martina180
17.12.15,10:20
Dobrý deň.Ja by som sa chcela s Vami poradiť o tom ako mám vyplatiť maminých súrodencov z domu.Takže u nás je to tak tok sú štyria tak každý má svoju jednu štvrtinu domu.Ale ja mame nechám jej štvrtinu len vyplatím jej troch súrodencov ale nemám naraz toľko peňazí tak sme sa dohodli tak že jej brata vyplatím celého naraz a dve sestry na dva razy ale dom sa prepíše až ked im pošlem tú druhú polovicu.Ale ja sa chcem opýtať na to že či ich môžem vyplatiť poštovou poukážkou a že či to bude platiť a stačiť ústrižok s poštovej poukážky ked budeme prepisovať dom.
mzdarka renca
17.12.15,09:26
áno, je to doklad o úhrade.
osobne by som volila bankový prevod.
misoft
17.12.15,09:32
A) Maj tieto "podmienky" na papieri - aby sa potom nevyhovárali.
B) Spôsob odplaty (vyplatenia) nie je stanovený, je dôležité, aby bol viditeľný dôkaz o tom, že to vyplatené bolo.

Takže - môžeš aj poštovou poukážkou (ovšem zaplatíš aj poplatok!) a to buď na adresu, alebo na účet. Je tam však limit! Poštový poukaz na účet max. 15000€ - poplatok 8€;
poštový poukaz na adresu max. 15000€ - poplatok 14€; poštový poukaz na výplatu - max. 15000€, poplatok 7,10€.
Cenníky i typy odosielania peňazí je na stránke Slov.pošty : Peňažné služby.
Pokiaľ však máš vlastný účet, jednoduchšie je to bezhotovostným prevodom (je to lacnejšie a rýchlejšie) a za ďalšie, protistrana nemôže tvrdiť, že nič nedostala, i keď by si to poslala poštou a mala doklad.
Takto by peniaze mal na účte a musel by to priznať - bankové ppohyby sa totiž ukladajú, dajú vysledovať (dokonca na minúty!).
Pri prepise o vyplácaní sa nič nespomína - podstatné sú zmluvy, potvrdené notárom formou notárskej zápisnice. Jemu by sa len preukazovalo, že sa zaplatilo (ústrižkom, výpisom z účtu, pri vklade na účet v banke banka vydáva predsa doklad o transakcii).
Mária27
17.12.15,11:24
Napíšete zmluvu o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva s odkladacou podmienkou celej úhrady. Zmluva nadobudne platnosť po zaplatení celej sumy každému. Podacie lístky poštovej poukážky sú dôkazom o splnení podmienky.

občiansky zákonník
§ 36
(1)
Vznik, zmenu alebo zánik práva či povinnosti možno viazať na splnenie podmienky. Na nemožnú podmienku, na ktorú je zánik práva alebo povinnosti viazaný, sa neprihliada.
(2)
Podmienka je odkladacia, ak od jej splnenia závisí, či právne následky úkonu nastanú. Podmienka je rozväzovacia, ak od jej splnenia závisí, či následky, ktoré už nastali, pominú.