Benko
16.12.15,16:04
Teraz som zistil, že ak nebývam v byte celý rok, tak by táto skutočnosť mohla byť zohľadnená v ročnom vyúčtovaní.
Ak teraz v decembri požiadam spoločenstvo o zohľadnenie mojej neprítomnosti v byte pri ročnom vyúčtovaní, musia mi vyhovieť?
V tom byte nebývam už asi tri roky a platím plnú taxu. Chodím tam raz za týždeň zobrať poštu a skontrolovať byt. Voda aj elektrika aj plyn sú vypnuté (mnou vypnuté, nie dodávateľom).
Ďakujem

LEN PRE INFO, nech tu niekoho neporazí:
Mám 2 byty lebo mám nevládnych rodičov. Robím v jednom meste, bývam v inom meste, svokra v ďalšom meste, môj otec v ďaľšom meste. Pred dvoma rokmi sme museli ku svokre, preto mám prázdny byt, jasne že vykurujem, veď by splesnel. Svokra zomrela a medzitým sme kúpili druhý byt v tom istom paneláku pre môjho otca, bolo by to jednoduchšie. Lenže otec odmietol, tak zas bývame pri otcovi. Tak mám teoreticky aj druhý byt prázdny. Som z toho všetkého na nervy, ale nemám na výber. Sám byť nemôže.
avalik
16.12.15,15:24
Mohli by byť zohľadnené ale len platby rozpočítavané na osobomesiace. Spôsob oznamovania by ste mali mať dohodnutý v SVB, tam hľadaj info.

Doplnenie:
U nas spravca na konci roka dava do schranky listky/navratky na odpocet vody a tam aj vypisujeme pocet osob byvajucich v byte v kazdom mesiaci - je to forma cestneho vyhlasenia.
Mária27
16.12.15,15:45
Na ktorej položke by si mal mať zľavu?
Do bytového zákona bol v § 10 doplnený odsek: (7) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý sa neužíva, sa nemôže domáhať upustenia od povinnosti uhrádzať preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrady za plnenia a platby za správu.
Benko
16.12.15,15:58
Neviem, nepoznám ten zákon, je pre mňa dosť komplikovaný, preto som sa pýtal na fóre, že mi niekto odpovie, kto tomu rozumie. Ak by som bol v januári oznámil, že nebudem v byte bývať celý rok, čo by sa mi zmenilo vo vyúčtovaní bytu? Alebo by som bol v januári zmenil počet osôb užívajúcich byt z dvoch na jedného. Co by sa mi zmenilo?
Ďakujem
avalik
16.12.15,16:02
ved si pozri do vyuctovania, tam kde mas rozpocitane na osobomesiace, tam sa to da zmenit na 1 osobu
sito
16.12.15,17:41
Máš!
sito
16.12.15,18:11
Áno, Marienka! Je to tak! Poplatok na správu domu musí, rovným dielom na byt, zvyčajne, že? Preddavky do FPÚaO musí podľa m2 + balkón, lodžia, terasa 25 % plochy! Služby, plnenia, spoločné? No tie, čo sa podľa počtu bytov, nič. Tie čo podľa spoločných meracích zariadení v bytoch? Podľa dohody pri teple a teple v teplej vode, ak nie je dohoda, správa domu musí pri teple rozpočítať náklady v pomere 60 : 40 %. Teda čí kúri a či nekúri 60 % priemeru nákladov na jeho byt uhradí. Ak nekúri, tých 40 % dokáže z priemeru ušetriť, že? Pri teple v teplej vode zo základu 10 %, uhradí rovný diel na byt, ak sa spoluvlastníci nedohodnú inak. Ak sa mu vodomer-y v byte nepohnú z 90 % je jeho úhrada nulová, že? Pri studenej, pitnej vode? Len podľa dohody spoluvlastníkov. Samozrejme, že ak spoluvlastník meracích zariadení v byte neumožní zákonom pre neho stanovené povinnosti môžu spoluvlastníci rozhodnúť o inom spôsobe napočítania spotreby a nákladov za ňu podľa zákona alebo podľa svojej dohody. Tam to môže mať účinok. Tie, čo podľa osobomesiacov? Ak, ako píše, raz za týždeň do domu, bytu chodí. Rok má 52, ak nahlási za rok 2 osobomesiace, aj do foroty má nahlásené na celý rok. Samozrejme, že úhrada, mesačná preddavky, zálohy na ďalších 12 mesiacov sa robí podľa konečných úhrad za predošlý rok, ročné vyúčtovanie. Malo by sa to prejaviť preddavkoch na teple, teplej vode, studenej vode a úhrad za služby , ktoré sa rozpočítavajú podľa m2.

