Lepki
21.12.15,11:56
Zdravím, od nového roka u mňa bude bývať dobrý kamarát ktorého jeho ex-vyhodila na ulicu. Ja od neho nechcem žiadne peniaze, no on povedal že mu je to blbé a chce platiť aspoň internet elektriku plyn atď v celkovej sume asi 90euro.
Nechcem sa dostať do problémov a tak sa radšej pýtam či z toho vlastne treba platiť dane. Ja od neho realne nedostanem žiadne peniaze, tieto šeky bude platiť on cez internet banking.
Akurat chcem urobiť proforma zmluvu o prenájme izby aby sa nestalo že ho budem mať na krku 10 rokov :-D

ďakujem za odpovede
ivka70
21.12.15,11:21
Ak chces uzavriet zmluvu, musis sa prihlasit na DU, ze izbu prenajimas.
Dan platit nebudes, lebo v danovom priznani tvoj zisk vynulu ju realne naklady na energie. DP ale podat musis.
Chobot
21.12.15,11:25
Môžete spísať nejakú formálnu dohodu o tom, že bude prispievať na spotrebovanú energiu a vodu. Samotné nájomné ty od neho nebudeš dostávať. Nemyslím, že by sa do toho nejaký daňový úrad niekedy chcel montovať a zisťovať, či ti platí podnájom alebo nie a či ty z toho platíš dane. Len pre poriadok ho prihlás u správcu ako osobu, aby si za neho platil osobomesiace a nikto nemohol v dome namietať, že tam býva načierno.

Keby sa aj niekto niekedy pýtal, povedz, že je to príbuzný a spolu bývate a neide o nájomný vzťah.