JanulkaP
19.12.15,19:51
ahojte, máte niekto skúsenosti so stavebnou sporiteľnou a refinancom u nich? mám taký problém a neviem čo mám robiť. mam založené stavebne sporenie a hned som čerpala aj úver, tak som momentálne v medziúvere, splátka je 144,50 platím 167 eur mesacne, s tým že ten rozdiel mi ide hned dolu z istiny a skracujem si tým dobu splatnosti.
len teraz nam obchodná zastupkyna ponukla refinanc, vraj maju akciu do konca roka, pre klientov ktorý požiadaju u nich refinanc zniziť si urokovu sadzbu, len premýslam či nam nedaju poplatok z a predcasne splatenie.
vraj pri tom novom uvere by sme mali splatku tu istu len by sme si skratili dobu splacania a tym by sme usetrili. prosim poradte mi...
ivka70
19.12.15,19:05
Ved si to daj obchodnej zastupkyni vsetko prepocitat : kolko zaplatis na uvere a poplatkoch do konca uveru teraz a kolko vy ta stalo aj s poplatkami prefinancovanie a splatenie noveho. Na zaklade toho sa rozhodni.
buchač
19.12.15,19:08
1. Veľmi málo infa
2. Nešpecfikuješ stavebnú onú
3. Zástupkyňa si robí svoju robotu...čiže chce zarobiť.
4. Neušetríš - neverím - neexistuje....(teda v stavebnej)...dobré časy sa minuli.
5. ...atď

Radšej prefinancuj vo svojej banke...
martinko123456
19.12.15,22:01
EJe to PSS. Ved to je to co ma zaraza, nevedela mi presne povedat vsetky info a to mi je podozrive. Jedine co mi povedala ze bude dalsi poplatok za poskytnutie uveru, co je tiez divne, kedze mi ho uz raz poskytli. Tvrdila mi ze nebide ziadna sanlcia za predcsne vyplatenie ale to je nemozne ked mam 5 rocnu fixaciu.
buchač
19.12.15,22:32
Oni (PSS) nikdy nepovedia všetko vopred...

Ja som zdrhol, preinvestoval do svojej banky...a oveľa výhodnejšie.
ivka70
20.12.15,11:02
Za novy uver vzdy platis poplatok, tomu sa necuduj a toto je novy uver.
Fixacia nesuvisi s moznostou predcasne splatit uver bez poplatku, kazda je v zmluve dohodnuta zvlast.
Katy a R
20.12.15,11:26
daj si to riadne vysvetliť - ak nevie poradkyňa - choď za šéfkou, alebo trvaj na tom, nech sa ti ozve, keď bude vedieť všetky potrebné info.
je pravda, že mávajú rôzne akcie, hlavne ku koncu roka - ale to môže byť rôzne pre konkrétne typy klientov (ja som napr dostala teraz ponuku na úver bez poplatkov) . V tvojom prípade môže byť - že nebudeš platiť poplatok za "prenesenie, resp za predčasné splatenie" ... keby si preniesla do cudzej banky, zato by si platila dosť veľa (záleží aj od doby) . Ale bez presných informácií, týkajúcich sa konkrétne tvojho úveru, nič nerob!
...
len na doplnenie - že to, čo platíš navyše - tých 22,50 - tak to nesplácaš priamo istinu (si si to zle vysvetlila) - ale sa ti to pripočíta k sporiacej zložke splátky ... a je pravda, že ti to pomôže rýchlejšie dosiahnuť potrebné HČ a tým aj skracuje dobu splácania .. :)
Chobot
20.12.15,13:47
Málo informácií na fundovanú radu.

V prvom rade - ak máš medziúver (teda si v štádiu medziúveru, lebo si ešte nedosiahla hodnotiace číslo), tak istinu nesplácaš. Zo sumy 167 splácaš úroky z medziúveru - 144,50 a zvyšok ide na sporenie. Alebo to je naopak - nenapísala si sumy úveru, tak neviem, koľko môže byť úrok mesačne. Ale môže to byť aj celé zlé, lebo ak by ti na sporenie zostalo len 23 EUR, tak to je veľmi málo, aby si našetrila polovicu sumy potrebnej na získanie stavebného úveru. Odkiaľ máš tie čísla?

Neviem tiež , koľko už máš našetrené na medziúveru.

Ak máš čerpaný medziúver, tak v tejto fáze nie je možné predčasné splatenie bez poplatku. Výška poplatku za prečasné splatenie medziúveru závisí od spôsobu splatenia a od doby uplynutia od poskytnutia medziúveru, pozri sem:

https://www.pss.sk/files/pdf/dolezite_dokumenty/s-ss_01072015-final.pdf

bod 11.4, 11.5 a 11.6.

Táto veta "s tým že ten rozdiel mi ide hned dolu z istiny a skracujem si tým dobu splatnosti." je zle interpretovaná. Ako som už spomenul, vo fáze medziúveru istinu nesplácaš, platíš len úroky a zvyšok sporíš na stavebnom sporení, kým nedosiahneš hodnotiace číslo. Takže žiadnu dobu splatnosti si neskracuješ.

NEviem, čo ti ponúkla poradkyňa, ale väčšinou ak niečo ponúknu, tak je to len kvôli tomu, aby oni mali z toho provízie alebo splnili plán úverov. Ak ti nevie jednoznačne vypočítať, čo tým získaš a koľko ťa to bude stáť (keďže ide o predčasné splatenie, tak na betón to bude niečo stáť aj teba - nejaké poplatky za predčasné splatenie), tak to nerob. Ale je možné, že máš nejaký nevýhodný úrok na nedziúvere a po refinancovaní získaš nejaký výhodnejší, ktorým ušetríš aj napriek poplatku. Ale to by som veľmi neveril. Pokiaľ to nemáš jednoznačne vypočítané, tak neverím takýmto ponukám.

Najdôležitejší údaj, ktorý by si mala uviesť, je úroková sadzba na medziúvere. Ak je medzi 2%-3,5%, tak refinancovanie nemá zmysle. Ak je viac ako 5%, tak sa o tom dá diskutovať. Ale úroky v stav . sporiteľniach nebývajú viac, ako 5%.