Samozrejme, že takých ako je Benko, neznalých zákona môžu spoluvlastníci, správy domov, bytových ... no čo? O...
buchač
16.12.15,18:16
Existuje pravidlo alebo predpis na evidenciu osôb v byte? Musí sa evidovať minimálne 1 osoba alebo môže byť vedený aj nulový stav?

Žiaden platný právny predpis sa touto problematikou nezaoberá. V zmluve o spoločenstve sa evidovanie osôb žijúcich v byte spravidla upravuje v článku o spôsobe správy alebo v článku týkajúcom sa plnení. Zvyčajne sa do zmluvy zahrnie ustanovenie, že aj byt, v ktorom nikto nebýva, sa považuje za byt s jednou osobou, na ktorú sa rozpočítavajú všetky služby. V paragrafe 10 zákona č. 182/1993 Z. z. v ods. 6 sa hovorí o tom, že pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov. Z uvedeného vyplýva, že možno posúdiť mieru užívania osobami, ktoré sú v dome iba občas. Vyskytnú sa prípady, keď niekto pracuje v zahraničí napríklad ako opatrovateľka, pričom tri týždne býva v byte a tri týždne pracuje v zahraničí. V takomto prípade možno počítať na rok s pol osobou. Každú situáciu treba riešiť individuálne. Ďalším príkladom je osoba žijúca v zahraničí, ktorá v byte nebýva celý rok, ale niekto chodí byt pravidelne kontrolovať, polievať kvety a podobne. Na tento byt možno rozpočítať náklady napríklad iba za jeden mesiac. Uvedený postup možno schváliť v dodatku ku zmluve alebo prijať rozhodnutie.
http://www.asb.sk/sprava-budov/sprava-domov/sprava-bytoveho-domu-otazky-a-odpovede
----------------------------------------------
Máš- nemáš...
Nie je jednoduché a nie je všeobecná prax.


Poznámka :
Veď daj byt do prenájmu a ešte aj zarobíš. ;)
sito
16.12.15,18:31
No, v byte bývajú 4 osoby. Jedna z ných je 3 mesiace v nemocnici, teda 3 osobomesiace sa bytu odpíšu. Uhradiť podieľ nákladov im pripadne za 45 osobomesiacov, že? Ak v byte býva 1 osoba a tiež je v roku 3 mesiace v nemocnici, teda podiel úhrady by mal mať na byt napočítaný za 9 osobomesiacov, že?

Ale,

"Existuje pravidlo alebo predpis na evidenciu osôb v byte? Musí sa evidovať minimálne 1 osoba alebo môže byť vedený aj nulový stav?"

pravidlo na vylíž ... alebo diskriminácia samostatne bývajúcej osoby v byte bytového domu, že? On nemôže si odpísať 3 osobomesiace, ktoré tiež strávil rovnako v nemocnici ako osoba z bytu v ktorom bývajú 4 osoby, bežne, že? Či?
mackoivan
17.12.15,11:08
nuž ja by som ľudí, ktorí si dovolia držať byt len tak naverimboha neľutoval. Prečo ho neprenajme? A tie zľavy- týka sa to využívania výťahu, upratovania ak im dom upratuje firma. A čoho ešte? Vari majú merače tepla a vody Ja by so takýto byt ešte trochu sankcionoval, lebo nekúri a ochladzuje susedné byty. napr. odobrať zľavu pri platbách za teplo pre znevyhodnené byty
Benko
17.12.15,12:23
Presne takto som to urobila a vyšlo mi, cca 10 eur mesačne dolu.
Ďakujem.
buchač
17.12.15,12:37
mackoivan

Všetko, čo si spomenul, je pravda...veru pravda.;)
sito
17.12.15,16:52
Ivanko, benko, Jurko, aj ostatní.

