MariaZu
21.12.15,21:30
Dobrý večer, prosím o odbornú radu, nakoľko sa názory a odpovede na danú otázku veľmi líšia. Hľadala som vo všelijakých poradniach, fórach, ba aj právnických poradniach odpoveď na moju otázku, no však neúspešne. Natrafila som len na články a odpovede, ktoré dokazovali nutnosť oznámeniť úradu stavebnú činnosť. Keďže mi nemenovaný stavebný inžinier tvrdil, že na sadrokartónovú priečku, nepotrebujem žiadne oznámenie ani stavebné povolenie, neviem sa rozhodnúť, ktorej možnosti mám veriť. Opísal mi výstavbu sadrokartónovej priečky ako nepodstatnú na povolenie, keďže sa dá kedykoľvek odstrániť. Lenže byt v ktorom chcem túto činnosť vykonať, nieje v mojom osobnom vlastníctve, ale je to nájomný byt, ktorý patrí mestu. Za vaše odpovede vám budem veľmi vďačná.
misoft
21.12.15,21:00
Sám od seba nie. Nie je to tvoj majetok, takže ty v ňom môžeš vykonávať jedine také úpravy a opravy, ktoré majú za účel tento byt udržiavať - nemáš právo meniť dispozičné riešenie. Nájomca - teda obec/mesto by to mohlo považovať za poškodzovanie ich majetku a porušenie nájomnej zmluvy = okamžitá výpoveď z nájmu!

Ak by si to však nutne potreboval - musíš mať súhlas majiteľa bytu (obec/mesto) na stavebnú úpravu ň vybudovanie priečka zo sádrokartónu.
A len tak na okraj - sádrokartón sa musí (konštrukcia) uchytiť o existujúce steny - čo už je zásah do konštrukcie.
MariaZu
21.12.15,21:12
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, myslím, že mesto mi na to povolenie nedá, ale pôjdem sa preistotu opýtať. Taktiež som oponovala pánovi inžinierovi tým, že je to vlastníctvo mesta a nie mňa. Takže iným riešením predelenia miestnosti bude vstavaná skriňa. Tá je však dovolená, alebo sa mýlim?
misoft
21.12.15,21:13
Vstavaná skriňa nie je predsa stavba - je to nábytok.....
Chobot
21.12.15,21:17
Ak je to nájomný byt, v prvom rade s tým musí súhlasiť majiteľ bytu. A na to, aby s tým súhlasil majiteľ, to bude treba ohlásiť ako drobnú stavebnú úpravu. Vybudovanie novej priečky podlieha oznamovacej povinnosti:

http://www.asb.sk/sprava-budov/prava-apovinnosti-vlastnika-pri-stavebnych-upravach-vbyte

Keby to bol tvoj byt, dalo by sa to risknúť, že to urobíš aj bez ohlásenia, ale takto to neriskuj. Určite máš v nájomnej zmluve nejakú klauzulu, kde sa zaväzuješ všetky stavebné úpravy oznámiť vlastníkovi a ak to neurobíš, porušuješ tým nájomnú zmluvu.
MariaZu
21.12.15,21:22
Áno je to nábytok, len nie každý prenajímateľ súhlasí so vstavanou skriňou aj keď neviem z akého dôvodu...
MariaZu
21.12.15,21:48
Taktiež ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Určite sa opýtam na príslušnom mestskom úrade, ale určite to nepovolia. Ako som spomínala vyššie v komentári, budem to riešiť vstavanou skriňou, alebo len nasunutou OSB3 doskou v koľajniciach vstavanej skrine a posuvnými dverami. Skutočne veľmi ďakujem za odpoveď, radu. Veľmi si to cením.
avalik
21.12.15,22:58
Vstavana skrina sa primontuje k stenam - a teda sa stava sucastou nehnutelnosti - nevztahuje sa na nu poistenie domacnosti ale poistenie nehnutelnosti ... ked sa budes z bytu stahovat, tak ju memozes jednoducho odniest ale musis rozmontovat, opravit poskodenie stien a vymalovat ...cize aj na vstavane skrine by si mala mat povolenie od vlastnika.
buchač
22.12.15,06:32
Keď to tak všetko čítam ...

