tajnostkárka
17.12.15,10:25
dobrý deň chcela by som sa informovať či sa môže ústna sťažnosť,ktorá bola zapísaná, - brať ako krivé obvinenie prípadne verejné ohováranie
misoft
17.12.15,09:35
Tu prečítaj rady: http://poradna.hnonline.sk/otazka/chcela-by-som-sa-spytat-aky-je-postup-pri-krivom-obvineni
Mimochodom: tie "vyjadrenia" - spĺňajú toto?
http://www.lewik.org/term/1337/krive-obvinenie-trestny-zakon/

Lebo ak by nespĺňali, mohlo by sa to i obrátiť!!!
Mária27
17.12.15,16:24
Pri trestnom čine musí ísť o taký nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť vážnosť ohováraného (rozvrat manželstva, preradenie na nižšiu funkciu ...).

Fyzická osoba je chránená aj § 11 občianskeho zákonníka a môže sa domáhať ochrany osobnosti prostriedkami podľa § 13. Pritom nezáleží na tom, či ide o ústny alebo písomný zásah do osobnostného práva.

§ 11
Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.
§ 13
(1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie.
(2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.
(3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.
majkii
17.12.15,18:29
Ak aj ide o nepravdivé skutočnosti uvedené v sťažnosti, nemožno sa voči sťažovateľovi domáhať ani trestného ani občianskoprávneho konania na ochranu osobnosti.
podľa § 7 zákona NR SR č 9/2010 Z. z. o sťažnostiach
(1) Podanie sťažnosti sa nesmie stať podnetom ani dôvodom na vyvodzovanie dôsledkov, ktoré by sťažovateľovi spôsobili akúkoľvek ujmu.
ďalej sťažnosť nie je verejná čiže nemôže ísť o verejné ohováranie
§ 7 ods. (2) Informácie, ktoré obsahuje dokumentácia súvisiaca s vybavovaním sťažnosti, sa nesprístupňujú.7)
Mária27
18.12.15,07:35
Ani pätina záležitostí, ktoré ľudia nazvú sťažnosťou, sa za sťažnosť podľa tohto zákona nepokladá.
majkii
18.12.15,19:31
Netrúfam si odhadnúť, koľko záležitostí je sťažnosťami a koľko nie, Podľa toho čo mi napísala tajnostkárka sťažnosť podala organizácii, ktorej zriaďovateľom je orgán územnej samosprávy, podanie bolo ústne do záznamu, organizáciou bola sťažnosť prijatá a šetrená. To znamená, že sťažnosť bola podaná podľa vyššie uvedeného zákona, preto platí to čo som napísal. V žiadnom prípade sa tajnostkárka nemusí obávať žaloby o ochranu osobnostných práv. Naopak, ak sa jej šetrená osoba vyhráža súdom, môže podniknúť príslušné právne kroky
tajnostkárka
19.12.15,15:48
ďakujem za odpoveď
tajnostkárka
02.04.16,10:53
dobrý deň písala som Vám opäť súkromnú správu majkii
terezamaria
02.04.16,11:18
majkii veď Ty píšeš odpoveď na súkromnú správu, ktorú Ti zadávateľka poslala.....veľmi divné, zadaná stručná otázka, potom pokračovanie súkromnými správami a odpovede zase na sklo, ale na súkromnú správu....si tu dostatočne dlho, aby si vedel postup pri odpovediach....