Jasrad
19.12.15,11:04
Dobry den, viete mi prosim poradit, aky je najvyhodnejsi druh pracovneho pomeru, z pohladu dani, pre dochodcu. Otec je ako dochodca, poberajuci dochodok, zamestnany na standartny pracovny pomer, kde ma ale bohuzial vysoke dane. Nie je pre neho vyhodnejsi pracovny pomer na dohodu? Alebo co by ste poradili? Dakujem.
Katy a R
19.12.15,10:32
čo sa týka daní - furt bude mať rovnaké - s tým nič nenarobí. ak by napr pracoval na dohodu o PČ - tak tam by mohol mať málinko nižšie odvody - ale to by mohol len 10 hod týždenne odpracovať - a nemohol by mať platenú PNku.
Anik
19.12.15,11:07
Tie vysoké dane má pri tej príležitosti, lebo si nemôže uplatniť odpočítateľnú položku, ktorá mesačne činí 316,94 eur a ročne 3.803,33, ale na túto položku by nemal nárok ani keby pracoval na niektorý druh dohody.
Iba ak by jeho príjem v priebehu roka bol nižší 1901,66 tak vtedy by mu po podaní DP zaplatenú daň vrátili.
mzdarka renca
19.12.15,11:32
ešte doplním dievčatá, že ak pracuje na základe prac. zmluvy, má nárok aj na dovolenku, stravné za predpokladu, že jeho prac. zmena je dlhšia ako 4 hod.
avalik
19.12.15,12:31
Ja doplnim predchadzajuce odpovede.
Pracovnopravny vztah sa vykonava bud v pracovnom pomere (pracovna zmluva) alebo na zaklade dohody o vykonavani prace mimo pracovneho pomeru ( dohoda o pracovnej cinnosti, dohoda o vykonani prace, dohoda o brigadnickej praci studentov).
Takze pracovny pomer moze byt len na "plny" pracovny cas alebo na kratsi pracovny cas.
Mária27
19.12.15,14:41
... plný, kratší, alebo aj štardandný - ako on :)