Treba si uvedomiť, že bývanie v spoločnom bytovom dome je spoločné bývanie. Samozrejme, že každý má práva a povinnosti ako spoluvlastníka domu jeho spoločných častí, spoločných zariadení, aj spoločných zariadení v jednotlivých bytov, ktoré musia byť, končiť v každom byte v dome. Priestor na bývanie, byt v dome je oáza každého vlastníka bytu, v istých mantineloch si môže robiť v byte, čo len chce, no nesmie svojím správaním preskočiť mantinely dané zákonom a dohodou spoluvlastníkov domu. Vlastne je to bývanie ako spojené nádoby, že? Dom má spoločné náklady! Ak ja, alebo ja ako občan x uhradím o niečo menej, ostatní musia to menej zaplatiť, to ale neznamená, že x musí zaplatiť najmenej. Všetko závisí od x vecí, ktoré je treba pri bývaní v bytovom dome zohľadniť pri rozpočítaní spoločných nákladov, že?

Ak nie je žalobcu, nie ja ani sudcu. Dá sa aj takto " Zákon sú vlastníci, ak sa dohodnú na 100 %. Ak nie, platí zákon a rozhodnutie súdu, ktoré nemusí byť v súlade so zákonom. No malo by byť, v opačnom pripade je zákon neúčinný, na hovno ...

1. Poplatok na správu musia schváliť spoluvlastníci domu v súlade so Zákonom 182/1993, § 14.

2. Tvorbu FPÚaO, jeho manipuláciu, čerpanie tiež.

3. Plnenia, služby tiež, ale? Z uvedeného zákona je treba zohľadniť miery využívania služieb spoluvlastníkmi domu.

"Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi,"

Aké miery? O aké sa jedná? O aké ich presne meranie, toleranciu? Zvyčajne so to v prvom rade m2 bytu a príslušenstva bytu. V druhom sú to meracie zariadenia v jednotlivých bytoch podľa ktorých spoluvlastníci, správa domu v ich mene rozpočítavá spoločné náklady domu na jednotlivé byty. V tretom sú to osoby, osobomesiace, čestné prehlásenie o počte osôb, ktoré využívali služby v priebehu roka.

Povinnosť x vlastníka je umožniť na konci roka odpísať stav na spoločných meracích zariadeniach v byte, ktoré má vlastník zaplombované a nesmie ovplyvňovať ich spôsob merania, nie sú jeho! A zároveň nahlásiť počet osôb bývajúcich v byte za každý mesiac v roku.

Na základe údajov zo všetkých bytov sú rozpočítané spoločné náklady domu za príslušný rok a vyúčtované do konca mája nasledujúceho roka na jednotlivé byty.

1. S poplatkom za správu občan x nič nespraví, ak je jeho výška súlade s dohodou spoluvlastníkov domu.

2. S poplatkom do FPÚaO tiež.

3 Služby? Ak mu sedia ním nahlásené osobomesiace a odsúhlasené stavy meračov tepla a vody v byte, mal by mať vyúčtovanie spravené správne. No nemusí byť správne, ak má niekto nesprávne nahlásené miery podľa ktorých sa rozpočítavajú spoločné náklady.

Ivanko, "Ja by so takýto byt ešte trochu sankcionoval, lebo nekúri a ochladzuje susedné byty. napr. odobrať zľavu pri platbách za teplo pre znevyhodnené byty" Jurko.

A ako by ste si to predstavovali? Málo platíš za teplo, tak mu jeb.... pokutu! Vy neveríte odborníkom, že 60 až 80 % nákladov za kúrenie je treba rozpočítať podľa m2? Ak, tak potom sú v dome, bytoch tie merače na prd! No zo zákona sú to PRT. Pomerové rozdeľovače tepla. Otázne je či ide vlastníkom o tepla a či o peniaze za teplo? Spôsob rozpočítania nákladov za teplo určuje zákon, ale zároveň dáva možnosť spoluvlastníkom si dohodnúť svoj spôsob rozpočítania nákladov.

Zo zákona môže najviac ušetriť ten kto vôbec nekúri, až 40 % svojich priemerných nákladov na jeho byt. Prečo by mal kúriť? Prečo by mal byť za to niekým potrestaný, keď to doporučujú odborníci.

