bea
16.12.15,11:02
Treba v tomto prípade požiadať Úrad práce, soc. vecí a rodiny o súhlas? A keď áno, čo tam doložiť?
Toto nás čaká. Zamestnanec po roku PN žiada o ID. Predpokladám, že mu bude priznaný, v akej výške ťažko predpokladať. Ale chcela by som sa pripraviť na všetky možnosti.

Len na vysvetlenie, prečo sa toľko vypytujem. Ja nie som personalistka, ale väčšinou sa odo mňa žiada, aby som vedela aj v takýchto veciach poradiť. Nerada by som povedala nejaké nepresnosti....
mzdarka renca
21.12.15,13:15
nie je dôvod žiadať o súhlas ÚPSVaR
veronikasad
21.12.15,13:20
Predpokladas, ze firma pre neho nebude mat vhodne zamestnanie a bude mu davat vypoved?
Tweety
21.12.15,13:25
Súhlas sa žiada len pri zamestnancovi so zdravotným postihnutím.
§ 66
Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
bea
21.12.15,13:28
A keď má invalidný dôchodok, to nie je zdravotné postihnutie? Ja som tomu rozumela tak, že áno. On ešte nemá dôchodkový vek.
bea
21.12.15,13:29
Nie firma nebude mať pre neho miesto. A hlavne, on už žiadnu prácu by asi nezvládol.
Ja sa len pripravujem na následné otázky, aby som neostala zaskočená.
bea
21.12.15,13:31
Takže pre tento prípad neplatí § 66 ZP?
Tweety
21.12.15,13:31
ak ho už bude mať a potom dáte výpoveď, tak áno, je potrebné žiadať ale ak dáte výpoveď pred priznaním, netreba
veronikasad
21.12.15,13:33
Ak sa s nim nedohodnete na ukončeni prac.pomeru dohodou, po priznani unvalidity bude obcanom so zdr.postohnutum, kde vypoved musischvalit upsvar
avalik
21.12.15,13:44
Na výpoveď podľa § 63 ods. 1, písm. c) potrebuješ lekársky posudok o dlhodobej strate spôsobilosti zamestnanca naďalej vykonávať doterajšiu prácu - buď ti ho donesie zamestnanec a vtedy budete hľadať možnosť ho preradiť na inú jemu vyhovujúcu prácu, alebo ho vyšle po nástupe z PN na vyšetrenie zamestnávateľ a podľa posudku uskutoční ďalšie kroky v súlade so zákonom. Za zdravotne postihnutého ho považuješ až keď ti doručí rozhodnutie o ID.

§ 40

(8) Zamestnanec so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je zamestnanec uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku.

§ 66
Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
bea
21.12.15,13:52
rozumiem, ďakujem. budeme dávať asi výpoveď, keď donesie papier o ID. Teda predpokladám, že nedá on výpoveď dohodou. To by bol sám proti sebe.
veronikasad
21.12.15,13:53
Plati, pozri odpoved od avaluk
mzdarka renca
21.12.15,13:54
nie je podstatný ID, ale lekársky posudok, ID mu môžu priznať aj za pol roka.
bea
21.12.15,13:55
ďakujem za pomoc.
avalik
21.12.15,13:55
Rozhodnutie o ID nie je "lekársky posudok o dlhodobej strate spôsobilosti zamestnanca naďalej vykonávať doterajšiu prácu" podľa ZP.
mzdarka renca
21.12.15,14:00
... doterajšiu prácu podľa PZ
bea
21.12.15,14:01
aha, takže vlastne on by mal doniesť lekársky posudok a žiadať o preradenie na inú prácu? Ale to ešte nie je isté, či mu priznajú ID?
A teda, keď ešte nemá ID, tak ani netreba požiadať ÚPSVaR o súhlas?
A keď mu bude priznaný ID a firma mu na základe lekárskeho posudku dala výpoveď zo zdravotných dôvodov, tak on už nebude mať nárok na odchodné, keď by už nebol zamestnancom? Dostane len odstupné?
Mám v tom už zase nejaký zmätok, prepáč :)
avalik
21.12.15,14:08
Renca, ZP ako Zakonnika prace - pretoze rozhodnutie o ID je podla zakona o SP
avalik
21.12.15,14:13
ak mu priznaju ID 70 % a viac tak bude mat narok aj na odchodne ... ved citaj § 76a
bea
21.12.15,14:19
no ale keď už nebude zamestnanec? Keď na základe výpovede odíde hneď, dostane odstupné a už nebude zamestnancom, keď dostane rozhodnutie o ID.....
Alebo keď "pre istotu" požiada pred ukončením PP o vyplatenie odchodného, tak to bude platiť?
mzdarka renca
21.12.15,15:32
Valika, mala som na mysli, že podľa lekárskeho posudku nebude môcť vykonávať prácu dohodnutú v PZ. Ale každopádne by mal doniesť lekársky posudok. Veď predsa nemôže zam-ľ čakať cca pol roka, kým si vybaví ID a zamestnávať osobu, ktorá vlastne z dôvodu zdrav. stavu robiť nemôže. Ide o zamestnanca, ktorý je už rok PN. Je to patová situácia a treba ju riešiť. Ak mu priznajú za cca pol roka ID nad 70% so spätnou platnosťou, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení sa mu vyplatí aj odchodné, keď bude mať v ruke rozhodnutie o priznaní ID.

