Matrix44
17.12.15,10:09
Dobrý deň,
mám uzatvorenú nájomnú zmluvu na garáž s 3 mesačnou výpovednou lehotou. Majiteľka garáže zomrela a dedičské konanie bude už bleskovo za 2 týždne. Dedička mi tvrdí, že po dedičskom konaní zaniká platnosť nájomnej zmluvy, teda že dediči nepreberajú majetok aj s predošlým záväzkom - nájomnou zmluvou, a teda že nemám 3 mesačnú výpovednú hodnotu.
Sú povinný rešpektovať nájomnú zmluvu a dediči preberajú získaný majetok aj s záväzkom?

Ďakujem za pomoc.
misoft
17.12.15,09:57
ivka70
17.12.15,09:58
http://www.epi.sk/beck-komentar/zmluvy-o-prenechani-veci-na-uzivanie-p-14-116-90.htm

§ 14

Ak nebolo dohodnuté inak, nájom zaniká

a) zánikom predmetu nájmu;

b) smrťou nájomcu, pokiaľ dedičia po poručiteľovi, ktorý bol nájomcom, do 30 dní od jeho smrti neoznámia prenajímateľovi, že pokračujú v nájme;

c) zánikom právnickej osoby, ak je nájomcom.
dmc
17.12.15,11:02
podla akeho zakona mas uzavretu najomnu zmluvu ?
Mária27
17.12.15,11:17
Platia všeobecné ustanovenia o nájme v občianskom zákonníku:
§ 680
(3)
Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.

Nájomná zmluva nezaniká ani podľa špeciálneho zákona 116/1990 pre nájom nebytových priestorov, ani nemôže podľa neho dať prenajímateľ výpoveď z nájmu.
Jakubec
17.12.15,11:35
To znamena, ze najomna zmluva plati dalej, kedze predmet najmu nezanikol, najomca zije (zomrel prenajimatel a nie najomca).
Matrix44
17.12.15,14:32
Ďakujem. Aj ja som si to podobne našiel, len som bol zaskočený nakoľko mi dedička tvrdila že jej právnik povedal že zmluva po dedičskom konaní zaniká. Môj názor je, že ju môžu riadne vypovedať ale za dodržania 3 mesačnej výpovednej lehoty ktorá bola dohodnutá v nájomnej zmluve. Ďalší problém je, že sa mi vrátila posledná platba, nakoľko účet nebožkej bol už zablokovaný, a nepoznám adresu dedičky-čov.
Matrix44
17.12.15,14:43
Ďakujem. Aj ja som si to podobne našiel, len som bol zaskočený nakoľko mi dedička tvrdila že jej právnik povedal že zmluva po dedičskom konaní zaniká. Môj názor je, že ju môžu riadne vypovedať ale za dodržania 3 mesačnej výpovednej lehoty ktorá bola dohodnutá v nájomnej zmluve. Ďalší problém je, že sa mi vrátila posledná platba, nakoľko účet nebožkej bol už zablokovaný, a nepoznám adresu dedičky-čov.
Mária27
17.12.15,15:51
Napíš im tie paragrafy a požiadaj o číslo účtu.