Peter Coper
15.12.15,19:32
Dobry vecer. Sme kolektiv zamestnancov v pocte 14. Pracujeme v potravinach, spolocnost s rucenym obmedzenym. Problem spociva v tom, ze zamestnavatel, resp. riaditelka firmy neuznava paragraf osetrenie u lekara, ani ked zamestnanec prinesie potvrdenie na listocku ze bol v case od, do osetreny v ambulancii. Riaditelka firmy neprijme potvrdenie a informuje zamestnanca, ze ma absenciu v case nepritomnosti a musi si to odpracovat navyse mimo pracovnej doby. Mna zaujima, ak dam individualne, nakolko ostatni zamestnanci nemaju odvahu, podnet na inspektorat prace, je to opravnene porusenie zakona? Ako dokazem ze listocek z osetrenia od mojho lekara neprevzala? Je teda povinnost zamestnavatela uznat paragraf osetrenia u lekara? Riaditelka argumentuje ze nema peniaze ten cas zaplatit, co je hlupost.
Tweety
15.12.15,18:35
Zamestnávateľ možno porušuje ustanovenie §141 ZP. Málo info.
Peter Coper
15.12.15,18:41
To ano, ale ako postupovat?
Tweety
15.12.15,18:43
Ved si písal o podnete na IP,tak ho daj. Doklady od lekárov máte u seba , nie?
Peter Coper
15.12.15,18:49
Dve kolegyne roztrhali pred jej xichtom, ja mam odlozeny papierik, lenze z IP pridu osobne a bude osobna konfrontacia? Nechcem sa dostat do maleru.
Tweety
15.12.15,18:56
Ak je pravda, čo píšeš, tak si za tým stoj. Ale myslím, že nepôjde o osobnú konfrotáciu.
Peter Coper
15.12.15,19:03
su to starsie zeny po 50tke, to ani nepisem o tom, ze novembrova vyplata este stale nebola zaplatena zamestnancom a vianoce su pred dverami.
misomiso
15.12.15,20:54
Vazeni, a to ako ste na to prisli, ze je to automaticky porusenie zakonnika prace? Cital niekto z vas vobec ZP?

§ 141
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Myslim, ze tu vsetci mame malo informaci, aby sme mohli hovorit o porusovani ZP.
misoft
16.12.15,06:17
Ten § je napísaný tak trochu šlendriánsky.
Vyšetrenie u lekára po pracovnej dobe pacienta.... prosím, dá sa....ale! Je potom ten lekár prítomný? Má ordinačné hodiny?
Ak robí predavačka napr. od 08:00 do 16:00 - kedy má ísť na vyšetrenie? O 16:30? Veď vtedy neordinuje žiadny lekár! A ak by potrebovala ešte iné vyšetrenie - špecializované? Kedy? O 17:00? Roentgén? To potom robia pohotovosti... ale ona nie je potom akútny prípad, aby jej to urobili.
Berie sa "...ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné......" - pretože okrem akútnych prípadov a pohotovosti sa všetko deje vo väčšine prípadov POČAS pracovnej doby pacienta.....
A aj keby šla na pohotovosť... čo vykoná lekár? Vyšetrí, dá prípadne upokojujúce lieky a ODOŠLE k jeho lekárovi - cez pracovnú dobu!
Tweety
16.12.15,06:18
misomiso, predstav si, že som ZPčítala a nielen to, ak si zamestnávateľom alebo dokonca zamestnancom, tak by sii mohol napísať, že ako to riešiš ty sám
evuš
16.12.15,07:14
No, ak máte výplatný termín napr. posledný deň v mesiaci, tak novembrová výplata musí byť vyplatená do 31.12.2015 .....
Peter Coper
16.12.15,07:21
robim na dve smeny, rannu a obednu, to moze argumentovat zamestnavatel ze som mal nahlasit na ten datum osetrenie u lekara a dala by mi poobednu smenu, aby som mal cas a priestor ist k lekarovi doobeda, mam ten pocit akokeby som ja ten kto tahal za kratsi koniec.
Tweety
16.12.15,07:27
tak toto je už iný pohľad na to. čo si napísal, oznámiť si to dopredu v každom prípade mal, keď si to vedel vopred
misoft
16.12.15,07:51
Nuž v tomto pohľade..... pravdu má i zamestnávateľ. Peter mohol mu oznámiť, že potrebuje k lekárovi...
Iné by to bolo, ak by pracoval len v jednej smene.... bez možnosti výmeny a pod. - potom by mal navrch zamestnanec...
ivka70
16.12.15,08:04
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
...

