prosimradu1
21.12.15,17:29
Zamestnanec nastupil do zamestnaneckeho pomeru dna 4.12. a nasledne 17.12 ukoncil pracovny pomer v skusobnej dobe podpisanim vypovede a dna 18.12. nastupil na PNku. Predtym bol zamestnanec nezamestnany 8 mesiacov na UP. Ma narok na penazite davky ked je PN? Z akej sumy sa vypocitava?
mzdarka renca
21.12.15,17:00
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ
na určenie výšky nemocenských dávok


(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) zamestnanec v rozhodujúcom období podľa § 54 ods. 3 nedosiahol 90 dní nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie,
c) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe v deň vzniku tohto nemocenského poistenia, okrem vzniku nemocenského poistenia z dôvodu skončenia jeho prerušenia podľa § 26 ods. 5, alebo
d) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(3) Ak pravdepodobný denný vymeriavací základ určený podľa odseku 2 je vyšší ako suma zodpovedajúca jednej tridsatine vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 platného ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, pravdepodobný denný vymeriavací základ je suma zodpovedajúca jednej tridsatine vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5 platného ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

(4) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu poberania materského, prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; § 55 ods. 2 platí rovnako.

(5) Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
prosimradu1
21.12.15,17:08
ak rozumiem spravne a moju situaciu poznate z prveho aj druheho prispevku dostanem peniaze zo socialnej poistovne ale len z minima?
mzdarka renca
21.12.15,17:36
presne tak
prosimradu1
21.12.15,17:51
este ma zaujima dna 17.12.2015 so mnou skoncil zamestnavatel pracovny pomer a dna 18.12.2015 som nastupil na PN, dokumenty od lekara som zaslal postou zamestnavatelovi aj ked uz 18.12. zamestnavatel uz nebol mojim zamestnavatelom. Na tych dokumentoch od obvodneho lekara bolo napisane ze to mam dorucit vylucne zamestnavatelovi peciatka a podpis zamestnavatela. Je teda povinnost uz byvaleho zamestnavatela potvrdit dva dokuemnty a dorucit socialnej poistovni?
veronikasad
21.12.15,18:01
Nie je povinnostou zamrestnavatela pn-ku dorucit do soc.poistovne. moze ta vyzvat aby si si ju prisiel osobne zobrat alebo ti ju vratit postou.
prosimradu1
21.12.15,18:06
rozumiem ale potvrdit musi a vrati mne a ja zanesiem do soc. poistovne tak?
veronikasad
21.12.15,18:10
Nic nemusi potvrdit, zamestnavatel ta odhlasil z poistenia a predlozi ev.list doch.poistenia. ak bude s ty oc.poist.potrebovat dalsie podklady, vyziada si ich priamo od zamestnavatela. Mozno mas ustretovu mzdarku, ktora to napriek tomu do soc.poist za teba poslala, preo sa informuj u nej
Tweety
21.12.15,18:10
nemá čo potvrdiť, už nie si ich zamestnancom, ale to som už písala