Takže, ak to takto spravíte, zam-c požiada do 10 dní po skončení PP, netreba ÚPSVaR žiadať o súhlas. Je to elegantné riešenie.
avalik
21.12.15,20:10
Renca, je jasne, ze potrebuje posudok na schopnost vykonavat pracu podla PZ a nie inu.
Kym je zamestnanec na PN zamestnavatel nemoze robit nic. Ak zamestnanec skonci PN a nie je schopny vykonavat pracu, zamestnavatel ho vysle k lekarovi, pre posudok.

Hore zadavatelka pise, ze uz o ID poziadal a teda je splnena podmienka "ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení" , teraz treba splnit dalsie dve podmienky na vyplatu odchodneho a to: prve skončenie pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %"
bea
22.12.15,08:24
Veľmi pekne Vám ďakujem za tieto cenné rady :)
mzdarka renca
22.12.15,13:47
Valika, zam-ľ fakt nemôže kým trvá PN nič robiť. Zam-c požiadal o ID. Je to dôkaz toho, že je to zam-c so zdrav.postihnutím, kým nemá zam-ľ rozhodnutie zo SP o priznaní ID?
Ťa otočia na ÚPSVaR na opätku so žiadosťou o súhlas s rozviazaním PP., nakoľko toho času pre nich aj keď požiadal o ID nie je občan so zdrav. postihnutím. Je tu ešte otázka, či v našom Absurdistane ho aj uznajú ID. Ja tu istotu nemám.
Zam-c je viac ako rok PN, nemá žiadne fin. prostriedky na život. Čo teraz?

Je zam-c toho času oficiálne občan so zdrav.postihnutím? Ja tvrdím, že nie je, nakoľko o tom neexistuje žiadny doklad-rozhodnutie o priznaní ID, aj keď oň požiadal.

Bude to jeho prvé skončenie PP po vzniku nároku na ID viac ako 70%, ak mu ho priznajú, nakoľko oň už požiadal a ak dostane do ruky rozhodnutie, tak v rozhodnutí bude dátum od kedy, teda mu ho priznajú spätne. V tomto prípade mu aj odchodné bude patriť. Vyplatia mu ho ako nepravidelný príjem po skončení PP v čase, keď bude mať zam-ľ rozhodnutie o priznaní ID.

Nakoľko som ľudomil, som empatická voči chorým a bezbranným, vždy hľadám riešenie, aby mal vážne chorý občan z čoho žiť, platiť lieky a pod. a nedostal sa do situácie, že ani na suchú kôrku z chleba nebude mať, tak by som v prvom rade žiadala ten lekársky posudok, že nemôže vykonávať prácu dohodnutú v PZ. Do týždňa vie takýto posudok priniesť a vie sa skončiť PP dohodou s taxatívne uvedeným dôvodom podľa § 63 odst. 1 písm. c) ZP, kde mu vznikne nárok na odstupné + dohodnúť v dohode o skončení PP odmenu vo výške xxx násobku priemerných platov za výpovednú dobu.

Samozrejme pred skončením PP dohodou musí skončiť PN-ku. PN-doporučujem skončiť až keď bude mať v ruke posudok od lekára, že nemôže vykonávať doterajšiu prácu podľa PZ.
bea
22.12.15,14:59
Práve pred chvíľou som vysvetľovala postup zamestnávateľovi. Na šťastie, zamestnávateľ nemá záujem zamestnanca poškodiť. Ide len o to, aby bolo všetko správne urobené. PN bude končiť začiatkom januára, tak dúfam, že potom všetko prebehne tak, ako má. Ak by som v niečom ešte nemala jasno, tak som tu zase ako na koni :)