MariaZu si chce namontovať do mestského bytu (čiže nie jej vlastníctva) nejakú vstavanú skriňu, ktorá bude pripevnená konštrukcia pár skrutkami do steny. Zvyšok je o koľajničkách a doskách.
Takže na takéto niečo potrebuje povolenie od majiteľa bytu a aj stavebné povolenie, či ohlásenie ???

Keď sa tak na to pozriem s určitého nadneseného pohľadu, tak aj tie garniže by vyžadovali takýto postup....šak vŕtanie do stien diery na hmoždinky...

Silne pochybujem, že by toto niekomu vadilo...a keby aj, tak je vadný.
Tiež si myslím, že ak jeden dostane byt do prenájmu, tak to ešte neznamená, že by zástupca majiteľa bytu mal právo chodiť na kontroly.
Toto predsa platí pri iných situáciach.

Platí ale iné :

Ak by sa aj napriek nesúhlasu majiteľa resp. prenajímateľa rozhodol nájomník realizovať v byte nejakú prestavbu alebo výrazné zmeny, musel by priestory po skončení nájomnej doby vrátiť do pôvodného stavu a to na vlastné náklady.
Z toho vyplýva, že na jednej strane nemôže stavebné úpravy bez súhlasu majiteľa realizovať, no zároveň ak chce samotný majiteľ nejaké zmeny uskutočniť, musí s tým súhlasiť aj samotný podnájomca.
Chobot
22.12.15,07:48
Myslím, že tá vstavaná skriňa je v pohode. Len musíš rátať s tým, že po skončení nájmu v lepšom prípade ju tam buď necháš (teda nedostaneš za investíciu kompenzáciu), alebo vlastník môže požadovať dať bt do pôvodného stavu - teda by si ju musela na vlastné nákaldy odstrániť.

Ešte by bolo riešenie, urobiť tie steny ako posuvné dvere - paravany. Potom stačí pripevniť na strop a na podlahu koľajnicu a do nej vložiť tie posuvné dvere. Bolo by to ale nákladnejšie, ako tá stena zo SDK dosiek.
jslancik
22.12.15,09:21
v otázke riešiš dve veci - jedna je vo vzťahu k prenajímateľovi, a druhá k stavebnému úradu. Resp. tvoj "nemenovaný stavebný inžinier" ti to objasnil z tej druhej strany. So stavebným úradom by si nemusel riešiť SDK priečku (vo VLASTNOM byte).

S prenajímateľom by si to každopádne riešiť musel. Veď to máš jasne v zmluve napísané, tak študuj.

Teoreticky by ti to mohol povoliť, ale len za podmienky, že by si po ukončení nájmu vrátil byt do pôvodného stavu - tzn. minimálne nové omietky a podlahy v danej miestnosti. Tak by si sa mohol dohodnúť so súkromným prenajímateľom. Na meste sa s tebou nik baviť nebude.

mimochodom, všetko sa dá "kedykoľvek odstrániť". Aj stena vymurovaná z ytongu.

ty to chceš riešiť ako "vstavanú skriňu" či "koľajničky + osb"? Reálne ti hrozí okamžitý vyhadzov z bytu. Tvl, skúsili by mi nájomcovia spraviť niečo takéto... Máš jedno, či navŕtaš koľajničky, alebo SDK profily.

Keď sme pri tom - čo vlastne potrebuješ poriešiť? jedine optické predelenie. nič iné ti dané "riešenia" nevyriešia. Nič na to nezavesíš a zvuková izolácia žiadna. To si tam rovno môžeš dať záves na rozpernú tyč - ktorá sa rozoprie so stien.
jslancik
22.12.15,09:21
avalik, presne tak.
buchač
22.12.15,11:31
Pre tých,čo nevedia čítať, som zvýraznil patričné.
gertuda
28.12.15,10:13
Japonska stena nestaci ?