Em1990
18.12.15,06:29
Zdravim chcela by som sa vas spytat zacala som v novembri v jednej firme pracovat na dohodu nakolko mi zamestnavatel slubil ze od noveho roku bude riadna zmluva a ze dohoda je len na oko aby usetril ale ze tie dva mesiace budem riadne robit vsetko mi vyplati . V dohode bolo ze mam odpracovat 40 h mesacne avsak ja som tam robila dvanastky kratky dlhy tyzden spolu som odrobila cca 180 hodin/mes. Nakolko uz prvy mesiac nedodrzal co slubil a jednak som dostala zalostne malo ale este aj strava nepreplatena nic rozhodla som sa dat vypoved. A viem ze takto ma zamestnanych viacero ludi oni sa vsak neozvu lebo sa boja. Viem ze sa mozno svojich penazi uz uz nedoziadam ale rada by som panovi podnikatelovi dala dakym sposobom najavo ze takto sa s ludmi nezaobchadza chcem sa preto spytat je mozne podat podnet na urady a tie to mozu zistit ze tam ludia pracuju dlhsie ako maju? Pretoze zamestnavatel predsa nemoze nutit zamestnanca pracovat viac ako je v dohode alebo zmluve a ak viac pracuje mal by to mat riadne zaplatene
ivka70
18.12.15,05:31
Ak vies dokazat, kolko si realne odpracovala, ziadaj pisomne doplatit odmenu.
Mozes sa obratit na IP, kedze zjavne ide o ciernu pracu, lebo zamestnavatel vykazuje minimum hodin a nie realne.
Ale treba dokazat.
Em1990
18.12.15,05:45
Ved prave to dokazovanie. Ja som na prevadzke bola prihlasena do systemu napocitaci od rana do vecera lenze neviem ci do takychto systemov moze IP nahliadnut a ci ich dany pan nemanipuluje nakoljo mi dal teraz za november vyplatu 105 eur za 178 odp hodin!!! Ale dava to v obalke s menom len tak bez nicoho zatial som tie peniaze neprebrala a stale su na personalnom pivedala som ze bez dokladu si to nezoberem. Viem moja chyba ze som na taketo podmienky pristupila ale na pohovore nam bolo povedane nieco ine. ide mi o to aby danemu panovi niekto klepol po prstoch lebo viem ze na svojich 20 prevadzkach po celom slovensku takto zamestnava 8-10 ludi
jslancik
18.12.15,06:47
dostala si vyplatených tých 40 hodín, ktoré si tam mala odrobiť.
Mimochodom, ak to dáš na IP, tak hádaj, čo ti povedia na to, že si robila namiesto dohodnutých 40 hodín 178? ak to nemáš písomne nariadené, tak môžeš mať z toho ešte ty problém, že si robila načierno.
jslancik
18.12.15,06:58
zamestnávateľ ťa využil a ty si sa nechala. On ťa načierno zamestnával a ty si načierno pracovala. A bola si si plne vedomá rizík čiernej práce (?). Zamestnanec je vždy v nevýhode. Ty si od začiatku vedela, ako to je, že budeš robiť načierno. A dobrovoľne si na to pristúpila.

Skús sa teraz priznať, že si robila načierno. A skús s tým ísť na IP. A dokazuj, ako to bolo. Sama proti sebe. Zamestnávateľ (možno) dostane mastnú pokutu, ale myslíš, že ty vyjdeš naprázdno?

apropo, k tomu dokazovaniu. zamestnávateľ sa od teba môže úplne dištancovať. a môže sa tváriť nahnevane/prekvapene, že prečo si tam trávila svoj voľný čas. veď čo, keby sa ti niečo stalo v tvojom voľnom čase v jeho priestoroch :) Iné by to bolo, keby si mala písomný rozvrh smien, či iné písomné nariadenie pracovať vtedy a vtedy, toľko a toľko hodín. Ale to na 100% nemáš.