Z vlastných skúsenosti viem, že potrebujem na vykúrenie bytu okolo 30 - 35 % priemeru nameraných, korigovaných jednotiek na môj byt z jednotiek domu. Vlastníci sa môžu dohodnúť, že ak nemá niektorý byt nameraných 30 % jednotiek v jeho byte, napočíta sa mu dohodnutým spôsobom na byt viac jednotiek, ktoré mu spôsobia nárast nákladov za teplo, teda vlastne pokutu za nekúrenie.

Asi takto, má 30% jednotiek, zaplatí 30 % z priemeru na jeho byt. Má 0 % jednotiek, zaplatí 100 % priemeru na jeho byt. Ak by tak bolo po prvom ročnom vyúčtovaní by mu došlo, že si má hlavice nastaviť tak, že aj ak v byte nebýva je výhodnejšie pre neho, občana x kúriť v byte tak, aby nakúril 30 % priemeru korigovaných jednotiek na jeho byt z jednotiek domu. Zákon to umožňuje. Len treba niečo preto spraviť a musí sa to spraviť v dome, dohodnúť taký spôsob rozpočítania nákladov na jednotlivé byty. Lenže pohodlnosť spoluvlastníkov a prefíkanosť, lenivosť správ domu viac prezentuje odborný spôsob rozpočítania nákladov v pomere, čo najviac v prospech základnej zložka nákladov, teda podľa m2. Čím vyššia základná zložka, tým menšia účinnosť rozpočítania nákladov na jednotlivé byty v dome. Tý čo nebudú potrebovať kúriť, nebudú. Tí, čo prekurujú byty nebudú mať dôvod obmedzovať kúrenie vo svojich priestoroch, však ostatní zaplatia cez základnú zložku, že?

Takže, vlastník bytu môže reklamovať ročné vyúčtovanie. Vlastník môže požiadať o zníženie mesačného predpisu za užívanie bytu, ak mu je nesprávne napočítaný. Pri službách na osoby, mesiace, minimálne na jednu osobu za rok. Pri ostatných 1/12 z nákladov za predošlý rok.
mackoivan
18.12.15,07:36
aj kúrenie vypínaš? ale pravdu (-:
sito
18.12.15,08:41
Ivanko, a čo ty tu do neho, Benka, rýpeš? Ako vlastník priestoru na bývanie ho nemusí obývať, či? Či musí ho prenajať a nájomník mu ho vráti ako svinčík, sviňa je.

Samozrejme, že ak tam nebýva, musí sa postarať o to, aby nepoškodil dom, a ostatné byty v ňom. Odstaví spoločné zariadenia domu, rozvod plynu, ( výbuch ) odstaví rozvod elektriny, ( skrat, požiar ) odstaví rozvody vody ( vytopenie bytov pod ním ) odstaví vykurovanie ( prítokový, aj výtokový, zabráni tým havárie radiátorov, vytopeniu bytov pod ním )

Signalizačné zariadenia, meracie zariadenia v byte predsa zaznamenajú, že spoločné zariadenia využíval v miere, ktorú si vlastníci spoločne zo zákona zabezpečili ako spoluvlastníci domu, teda spoločne, teda nemôžu byť osobným majetkom spoluvlastníka, či ?

Ak odstaví kúrenie vo svojom byte nič tým neporuší, predsa zo zákona zaplatí minimálne 60 % priemeru na jeho byt z nákladov domu za to, že využíval spoločné vykurovanie domu. Ušetrí 40 % priemeru, či nie?

Plyn, elektrina bezpredmetné, samostatná obchodná zmluva.

m2 sa nepohnú.

Stavy meracích zariadení nepustia, ak umožní ich odpis a sú odpísané a použité správne pri rozpočítaní spoločných nákladov domu.

Nevaľ nedostatky, či bonusy vyšších na toho posledného, vlastníka bytu. Ten sa zo zákona musi prispôsobiť podmienkam zákona, že?
mackoivan
18.12.15,09:14
žiaľ len vo veľmi- veľmi málo prípadoch sa dá kúrenie v bytoch odstaviť tak aby nedošlo k prípadnému vytopeniu- na spiatočkách sa nemontujú ventily. a cez spiatočku to strieka tak isto ako cez prívod.- samozrejme nič neporuší, len dobre vzťahy so susedmi, ktorí musia kúriť trošku viac
mackoivan
18.12.15,09:22
ale pravda sito ! ja nie som "všetci" asi by takáto sankcia neprešla- ale povedať si môžem- či?
sito
18.12.15,10:20
... či si môžeš ... no môžeš prečo nie ...

