vantage12
20.12.15,19:13
Zdravim chcem sa spytat som zivnostnik a mozem mat na seba napisane 2 notebooky ? A o auto ma zaujima co ak ho kupim teraz v decembri? Odpusu mi celu stvrtinu za rok ? Ci mam pockat uz do januara? Ako je to vyhodnejsie ? Dakujem velmi by mi pomohlo ak by mi to niekto vysvetlil :)
Dav
20.12.15,20:16
Živnostník bez zamestnancov bude ťažko zdôvodňovať 2 firemné notebooky. Dokonca pri prípadnej kontrole môže byť spochybnené aj 100% využívanie 1 notebooku len na pracovné účely a môže byť dorúbená daň z 20% ceny notebooku.§ 19 zákona o dani z príjmov. Samozrejme záleží od predmetu činnosti živnostníka a je možné aj využívanie 2 notebookov, ktoré si podnikateľ bude vedieť obhájiť pred prípadnou kontrolou. Medzi profesie s odôvodniteľnými 2 ntb by som zaradila napr. účtovníkov, fotografov, grafikov, IT-čkárov, stavbárov, architektov, a tomu podobné profesie.Medzi tých 80% alebo 100% budú patriť napr. automechanici, kaderníčky. Čo sa týka auta, odpísať sa môže len počet mesiacov, koľko je vozidlo zaradené v majetku firmy, čiže auto kúpené v decembri: cena auta deleno 4 roky, to deleno 12 mesiacov a z toho sa uplatní len 1 mesiac.
vantage12
22.12.15,07:51
Dakujem za tvoju odpoved posunula ma dalej a k.tomu autu mam este otazku ak by som ho kupil teraz v decembri to znamena ze by som ho odpisal do novembra 2019? Rovne 4 roky od mesiaca po mesiac takto sa to odpisuje?
vantage12
22.12.15,07:59
Inac povedane je rozdiel medzi tym ked si kupim auto dnes alebo 2 januara napr. ? Mozem tym nieco stratit alebo sa to iba posunie dalej?
mondes
22.12.15,08:05
Posunie sa to ďalej.
vantage12
22.12.15,08:37
Takze je to jedno tie 4 roky odpisem za kazdym hej? Vies to urcite?
Dav
22.12.15,18:22
áno, 4 roky od mesiaca zaradenia
gertuda
28.12.15,10:09
No taky zakon, ze nemoze mat 2 nobetooky je protiustavny a diskriminacny.
Ja mozem obhajit nekonecne vela notebookov - jednoducho nechcem drat jeden, potrebujem zalozny, diverzifikacia prace, bezpecnost s internetbankingom, kde jeden vyuzivam len vyhradne na bankove prevody. jeden mozem mat na reklamu (promo) na Fazbuku a podobne. Druhy na maily. Treti moze byt linux.. Cize fakt sa rehocem na zakonoch SR.. Tym padom by malo byt zakazane odposovat viac ako 1 par obuvy, pretoze ved co, s univerzalnou obuvou sa mozem dostat kamkolvek, aj na kamcatku.. To je dalsie poleno pod nohy zivnostnikov.. A to bol tiez dovod, preco som svoju zivnost odovzdal naspat uradom. Dakujem, neprosim.

PS: Hlavne ze tazko preukaze relevanciu jedneho, ale v pripadnej reklamacii mu to firma (predajca) moze reklamovat a opravovat aj pol roka! Vivat LOOOVNESKO