Mimochodom, skús sa informovať, a priamo spýtať, kedy ti doplatia zvyšok peňazí. Jedna vec je zneužívať systém dohody na čiernu prácu, a druhá vec je obabrať "dohodára" o dohodnuté peniaze. to je priveľké riziko pre zamestnávateľa a málokto je taký sviniar. Podľa mňa ti tie zvyšné peniaze ešte plánujú doplatiť. Tých 105€ je tá oficiálna časť za oficiálnych 40 hodín.

A nie, nie som z "tvojej" firmy, aj keď by to tak mohlo vyzerať :)
Em1990
18.12.15,07:14
Pisomny oficialny rozvrh odp. Hodin nemam a uz som s nimi aj komunikovala povedala som im ze zo zakona mam pravo aj na stravne ak pracujem viac ako 4 hodiny.odpoved bola " a co by ste chceli ved mate dohodu " na co som reagovala v poriadku ale vy ste vraveli nieco ine a odpoved znovu. To vam nikto nedokaze. preto som napisala ze mozno sa svojich penazi nedoziadam ale aspon anonymne nieco podat atd. Proste ma vonkoncom rozculuje taketo zaobchadzanie s ludmi keby je to jeden este okej ale zarabat na 10 tich bestrestne a oni chudaci robia lebo potrebuju. A dalsia vec zmluvu dany pan dava az po tom co dohoda presiahne 3 mes. Respektive ak je dany clovek tri mes. NaUP aby zas mohol za zamestnanca cerpat davky. Proste stve ma to a ak sa s tymto nic neda robit tak ako fakt hanba slovensku :/
jslancik
18.12.15,07:20
dohodár nárok na stravné? hezky :)
darmo viníš všetkých okolo seba, dokonca štát (ktorý si sa rozhodla vedome okradnúť). je to jedine tvoja hlúposť, že si pristúpila na podvod. Vypomstilo sa ti to.
Anonymné podanie? Prepáč, používaš šedú hmotu? vieš, čo sa stane, keď to začnú vyšetrovať z inšpektorátu a ktovie odkiaľ? Prídu aj na teba. nezabúdaj, že ty si tam dobrovoľne s plným vedomím išla robiť a robila načierno.
Mária27
18.12.15,07:45
Em1990
18.12.15,07:47
Na mna nepridu pretoze ja uz tam nepracujem uz mam davno vypoved a pochybujem ze si zamestnavatel viedol evidenciu ze tam robim dvanastky isto to viedol tak aby mu to sedelo tak ze ja z toho nic mat nemozem ked sa zacnu vrtat v mojej dochadzke a ked podam nieco anonymne tak neuskodi ak sa mu tam povrtaju ak aj nic nenajdu mozno sa aspon zamysli ze uz ludia nebudu drzat hubu. A po dalsie prave som zratala 5 emailov od zamestnavatela kde som ho ziadala ci mozem odist skor pre rodinne problemy tak mi napisal nie musite byt od osmej do dvadsiatej nemam za vas nahradu mozno sa to neda pouzit ako oficialne nariadenie ale ako ratam tak ratam mam 5 sprav v ktorych ma tam nuti byt 12 hodin a v dohode som mala40 mes a tych 5x 12 uz je nad ramec. Cize myslim ze by sa nieco z toho vybuchat dalo
jslancik
18.12.15,07:53
ty stále nechápeš, že si aj ty porušila zákon? veľmi výrazne. zamestnávateľ ti nariadil tie hodiny, A TY SI ICH ODROBILA.
čo chceš povedať tým, že "tebe už nič nemôžu"? si ako myslíš, že keď tam už nerobíš, tak žiadna kontrola ti nič nemôže? sa odsťahuj na nový zéland, potom ti nič nemôžu.
a ako píše Mária27, "oni si to zistia".
ivka70
18.12.15,08:51
Tie maily by mohli byt dobry podklad :)