Barcuska
20.12.15,15:47
Dobrý podvečer milí poraďáci, neviete mi poradiť, keď si ako fyzická osoba nepodnikateľ prenajmem nebytový priestor v bytovom dome, musím tam platiť za smeti? Nikde som sa nedočítala ako to je, ak som nepodnikasteľ. Ďakujem
ivka70
20.12.15,15:01
Ak nie je vseobecne zavaznym nariadenim v danom meste definovane inak, poplatok plati:

- fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, vinicu, ovocný sad, trvalý trávny porast na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha,
- právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako na podnikanie,
- podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na účel podnikania.

Je v zakone teda definovana povinnost platit za komunalny odpad aj pri uzivani nebytoveho priestoru fyzickou osobou.
Anika61
20.12.15,15:03
Myslím že musíš platiť
Tu je napr.že...
http://www.banskabystrica.sk/index.php?id_menu=90393
Ak má fyzická osoba trvalý alebo prechodný pobyt .......
Barcuska
20.12.15,15:11
A ak v tom meste mám aj byt a tam za smeti už platím? Ide o Bratislavu
Barcuska
20.12.15,15:33
Vieš, lenže ja už platím za smeti v byte a toto je v dome kúsok od môjho bytu a chcem si tam iba odložiť pneumatiky a zaváraniny. Takže odpad tvoriť nebudem.
Terezia13
20.12.15,16:44
záleží od toho, či v danej obci ti vyplýva povinnosť platiť poplatok aj pre trvalý alebo prechodný pobyt, nesmie dôjsť k dvojitému zdaneniu - teda za odvoz KO platíš v jednej obci - meste len raz ako fyzická osoba, ak tie nebytové priestory sú skutočne nie na podnikanie
Barcuska
20.12.15,16:51
samozrejme, že to nie je na podnikanie, toto mi dosť pomohlo, ďakujem
ivka70
20.12.15,17:35
Treba si zistit moznosti ulavy podla vseobecne zavazneho nariadenia.
Anika61
20.12.15,18:04
Tak dva krát asi nemusíš-veď sa opýtaj na mestskom úrade:-) :-)
arizona
20.12.15,20:15
To mi je trochu podozrive,ze niekto plati najom za miesto,kde si chce iba zavaraniny a pneumatiky odlozit...ale mozno ti uveria na urade :(
Barcuska
21.12.15,05:32
Nemusí Ti to byť podzrivé, sme 4dospelí, máme 4 autá tj 16 pneumatík, okolo 400 zaváranín a kpu iných vecí čo sa nezmestia do pivnice
sosak
21.12.15,06:15
Platiť za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu v uvedenom prípade nemusíš, pretože tvojou činnosťou ( uskladnenie pneumatík, zaváranín a vecí z domácnosti ) v nebytovom priestore neprodukuješ komunálny odpad a už v mieste bydliska platíš za KO.
----------------------------------------------------------
Požiadaj správcu bytového domu v ktorom bývaš o potvrdenie, že si plníš ( platíš ) povinnosť za odvoz a likvidáciu KO v mieste tvojho trvalého pobytu a na základe predloženia tohoto potvrdenia ti pri uzatváraní zmluvy o nájme nebyt. priestoru musia zohľadniť,tj. platiť za KO nemusíš.
Mária27
13.02.17,19:41
pozri priložený judikát
vicktor
14.02.17,07:50
Ja som pochopil ze si priestory chce prenajat od spolocenstva vlastnikov, potom potvrdenie od spravcu je zbytocnost, ved platby idu prave tomu spravcovi.
Ak je majitelom mesto, potom ano.
Zdedil som po rodicoch byt, je prazdny, ale musim platit 1 osobu-mesiac za asi kazdu druhu polozku v zozname. Ci aj smeti, to z hlavy neviem.