kosa9
16.12.15,17:38
Zdravím, ak môžete, poradíte mi, prosím?
V januári nastupujem na materskú. Mám trvalý prac.pomer (5 rokov), teda materské sa mi vypočíta z roku 2015? Okrem toho som pracovala na dohodu. V soc.poisťovni mi povedali, že v januári mám k nim priniesť 2 žiadosti o materské (jednu z trvalého prac.pomeru) a druhú z dohody. Lenže ja som pracovala nie v 1 pomere na dohodu, ale v dvoch. Jedna dohoda trvala od októbra 2013 do marca 2015 a druhá dohoda od septembra 2014 do septembra 2015. Nástup na materskú je polka januára 2016. Sedia aj z tej druhej dohody 2 roky pred nástupom na materskú? Neviem totiž, ako sa to počíta...ďakujem.!
avalik
16.12.15,16:42
v prípade, ak si chce poistenec uplatniť nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, oprávnený lekár vystaví žiadosť o materské osobitne pre každé z nich ...

Podmienky nároku

Podmienky, ktoré musí poistenec spĺňať, aby mu vznikol nárok na materské. Ochranná lehota.

Zamestnanec

- vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
- dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
- - započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
- - započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok
- absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu)
- nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie

http://www.socpoist.sk/uplatnenie-naroku-/1293s#03
kosa9
16.12.15,16:46
tak teda to znamená, že spĺňam z oboch dohôd? Keď som rátala na dni, tak to vychádza min na 270 dní z každej dohody, len tá posledná dohoda od septembra 2014 do sept 2015 - ta ma zaujíma, či to splňa podmienku 2 roky pred materskou..neviem, ako sa to počíta...vďaka