vlado207
18.12.15,08:44
dobry den
znamy ma problem so susedom a jeho stavbou na hranici pozemku. Ide o staru drevenu chalupu, ktora stoji na hranici pozemkov. Dotycny sa ju rozhodol zburat a na rovnakom mieste postavit murovanu garaz cca 6x3m. Podla mna kedze to bude nova stavba musi dodrzat odstup od hranice na 2m resp 1m po dohode. Dotycny vsak tvrdi svoje ze stavbu moze postavit na hranici hoci znamy s tym nesuhlasi. Viete mi poradit prosim Vas ako to v skutocnosti je? Ja mam za to ze musi odstupit a pozadovanu vzdialenost tzn. 2m resp. 1m po dohode
dakujem pekne
lubko6394
18.12.15,08:39
Ja by som na mieste suseda opravil chalupu na garáž cez stavebné oznámenie a známy sa môže postaviť na hlavu. Prečo známemu nevadil dom a vadí mu garáž ? Však sused doterajší stav nemení - stavba ako stavba, teda pokiaľ nenarastie ako u Gašparoviča ml.
misoft
18.12.15,08:44
Je stavba (chalupa) zaznačená na katastrálnej mape? Ak je - sused sa môže na kolomaž rozliať! Stavebné povolenie však musí byť, ale ako dôvod - rekonštrukcia, udržiavacie práce, obnova. Nebude súhlasiť sused - podá odpor? Tak sa mu to v budúcnosti vráti i s úrokmi, ak ON potom bude chcieť niečo "opravovať".....
arizona
18.12.15,11:22
Znamy moze podat namietku,bud do vyjadrenia,ktore asi bude sused potrebovat podpisat,alebo samostatne.

Pozri aj tu http://www.rekers.sk/sk/sluzby-2/stavebni-povoleni-na-garaz_2
Viac info mu mozu dat aj na miestnom stav.urade
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.12.15,06:18
Nepoznám situáciu, ale podľa mňa nemôže stavať na hranicu stavbu garáže.
1. Celé sa to bude/malo by sa posudzovať v konaní vedenom stavebným úradom. Tu je možnosť podať námietky.

2. Pôvodná stavba by sa mala povoliť odstrániť v konaní podľa par. 88 SZ. Chalupa, teda nie garáž sa odstráni.

3. Nová stavba, teda garáž sa bude musieť povoliť v stavebnom konaní. Tu bude treba podať námietky. Umiestnenie stavby musí byť tak, aby sa umožnila jej údržba z pozemku stavebníka, čo v prípade stavby na hranici nie je možné.

4. Stavba nemôže byť povolená formou ohlásenia stavebnému úradu podľa par. 57 ods. 1 SZ. Pochopil som, že by mala byť na hranici pozemkov. Podľa par. 5 pds. 1 písm. e) vyhl. č. 453/2000 Z. z., cit. "e) ak sa pri uskutočňovaní stavby majú použiť susedné nehnuteľnosti, vyjadrenie vlastníka tejto nehnuteľnosti." ......Z uvedeného je jasné, že sused musí dať súhlas. Nie so stavbou, ale s užívaním svojho pozemku.

Aspoň toľko.

Miloš Mičega - CIMOM TN
vlado207
20.12.15,12:10
ved o tom hovorim keby spravil iba adaptaciu moze ponechat na haranici ale pokial on drevenicu zrovna so zemou nemoze znova staviat na hranici podla mna. Je to nova stavba a musi dodrzat odstup
vlado207
20.12.15,12:13
dakujem uzitocna vec a zrejme by mohla pomoct avsak dotycny nepochopi ani toto ako ho poznam
lubko6394
21.12.15,05:41
Však nezrovná, ale postupne opraví. Ako prvé opraví stenu od suseda
arizona
21.12.15,06:20
lubko6394, tebe by sa pacilo,keby aj tvoj sused postupoval tak,ako ty radis? Preco si robit naprieky? Nie je rozumnejsie ak sa susedia dohodnu tak,aby sa dodrzal zakon a predislo sa hadkam aj do buducna?
lubko6394
21.12.15,07:11
Však ten dom tam stál a sused o ňom vedel, vtedy mu nevadil ? Ja mám tiež zadnú stenu domu cca 1 m od susedovej a ak by ju zhodil a staval nové na tom istom mieste tak ma to neprekvapí, skôr by ma prekvapilo ak by sa o 4 m odtiahol ( ani nemá kde, lebo má celkovú šírku 10 m ). Problémom by bolo ak by chcel ísť o poschodie vyššie... Lenže dnes je to akosi naopak. Každý si vymyslí svoju predstavu ako by mal vyzerať jeho dom a okolie a všetci ostatní sa mu majú prispôsobiť lebo on má svoj sen. To sa mám dohodnúť s ob-susedom a každý žiadať 4 m a ten medzi nami môže stavať len čosi 2 m šírky ? Predsa ak sa nezmenia doterajšie pomery nevidím najmenší dôvod robiť komusi prieky a dostávať ho do neriešiteľných problémov - aj keď možno "v súlade so zákonom".
vlado207
24.12.15,09:00
ved o tom hovorim lubko6394, ta drevenica tam stoji cca 100 rokov a ako som hovoril odstupy medzi stavbami su 3,5m. Cize znamy mal cely ten cas v kuchyni aj v chodbe sakra tmu lebo mu to tienilo. Preco by mal teraz povolit aby na rovnakom mieste postavil novu stavbu ked musi respektovat zakon? Ide o celkove uzivanie stavby nie len o to ci to niekomu vadi alebo nevadi. Zvlast ked sa sused dohodnut nechce a tvrdi stale svoje. Ja som toho nazoru ze by mal ist minimalne na meter od hranice a boli by spokojni obaja.