monmokra
17.12.15,13:39
Prosím, vie mi niekto poradiť ako sa zdaňujú peniaze z videí? Niekto hovorí, že treba aj živnosť alebo s.r.o niekto že nie a daniť to ako ostatné príjmy. A treba to aj keď som študent? Niekto to nerieší vôbec, ale nechcem mať problémy.
flector
17.12.15,13:01
Jedná sa o platbu za reklamy, v tomto prípade za kliky na reklamy umiestnené v YouTube videách. Principálne je to rovnaké, ako akékoľvek iné zarábanie prostredníctvom Google Adsense reklám, ktoré bývajú obyčajne umiestnené napríklad na vlastnej webovovej stránke.

Zdaňovať to ako ostatné príjmy nemôžeš, pretože sa jedná o sústavnú činnosť za účelom dosiahnutia zisku, takže potrebuješ živnosť na reklamné služby. Je to tak preto, lebo už len to samotné (opakované) zobrazovanie reklám (vo videách) je chápané ako sústavná činnosť v zmysle slovenskej legislatívy. Výška zárobku nehrá rolu. Stačí to, že tak budeš konať sústavne (opakovane) za účelom dosiahnutia zisku – a to zobrazovaním reklám vo svojich videách budeš. Skrátka, minimálna výška zárobku v tomto prípade nie je zákonom stanovená! Tj. ak by si tam išiel zarobiť čo i len jeden jediný cent, ešte pred tým si musíš vybaviť živnosť!

Tieto reklamné služby budeš následne Googlu faktúrovať. To že Google faktúru o teba nechce, nehrá vôbec žiadnu rolu. Ty sa musíš riadiť slovenskými zákonmi! Takže faktúru riadne vystavíš v zmysle platnej legislatívy, aj keď ju odberateľ od teba nechce.

Pre dodávateľov zo Slovenska Google sídli v Írsku, tj. inom členskom štáte EÚ, v dôsledku čoho bude tvoja činnosť spadať do kategórie dodania služieb do iného členského štátu EÚ, so všetkými byrokratickými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú.

Preto máš povinnosť stať sa platcom DPH, alebo minimálne osobou registrovanou na DPH podľa §7a a to pred dodaním služby!
(Pozor, ak sa zaregistruješ až dodatočne dostaneš pokutu!)

Na výške zarobenej sumy nezáleží – áno, presne tak, musíš sa na DPH zaregistrovať pred tým ako tam zarobíš čo či len jeden jediný cent!

Následne budeš mať mnoho povinností, predovšetkým podávanie súhrnného výkazu DPH o dodaní služieb do iného členského štátu, atď, atď.

To všetko sa tu už preberalo. Pohľadaj. :D
monmokra
17.12.15,13:09
A ako to robí Gogo, keď nemá žiadny záznam ani v živnostenskom ani obchodnom registri? :D
BlackRoses
18.12.15,12:42
A my vieme kto je Gogo?
Krakonoš
21.12.15,21:10
Kupovali sme od GOGA tričká cez gogoman.tv
Faktúru vystavila firma Merch s.r.o.
duficek
13.01.16,21:37
flector - pises o sustavnej cinnosti - ja si urobim jedno video, ulozim ho na youtube a dam spoplatnit. ja som vykonal jednorazovu cinnost. spolocnost google nasledne na svojom serveri youtube.com zobrazuje reklamy a za utrzene platby mi da nejake %.

ja som vykonal cinnost jednorazovo, nahral som video (povedzme rozkosne steniatka) ako sukromna osoba.

sustavnu cinnost vykonava google, avsak na svojom webe so svojim reklamnym systemom.

mat adsense reklamu na svojom webe, to by bolo ine, ale youtube reklama sa zobrazuje na serveri googlu.
monmokra
26.01.16,07:29
Tak treba teda živnosť a všetko okolo toho alebo nie? :P