dulovcan
18.12.15,09:47
Dobrý deň. Potrebujem rozdeliť a zapísať na katastri rodinný dom na dve bytové jednotky. Dom bol postavený tak, že stačí zamurovať jedny prechodové spoločné dvere a plne spĺňa náležitosti RD s dvoma bytovými jednotkami. Na katastri potrebujú kolaudáciu pre RD s dvoma bytovými jednotkami. Na stavebnom úrade chcú žiadosť na stavebné povolenie a následne prebehne kolaudácia. Ide mi o čas a o dáke rýchlejšie riešenie, pretože toto by trvalo 2-3 mesiace. Viete mi niekto poradiť? Za odpoveď vopred ďakujem.
ivka70
18.12.15,08:49
Bez novej kolaudacie ako dom s 2 bytovymi jednotkami sa nikam nepohnes.
ivka70
18.12.15,08:49
Kam sa tak ponahlas?
Chobot
18.12.15,09:19
ZA 2-3 mesiace to neurobíš. Najprv potrebuješ projekt (1-6 týždňov v závisloti od vyťaženosti projektanta). Potom si vybavíš stavebné povolenie (2-9 mesiacov, záleži od okolností). Potom samotná stavebná úprava - dajme tomu to urobíš za 2 týždne. Potom kolaudácia (1-3 týždne) a následne zápis do katastra - 1 mesiac. Tak si to zrátaj.
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.12.15,06:30
Podľa mňa by pri troške súčinnosti a ochoty postačoval nasledovný postup :

1. Ohlásenie stavebnému úradu na zamurovanie priechidu cez priečku. Účelom úprav bude legitímne uvedené, že sa tým vytvoria dve samostatné bytové jednotky. Nejedná sa o zmenu v užívaní stavby, stále je to budova na bývanie.

2. Podľa mňa na kataster sa predkladá aj znalecký posudok. (netvrdím to na 100%). Ten už bude vypracovaný na skutkový/požadovaný stav. Mal by vyriešiť rozdelenie spoločných častí a zariadení domu, resp. podielov.

3. Stavebný úrad/obec/mesto by som požiadal o stanovisko/potvrdenie, že stavba RD má 2 byty. Odpoveď by bola taktiež podkladom pre kataster.


Záver :

Do týždňa, pri troche ochoty nie je čo riešiť. Kto nie je zadubený a .... tak s tým nesmie mať problém. Samozrejme, že sa môže niečo nové vyskytnúť, ale čo ide dnes ľahko a bez problémov.



Miloš Mičega - CIMOM TN
Ondrej Kozlovsky
21.12.15,08:21
ano znalecky posudok treba dolozit