Jana Motyčková
21.12.15,10:45
Upozorňujem na zmenu stanoviska SP k plateniu úrazového poistenia z odmien členov obecných komisií, členov obecných rád a zástupcu starostu - podľa posledného stanoviska rušia stanovisko z júla 2015 a z týchto odmien sa nemá platiť úrazové poistenie.


Stanovisko SP :
"Po opätovnom, následnom prehodnotení problematiky úrazového poistenia, platia postupy prijaté v roku 2011, to znamená, že zamestnávateľ – obec nie je povinne úrazovo poistený za zamestnanca, ktorým je zástupca starostu obce, člen obecnej/mestskej rady a člen komisie pri obecnom zastupiteľstve."
olga84
26.10.16,09:31
Dobrý deň, p. Motyčková. Toto upozornenie som si nevšimla, až teraz, keď hľadám túto informáciu. Bola som včera na školení SP pre samosprávy a tam to bolo spomenuté. Žiadna účtovníčka o tomto nevedela. Na otázku, kde toto stanovisko bolo zverejnené, nedostali žiadnu odpoveď. Chcem sa opýtať:

1. od akého dátumu toto platí a kde by sa dala táto zmena nájsť? Bude potrebné robiť opravné výkazy? My vyplácame polročne, takže sme odmeny vyplatili vo výplate za 12/2015 a 06/2016.

2. Úrazové sa teda platí len z poslaneckej odmeny? Z ostatných odmien poslancov sa úrazové poistenie neplatí, napr. ak je odmena za sobášiaci obrad?

Ďakujem.
Jana Motyčková
26.10.16,12:08
1. Toto stanovisko mi došlo mailom 21.12 2015, ako oprava odpovede z júla, podotýkam otázka bola z novembra 2014, prvá odpoveď júl 2015 a oprava odpovede december 2015. Neviem, či to SP niekde aj zverejnila na svojej stránke. To, že to došlo 21.12 2015 neznamená, že to platí od tohoto dátumu. Takto to má platiť podľa mňa od r. 2011.
2. Môj názor - poslanci sobášia preto, že sú poslanci a nemajú na to uzatvorený iný právny vzťah, v takom prípade odmena za sobášiaci akt je súčasťou odmeny poslanca aj s ÚP. Ak by na sobášenie mali uzatvorenú ďalšiu zmluvu, resp. by išlo o funkciu (sobášiaceho) do ktorej sú volení, menovaní a pod., je tam nová priháška do SP a bez ÚP.



Ešte k opravným výkazom - ja by som ich nerobila. Ak vám to nevadí z hľadiska rozpočtu, nechala by som to tak.
olga84
27.10.16,08:20
Ďakujem pekne za odpoveď. Nie každý poslanec sobáši, sú na to určení a podľa SP sme ich museli prihlásiť ako iný právny vzťah. Tak by to mali mať bez ÚP. Niektorí poslanci majú aj päť iných právnych vzťahov, potom v decembri vyjde okolo 70 strán výkazu poistného.

Je zaujímavé, ak to platí od r. 2011, že o tom nevedela žiadna účtovníčka a takisto programátori, ktorí nám robia aktuálne zmeny v mzdovom programe.



Takže, keď im budem vo výplate za december vyplácať odmeny, tak už sa nebude platiť z týchto odmien úrazové poistenie /okrem odmeny poslanca/. Pochopila som to správne?
Jana Motyčková
27.10.16,14:23
Do r.2014 - do volieb SP stačilo, ak bol poslanec prihlásený raz a nikto neriešil, že keď je aj členom komisie, že zvolením vzniká nový právny vzťah. Ale pred voľbami asi právnici SP prišli na to, že každé je samostatný právny vzťah a po voľbách 2014 už SP vyžaduje dať prihlášku za jednu osobu osobitne ako poslanca a osobitne ako člena obecnej rady atď.. V tom čase to SP zverejnila aj ako oznam na svojej stránke. V tejto súvislosti som potom v decembri 2014 dávala dopyt na to ÚP.
K odmene sobášiaceho - viem o tom výklade SP, že na sobášenie majú byť poslanci osobitne prihlásení, s týmto ja nesúhlasím (na rozdiel od členov obecných komisíí, kde výklad SP je v súlade so zákonom aj podľa mňa).
To, že je to nenormálne, nekomentujem.
olga84
28.10.16,06:42
Áno, na to, že do roku 2014 bol prihlásený iba ako poslanec a preto sa to neriešilo, som myslela aj ja. V roku 2014 som čítala na stránke SP oznam, že sa majú poslanci prihlasovať z každého právneho vzťahu, ale o úrazovom poistení tam nič nebolo /ale mohlo byť, lenže oni to v tom čase sami nevedeli/. Viem, neznalosť zákona neospravedlňuje. Ale vidíte sama, že nielen SP, ale aj ZP dá výklad podľa ktorého robíme, potom tam niekto zistí, že to nie je správne, prídu na kontrolu a kto je na vine? No predsa účtovníčka. Že to ani oni v tom čase nevedeli, to nikoho nezaujíma. Tak to bolo aj pri voľbách v roku 2011, kedy sa malo z odmien členov volebných komisií prvýkrát zrážať zdravotné poistenie /vtedy som sa to dozvedela len vďaka vám/, ale Ústredie ZP dalo výklad, že sa nemá zrážať a preto nám to neuznali ako oprávnený výdavok, takže sme to zaplatili z vlastných zdrojov.

P. Motyčková, ďakujem veľmi pekne za odpovede a za Váš čas, ktorý nám venujete.