ADA
29.10.04,12:39
Vie mi prosím niekto poradiť s nasledujúcim problémom. Mám známeho, ktorý má živnosť ako športový tréner. Teda neviem či sa tomu hovorí živnosť alebo podobne. Chcem ho však zamestnať na dohodu na výpomocnú prácu. Dá sa to vôbec? :p
brm
29.10.04,12:43
ak ma cinnost na ktoru mu chces dat dohodu aj v zivnostenskom liste, tak mas smolu, alebo on, mal by to fakturovat on a nebude to mzdovy naklad...ak taku cinnost v ŽL nema, mozes napisat dohodu a je to mzdovy naklad...
Luckasari
29.10.04,13:04
karkulka, z čoho prosím vyplýva, že podnikateľ (ktorý má činnosť, ktorú chcem, aby pre mňa vykonal, uvedenú v ŽL) pre mňa nemôže pracovať na dohodu o vykonaní práce, ale mi musí vystaviť faktúru?
mám na mysli nejakú jednorazovú činnosť
brm
29.10.04,14:35
na co ma potom zivnost? naco sa mam babrat so mzdovou agendou za neho?treba mu viest mzdovy list, potom vydat potvrdenie o prijme...do sociálky zacvakas zbytocne 0,8 % za neho a este aj ten blby vykaz musis kvoli nemu vypisat...a prihlasit sa do sociálky a vyfasovat variabil...prihlasit sa ako platca dane zo zavislej cinnosti...vyplnat kvartalny vykaz o daniach...trochu moc zbytocnej roboty a ked mi da fakturu, tak ju vrazim do ucta a je to...to je moj pohlad na vec...
Luckasari
29.10.04,16:56
karkulka, mne nejde o to, ja viem, že je to ušetrenie tých všetkých činností, len som chcela vedieť, či to je niekde zakotvené, že živnostník pre mňa NEMôŽE pracovať na dohodu o vykonaní práce, či je to proste niekde napr. zakázané, tak som to myslela
brm
29.10.04,18:14
jajaj, to neviem, ale co nie je zakazane je dovolené...hadam sa este niekto ozve...podla mna je to mozne...ale zbytocne...ved aj tak to musi dat do danoveho priznania...uz to podla mna nema vyznam ak uz nie je sadzbova dan...ale ja som mzdarka, nie uctovnicka...to by chcelo uctovnika...alebo znalca citania medzi riadkami zakonov...
accad
29.10.04,19:55
Pre živnostníka, ktorý má príjem aj z dohody to má význam, že v daňovom priznaní to uvedie ako príjem zo závislej činnosti a nie zo živnosti a nejde mu to do vymeriavacieho základu pre odvody do SP a zatiaľ aj do ZP, čiže šetrí jeden rok na odvodoch.