Moja nie. Tá tvoja, áno?

Na päte domu je merač tepla, dodávateľa tepla, ten je alfa a omega pri úhrade nákladov domu za teplo. Pokračuje rozvodom k jednotlivým stúpačkám k bytom nad sebou. Niekde sú odbočky na vykurovanie spoločných priestorov ( bývalé práčovne, mangľovne, atd. Treba v tých priestoroch tiež dať termohlavice, nie dieru si nechať v systéme vykurovania. Smerom hore? Prečo by sa tiež nemohli stúpačky zaizolovať v bytoch, aby čo najmenej nemeraného tepla pôsobilo na teplotu v byte, veď je to spoločné zariadenie bytu, že? Isto niektorých by bola reakcia, logická, že tu nemáte čo robiť, v mojom byte, isto, že nie? A čo ho doženie, občana x k tomu, aby sa v dome správal pri vykurovaní domu efektívne? Peniaze, jeho peniaze. Ak ich má veľa, pri rozumnom spôsobe rozpočítania spoločných nákladov zaplatí veľa za prekurovanie svojho bytu, zvyšuje tým spoločnú spotrebu domu a aj spoločné náklady domu.

Takže, verme tým z vrchu, čo nám nadiktujú, diktátori v jednotlivých domoch, ak to majú od tých vyšších, či najvyššieho, pravda je to?

Pán Boh pomáhaj vlastníkom bytov.
sito
18.12.15,18:25
Žiaľ, žiaľ, žiaľ je to tak! Aj u nás pred 16-timi rokmi, keď sa montovali termohlavice, bol návrh namontovať na všetky radiátory ventily aj na vraty, vráta, aby sa dali uzavrieť. Bol zamietnutý. No sedem bytov, vlastníkov si ich dalo namontovať na svoje náklady. Asi po ôsmich rokoch po ich montáži sa jeden po návšetve u suseda, ktorý ich mal namontované sa rozčuľoval, že prečo ich aj on nemá. Pritom zdvíhal ruku za proti. A že vraj žiaľ, hlúposť, obmedzenosť!
sito
18.12.15,18:43
Benko mňa nie, isto nie preto, že máš v jednom dome dva byty. Ivanko a Ty čo nato doplnenie? Musí dva krát poplatok za správu, musí dva krát do FPÚaO, musí dva krát za služby. Ale, v akej miera za služby? No v miere ich spolužívania spoluvlastníkmi. Ak k obom musí výťahom, tak mu to treba dvakrát napočítať, že? Všetko sa dá, dá zohľadniť, ak v dome bývajú ľudia, rozumní ľudia, že?
mackoivan
19.12.15,10:41
že vraj zaizolovať stupačky v bytoch (-: ja som na vlastné oči videl ako mal jeden maník na stupačke nasadené špirály z hliníkového plechu- normálne si zo stupačky urobil rebrový radiátor
korela
19.12.15,12:56
mackoivan, nedávaj návody :-)
felix1
19.12.15,18:47
Sam sa musis rozhodnut ci mas smolu, alebo stastie mat dva byty. Nezavidim a znasam podobny problem !!! Urcite necakaj sucit a polutovanie nad aktualnou situaciou. Zaplat co je treba na jeden osobomesiac a rok. Potom to bud byt predaj, alebo prenajmi. Necakej ze ti bude na tvoj buduci teoreticky zisk prispievat zvysok vlastnikov. Bolo by to minimalne nelogicke ziadat akukolvek ulavu :(
Ak v dome teoreticky zostane len jeden platiaci vlastnik a zvysok s podobnym osudom ako ty nebudu platit, bude to ,,tahat,, ten jeden nestastnik az do dna ked sa ti to podari predat ?
sito
21.12.15,10:48
Ivan, počul som, poznám aj efektívnejšie využitie stúpačky v byte, ale korela zakázala. Papagáj buď mlčí, alebo všetko vykeca.