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Ak pracujete na zmeny a neslo o naliehave vysetrenie alebo dlhodobo planovane vysetrenie, ktore sa nedalo uskutocnit v inom dni ako dni pracovnej zmeny, tak mate narok na zaplatenie paragrafu.

Ak vsak islo napr o preventivnu prehliadku u zubara, ktora sa skutocne da uskutocnit v inom case ako prave v case, kedy mate zmenu, tak ma zamestnavatel pravdu, takuto prekazku v praci nie je povinny zaplatit, ZP mu to neprikazuje.
Ak ste napr. z vychodu a pojdete na specialne vysetrenie do Bratislavy, tak nemate sancu spolu s cestou a vysetrenim stihnut rannu ani poobednu zmenu, v takom pripade mate narok na uznany paragraf, aj celodenny.

O akejkolvek prekazke v praci na strane zamestnanca ste POVINNI zamestnavatela informovat co najskor, cize ak ide o planovane osetrenie, tak s predstihom, ak ide o neplanovane osetrenie pri uraze, nahlej nevolnosti a pod., tak okamzite, ako je to mozne.

Paragrafy plati zamestnavatel, necudujte sa, ze si peniaze chrani a neuzna to, co nie je plne v ramci zakona.

Ak sa aj obratite na IP, toto bude hlavny argument, ktory zamestnavatel pouzije a vy by ste museli presvedcit (zamestnavatela aj IP), ze to tak nie je a ze dane osetrenie (samozrejme na nevyhnutne potrebny cas) sa nedalo uskutocnit mimo pracovnej doby.
misomiso
16.12.15,08:40
No, ako to riesim ja? Ja som si sucasne zamestnavatelom aj zamestnancom. Ja, ako sef firmy si musim spravit svoju robotu, nikto ju za mna nespravi. Ak beham doobeda po lekaroch, tak potom robim aj do druhej v noci, aby rano firma bola plne funkcna, to povazujem za uplne prirodzene.

Dokonca, ked som bol statnym zamestnancom, tak som chodil v prac. case k lekarovi naozaj vynimocne, lebo sef pre to nemal velmi pochopenie.

Co sa tyka nasich zamestnancov, tak im to samozrejme umoznujeme, lebo sme povinni dodrziavat zakon. Ale ak to niekto vo zvysenej miere vyuziva (vymeskava cely den kvoli jednej pravidelnej kontrole), tak samorejme leti ako prvy, ak treba znizit stav zamestnancov. To je uplne prirodznene. Nevnimam to tak iba ja, ako sef firmy, ale najma ti jeho kolegovia, ktori poctivo makaju den co den.

Lekari nerobia iba doobeda. Naprikld nas internista ordinuje asi na styroch miestach, a preo u nas mava niektore dni aj do 20:00. A to je normalne zmluvny lekar, nic sa unho neplati.

Zo zadania otazky nebolo jasne, ani aku ordinacnu dobu ma lekar, ale ani aku pracovnu dobu ma zamestnanec. Preto som upozornil na skutocne znenie zakona. Je tragickym obrazom sucasnej ubohej urovne Porady, ze clovek, ktory len napise "precitajte si zakon" a este ho tam aj cituje, dostane dve minusky.

Vazene damy a pani, ja som si sem neprisiel masirovat ego ani vylepsovat imidz.Mne su tie cele minusky na Porade k smiechu, je to naozaj detinske. Myslite si, ze by som nedokazal pisat ako Fico, teda to, co ludia chcu pocut a zbierat za to plusky ako v materskej skolke? Aj ked budem mat 50 minusiek pri prispevku, budem pisat svoj nazor a nijako mi tietio infantilne hodnotenia neovplyvnia kvalitu zivota.

Myslim, ze prispevok Petra Copera tiez dokazuje, kto taha za kratsi koniec. Hoci v zakone je jasne napisane "ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,", on este aj s tym ma problem. Mame najlavicovejsi zakonnik prace v celej Europe. Staci, ze potrebujem odniest papier lekarovi a uz nemusim cely den prist do prace. Zamestnanec je totalne chraneny, pritom neznasa ziadne riziko podnikania.

Ludia chcu na jednej strane co najvyssie platy. Stale tu niekto vyplakava, ze kedy budeme konecne normalne zarabat. Rovnako ludia chcu co najnizsie ceny potravin. Vsetko sa im zda drahe. Ale ako urdzat nizke ceny v obchodoch, ked predavacka nie je cely den v praci, ale zamestnavatel jej za to napriek tomu musi zaplatit, tak to uz nikto nevie.

Vazeni, malo cestujete po svete. Este ste nevideli ludi naozaj makat a naozaj zivorit. Zijeme si tu na vychode Europy ako prasce v zite. Skoda len,ze o tom nevieme.