TomasBugiy
17.12.15,12:43
Je tu na porade zopár otázok a debát ohľadom faktúr s iného členského štátu s vyčíslenou DPH pri platiteľoch DPH. Odpoveď mi nebola jasná tak som dal nasledovný dopyt na finančnú správu:

Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o usmernenie ohľadom faktúry z iného ČŠ s DPH. Môj klient. Spoločnosť s.r.o. so sídlom na Slovensku účtujúca v podvojnom účtovníctve nakúpila tovar (regálový systém) v Českej Republike v spoločnosti IKEA. Nakoľko Spoločnosť IKEA tento tovar neprepravovala a došlo k dodaniu priamo v ČR, vystavila IKEA faktúru na tento tovar, na ktorej vyčíslila aj DPH. Klient si uvedený tovar ešte v ten deň prepravil na Slovensko. Je mi jasné, že o vrátenie DPH môžme požiadať Českú Republiku, ale chcem sa opýtať, či je potrebné uvedený tovar aj samozdaniť. Ak áno, tak bude základ dane pre samozdanenie celková suma aj s českou DPH?

A prišla táto odpoveď:
V prípade, ak ide o tovar, ktorý sa prepravuje z iného členského štátu (napr. ČR) a slovenská zdaniteľná osoba si tovar objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným v tuzemsku a preprava tovaru skončila na území SR a teda miesto nadobudnutia tovaru je v zmysle § 17 ods. 1 zákona o DPH v SR a zároveň sú splnené podmienky ustanovenia § 11 zákona o DPH, ide o nadobudnutie tovaru v tuzemsku. Tuzemský nadobúdateľ tovaru si musí dodaný tovar sám zdaniť v zmysle § 69 ods. 6 zákona o DPH, a to aj napriek tomu, že dodávateľ tovaru z iného členského štátu vystavil faktúru s DPH. Základom dane bude odplata, hodnota tovaru bez DPH príslušného členského štátu. V tom istom zdaňovacom období si platiteľ dane registrovaný v SR môže z nadobudnutia tovaru odpočítať daň za tých istých podmienok ako pri prijatí plnenia v tuzemsku.
Platiteľ dane má možnosť žiadať o vrátenie dane z iného členského štátu podľa § 55a Až § 55f zákona o DPH, pričom upozorňujeme že intrakomunitárne dodanie nenahrádza pravidlá refundácie.
Mija33
21.11.16,10:32
Dobry den, Dodali nám tovar z Nemecka, faktura je bez DPH ale v poznámke je: od dane oslobodené intakomunitárne dodávky" budeme DPH zamozdanovat?
Tweety
21.11.16,11:14
V rámci intrakomunitárnej dodávky faktúru samozdaníte, áno.