Dokáže sa zamyslieť nad väčšinovým názorom Slovákov na svoje obydlie? Z Ústavy SR nesmie nikto vstúpiť do bytu, obydlia nikto bez súhlasu kto byt obýva. Okrem osobitných zákonov, ktoré určujú vstup do bytu za účelom riešenia spoločných veci domu, jeho spoluvlastníkov.

Vychádzajúc z Ústavy si každý myslí, že jeho byt je nedotknuteľný. A niektorí chytráci v správach domu určia , že to čo je v byte je majetkom vlastníka bytu, teda jeho osobný majetok. Ak je to tak? Tak vlastník si v byte si so svojím majetkom môže robiť, čo len chce, aj prenajímať, že? Absurdne, ale? Ak je všetka časť, súčasť vykurovacieho systému v byte majetok vlastníka bytu, ostatní, ako sa povie, mu môžu skočiť na hrb a šmyknúť sa, kam ... Je jeho vec, že ak vie, že za teplo musí zaplatiť podľa m 2 60 - 80 % podľa základnej zložky. Ak chce ušetriť 20 - 40 % nesmie kúriť. Proste mu stačí toľko tepla, ktoré sa dostane do jeho bytu z dodaného tepla do domu za ktorú zaplatí základnú zložku vykurovanie budovy. Logické, že. Teda ak si spoluvlastníci neuplatnia svoje spoluprávo. Teda rozhodnú ako sa bude, má, musí využívať vykurovanie domu jednotlivými vykurovacími spoločnými zariadeniami v dome, ktoré sú v jednotlivých bytoch na vykurovaní domu.

Odborníci tvrdia, že nemusí, aj tak zaplatí základnú zložku, čim vyššia je, tým vyššia je úhrada vlastníka bytu, ktorý byt nevykuruje. A čo majú na tých o ktorých spoločne meracie zariadenia, merače tepla dokazujú, že v dome s teplom plytvajú

Čo s nimi? Vyhláška 630/2005, § 7, ods. 10.

" Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje."

Sú dve základné možnosti. Že vezmú spoluvlastníci na vedomie práva vyplývajúce z Ústavy SR. tým sa vlastne zaviažu, že , čo nechce uhradiť vlastník bytu uhradia spoluvlastníci domu, že?

Ale predsa im dáva zákon možnosť, dohodnúť sa tak na spoločnom vykurovaní domu, tak, že každý byt je povinny sa podieľať na vykurovaní domu cez spoločné zariadenie domu, vykurovací systém domu v byte, stúpačky, odbočky ventily, radiátory. Či áno, a či nie, na to sú na radiátoroch spoločné meracie zariadenia, ktoré to dokážu ostatným spoluvlastníkom, že sa nepodieľal v dohodnutej miere podľa, teda nevyužíval spoločné zariadenie vo svojom byte na vykurovanie domu v dohodnutom spôsobe. Preto dopad na jeho výšku podielu z úhrady spoločných nákladov má dohoda o rozpočítaní spoločných nákladov na jednotlivé byty. Teda hlava sa bude krútiť pri ročnom vyúčtovaní tým, čo nekúria vo svojich bytov, a tých, čo svoje byty prekurujú! Čo Ty na to? Stred to zaplatí.

Keď si spoluvlastníci domu neuplatnia, nechcú, nedokážu svoje právo, je to zločin špekulanta, že využije ich lenivosť, neschopnosť, neznalosť? Vraj, že neznalosť zákona neomlúva, už za komunistov sa to povrávalo, argumentovalo tým, A teraz v diktatúre demokracie , je to schopnosť, šikovnosť, podnikavý čin v prospech domu, že?
nunenko
21.12.15,12:36
To je tragédia, že niekto sa rozhodne, že objektívne rozdelí spoločný náklad domu podľa tzv "osobomesiacov". Aj keby ecistovali presné pravidlá čo je jeden osobomesiac, a aj keby ho všetci poctivo nahlasovali nepomohlo by to k ničomu. Žiaden náklad domu nie je priamo úmerný počtu osôb ktoré ho vytvárajú. Každý náklad sa sklagá fixnej a variabilnej položky (okrem odvozu KO).
Už samotný fakt, že sa niečo nemerateľné rozdeľuje podľa pseudojednotky "osobomesiac" je zarázajúci.
nunenko
21.12.15,12:55
...a by so takýto byt ešte trochu sankcionoval, lebo nekúri a ochladzuje susedné byty. napr. odobrať zľavu pri platbách za teplo pre znevyhodnené byty

