak mam TP 17.8.2016, pricom v celom roku 2014 som bola na RD, aj cast roku 2015 (narok na RD mam az do roku 2016). Od 5/2015 do 9/2015 som pracovala pre rovnakeho zamestnavatela ako som bola pred RD, potom som si vzala neplatene volno a zaroven od 9/2015 pracujem na skrateny uvazok u ineho zamestnavatela. Neviem, ci chapem spravne, ze by sa to malo pocitat od vzniku prac.vztahu do posledneho mesiaca pred porodom, kedze nebola splnena podmienka zamestnania k 1.1.2015, ale neviem ako sa berie do uvahy to, ze som bola v tej dobe na RD, co sa zase z vypoctov vylucuje. Zaroven som vlastne pracovala popri RD, tak neviem, ci jednoducho spocitaju ten prijem z oboch a vydelia mesiacmi alebo ako, ked som napriklad pracovala len tych 5 mesiacov a potom prerusila, alebo ci to vobec nebudu brat do uvahy. Ma zmysel sa znova zamestnat, resp. prerusit neplatene volno u povodneho zamestnavatela, zvysil by sa mi tym vymeriavaci zaklad? Vopred velmi pekne dakujem za radu. m.
avalik
15.12.15,08:24
Preco mas u povodneho zamestnavatela neplatene volno a nie RD?
Jana Motyčková
15.12.15,10:23
Chcelo by to ešte nejaké info :
Ten prvý pracovný pomer (od r. 2014 a skôr) ešte trvá bude trvať až do materskej? Ak áno, dokedy si na rodičovskej dovolenke?
Ten druhý PP u prvého zamestnávateľa - je teda popri prvom zamestnaní?Alebo je to ten pôvodný pracovný pomer? Alebo prvý pracovný pomer skončila a druhý začal? Na akú činnosť (vzhľadom na prvý PP - tú istú, podobnú, celkom inú).
Ten pracovný pomer na skrátený úväzok u iného zamestnávateľa bude trvať až do materskej?
miramff
15.12.15,17:22
Prvy pracovny pomer bude trvat az do materskej, so spominanym prerusenim neplateneho volna, ale to trvalo cca 1,5 mesiaca. Preco som nesla zase na RD neviem, asi preto ze zaroven pracujem u druheho zamestnavatela. Resp mozno som to spravne nenazvala, kazdopadne nedostavala som za ten cas neplateneho volna plat a ani firma neplatila odvody, ale pracovny pomer trval a stale trva a znova som zacala pracovat. Tento prac.pomer je od roku 2013 kedy som nastupila na na RD. Druhy PP je u ineho zamestnavatela, noveho, ten zacal v tomto septembri 2015 na ciastocny uvazok.
Jana Motyčková
15.12.15,18:02
Nie sú presné info, nedá sa odpovedať. A je aj rozdiel, či si na neplatenom voľne alebo rodičovskej dovolenke.

Dopĺňam
Asi takto - ak si u prvého zamestnávateľa v dvoch PP na rodičovskej dovolenke a u druhého zamestnávateľa robíš a toto všetko bude trvať až do nástupu na materskú, tak môžeš žiadať o materské zo všetkých 3 PP :
Z prvého PP sa použije pravdepodobný príjem
Z druhého PP sa použije príjem za 5-9/2015, ak tam bolo 90 dní zaplatených.
Z tretieho PP (nový zamestnávateľ) sa použije príjem od nástupu do začiatku materskej, ak tam bude zaplatené 90 dní.
Trochu zjednodušujem, ale ak ten súčet priemerných príjmov bude nad 1287 €, máš maximálnu materskú.

Ale problémy -
1. Ak si na neplatenom voľne v druhom PP, nárok na materské tam nevznikne, čiže z to sa do výpočtu nezahrnie - potrebuješ tam 270 dní poistenia v 2 rokoch pred pôrodom , do ktorého sa rodičovská dovolenka počíta ale neplatené voľno nepočíta. Ak aj si teraz na neplatenom voľne, môžeš to ešte zameniť na rodičovskú dovolenku a materské z toho pôjde.
2. Ak je ten druhý PP na obdobnú činnosť ako prvý PP u toho istého zamestnávateľa, tak je to v rozpore so Zákonníkom práce a SP to môže posúdiť ako pokračovanie prvého PP (nie ako nový právny vzťah), potom by materské SP vypočítala len z toho príjmu 5-9/2015, z prvého PP nie a z tretieho PP. Čiže finančne akoby z druhého a tretieho PP.
Či má zmysel nastúpiť do niektorého z prvých dvoch PP závisí od výšky príjmov a od odpovedí na tie otázky, ktoré som sa pýtala.
miramff
15.12.15,19:06
No na klasickej RD byt nemozem, kedze pracujem u ineho zamestnavatela. Akonahle niekde pracujem, musim sa zo socialnej poistovne odhlasit. RD cerpam samozrejme na urade socialnych veci a rodiny dalej az do 3 rokov dietata. Terajsia rodicovska bude trvat priblizne do obdobia porodu.
Jana Motyčková
16.12.15,07:27
Rodičovská dovolenka môže byť aj u desiatich zamestnávateľov. Z ÚPSVaR máš rodičovský príspevok, nie rodičovskú dovolenku, to sú dve rôzne veci.
Jana Motyčková
16.12.15,07:59
Doplnila som odpoveď.
miramff
16.12.15,08:20
Velmi pekne dakujem. Asi som to zle napisala, u prveho zamestnavatela mam len jeden PP a druhy PP je u toho noveho zamestnavatela, mam teda len 2 PP u dvoch roznych zamestnavatelov. Ten prvy pomer co som mala neplatene volno som uz zmenila a zase tam pracujem. Prepokladam teda, ze to bude ako ste pisali, pocitat sa to bude z 5-9/2015 plus od 12/2015 do mesiaca pred materkou a ten druhy od nastupu 9/2015 do mesiaca pred materskou, chapem spravne? Jedine v com som pochybovala je, ze ci sa zapocitaju aj tie mesiace 5-9/2015, ked potom bolo cca 1,5 mesiaca to neplatene volno (ktore som uz zrusila a zase nastupila). Kazdopadne Vam velmi pekne dakujem za odbornu radu a prajem pekne sviatky! m.