avšak tí čo nekúria jediní výrazne šetria spotrenované teplo domu. Je otázne koľo ho ušetria, a či ich "odmena" je za šetrenie primeraná.
Spotrebované teplo je teplo, ktoré odišlo mimo domu cez steny, okná dvere...
Ak tepelné straty domu pozostávajú z tepelných strát obvodových stien podlahy a stropu, tak na každý byt pripadne podiel podľa veľkosti ochladzovaných ploch bytu k celkovým tepelnžm stratám domu + podiel na tepelných stratách zo spoločných priestorov.
misoft
21.12.15,14:45
Pche... a čo takí, ktorí majú psieho miláčika a rubnú im tam akože 0,5 osobomesiaca (teda psomesiaca).... šak pseudojednotka, ako pseudojednotka....
sito
21.12.15,15:00
nunenko, jasné, že straty boli a aj zostanú väčšie cez obvodové steny domu? Ak sa steny zateplia, zníži sa spotreba domu. Znížia sa aj náklady domu? Nie! Zvýšia sa. Takže všetky opatrenia na zníženie spotreby sú oj.. na vlastníkoch, odberateľoch tepla. Kto len to môže byť? Koľko ich je? Nie aj všetci ,či všetci veríme ako bohové ...

Takže tvoje riešenie na nevykurovanie, či prekurovanie bytov je 100 % nákladov rozpočítať v pomere 0 - 100 %, isto nie? Čí, čím vyššia bude nula, tým vyšší bude zisk mimo domu?

Veď slovenská justícia si netrúfa strieľať do tých, čo si dovolili strieľať levov, slonov, Hovädá! Strelcov zbožňuje, veď prínos, príjem sú ...

A ozaj sú tie straty cez obvodové steny, zateplené, najväčšie straty? A čo radiátory v spol. p. mimo bytov? Čo chodby, vchody, otvorené dvere bytov, tiež systém vypúšťania tepla, peňazí z domu. Máš na to mieru využívania služby, ktorú si zabezpečujú všetci spoluvlastníci. Ak nie sú schopní si ju zabezpečiť sami, správca im, aj s tringeltom, že?

Nakoniec nezáleží, čo bol v peci, ale čo bolo v hlave, nájomníkov. Vlastne je, záleží, aj bude ... História ...
nunenko
21.12.15,16:20
pesudo polojednotka,
dva psy = jedna osobojednotka, a al fenka vrhne šesť mladých započítajú im za ten mesiac tri a pol osobomesiacov.
sito
21.12.15,16:52
Ak až tak, tak potom nejde o bytový dom, o blazninec,že?
sito
21.12.15,17:15
Felix, za správu musí 2 x. Do FPÚaO nemusí 2 x, ale musí za všetky m2 ktoré v dome vlastní, rovnakým dielom na m2 oboch bytov. Za služby, podľa miery využívania služieb ním v pomere k ostatným spoluvlastníkom. Ak podľa jedného m2 na byt, a jeden mesiac na byt, prečo nie, že? Veď služby by mali mať objektívny vývoj podľa objektívnych príčin. Hlavne ako sa pričinia ostatní spoluvlastníci, že?

https://www.youtube.com/watch?v=9veC_yaKWkg

Sám, doma? Či sam v dome? Si to vždy niekto odserie, iný, nevinný, že?
nunenko
23.12.15,13:14
felix1"Ak v dome teoreticky zostane len jeden platiaci vlastnik a zvysok s podobnym osudom ako ty nebudu platit, bude to ,,tahat,, ten jeden nestastnik az do dna ked sa ti to podari predat ?"
A to je presne tá katastrófa zavinená platbou na osobomesiac. Je absolutne jedno či v dome býva jeden vlastník, alebo sto.
Každý náklad má časť ovplyvniteľnú počtom ľudí čo ho vytvárajú, a daľšou v podstate fixnou, nemeniacou sa počtom ľudí .
Osobomesiac by bol presne vtedy OK, ak by zohľadňoval presne podiel jednej osoby na celkovom náklade.
To znamená, že ak by v dome ostal jeden vlastník svoj náklad by utiahol tak isto ako by v dome bývalo sto osôb.
Keďže to tak nie je je zrejmé, že sú poškodzovaní tí čo majú viac osôb v byte, ako i tí čo v byte nebývajú a musia platiť za jednu osobu. Tak ako sito uviedol 2-1=1, ale v bytovom dome 1-1=1.
Ak v dome má vlastník dva byty v oboch býva sám má platiť za dve osoby (za každý byt raz)?

.
nunenko
23.12.15,22:59
"U nas spravca na konci roka dava do schranky listky/navratky na odpocet vody a tam aj vypisujeme pocet osob byvajucich v byte v kazdom mesiaci - je to forma cestneho vyhlasenia."
A takýto správca porušuje zákon.Návratky na odpočet vody, konkrétne teplej sú zo zákona neprípustné.
Zákon o tepelnej energetike:

(5)
Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť koncovému odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi a fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c)
a)
vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 4 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,
b)
odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,
c)
chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom,
d)
prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.

(4)
Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c), sú povinní

b)
zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2)
c)
oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle na meranie množstva teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,
e)
rozpočítavať množstvo tepla v teplej úžitkovej vode podľa pravidiel rozpočítavania

yhláška ÚRSO ktorá určuje pravidlá rozpočítania
4)
Odpočty indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov vykonáva dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava dodané teplo a množstvo tepla na prípravu teplej úžitkovej vody, najmenej raz ročne ku koncu zúčtovacieho obdobia.

--------------------------------------
Z vyššie uvedeného je zrejmé, že koncový spotrebiteľ nemôže nahlasovať indikovaný údaj vodomerom teplej vody, pretože odpis je povinnosťou dodávateľa alebo odberateľa, ktorý rozpočítava dodané teplo a množstvo tepla na prípravu teplej úžitkovej vody, ktorý musí zároveň zistiť či meradlo spĺňa zákonné náležitosti ako neporušenosť plomby, neporušenosť meradla ako i jeho funkčnosť.
Na základe tohto zistenia údaj merača použiť, alebo nepoužiť pri rozúčtovaní tohto nákladu.
Ak tak nečiní porušuje zákon,
avalik
24.12.15,00:13
Mame vlastnu kotolnu v panelaku.

Vyhlaska uvadza v § 9

8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.
nunenko
24.12.15,00:31
d)
dodávateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je držiteľom povolenia na výrobu tepla, výrobu tepla a rozvod tepla alebo rozvod tepla alebo sa na ňu vzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 11 a ktorá dodáva teplo odberateľovi,
e)
odberateľom koncový odberateľ alebo fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá dodané teplo využíva na rozvod tepla,
f)
konečným spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá teplo rozpočítané koncovým odberateľom alebo fyzickou osobou alebo právnickou osobou, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c) využíva výlučne na vlastnú spotrebu,

Predmetom podnikania podľa tohto zákona nie je

c)
výroba tepla v centrálnom zdroji tepla v budove, v ktorej spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome1a) alebo ním poverená osoba rozpočítava množstvo vyrobeného tepla konečným spotrebiteľom a vlastníci bytov a nebytových priestorov neprenajali centrálny zdroj tepla inej osobe,
nunenko
24.12.15,01:12
....ROZPOČÍTANIE podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje... nie odpočty indikovaných údajov
avšak § 10
Údaje uvedené v rozpočítavaní množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode a množstva dodaného tepla na vykurovanie
(6)
Údaje o rozpočítavaní množstva tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre konečného spotrebiteľa sú:

b)
indikovaný údaj (spotreba za zúčtovacie obdobie) určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody konečného spotrebiteľa v metroch kubických,

a to bez ohľadu že sa vlastníci dohodli odľa osobitného predpisu inak.
Zákon 657/2004

4)
Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c), sú povinní
d)
využívať na rozpočítavanie množstva tepla v teplej úžitkovej vode určené meradlá na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom,

a tak isto je povinný UDRŽIAVAŤ t.j. kontrolovať pred použitím indikovaných údajov platnosť (neporušenosť) urćeného meradla.