glglgl
02.06.06,15:01
Mam na Vás prosbu rátaju sa diety šofera kamionu v zahranici do prijmov na účely určenia sum životného minima a v akej vyske. Este jedna otazka moze sa stahovat exekucia aj z vyplatených diet tohto šofera.mimotemy
glglgl
05.06.06,09:37
:DNikto mi nevie poradit s touto otazkou.


Mam na Vás prosbu rátaju sa diety šofera kamionu v zahranici do prijmov na účely určenia sum životného minima a v akej vyske. Este jedna otazka moze sa stahovat exekucia aj z vyplatených diet tohto šofera.mimotemy
Chobot
05.06.06,09:59
Mam na Vás prosbu rátaju sa diety šofera kamionu v zahranici do prijmov na účely určenia sum životného minima a v akej vyske. Este jedna otazka moze sa stahovat exekucia aj z vyplatených diet tohto šofera.mimotemy

Najprv si upresníme pojmy - diety je nesprávny pojem. Zákon o cest. náhradách definuje stravné a vreckové. Ako pozerám zákon o živ. minime, tak oba tieto príjmy sa považujú podľa tohto zákona za príjem. Je to v § 4:

Príjmy

(1) Za príjem sa na účely určenia súm životného minima považujú

a) príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu podľa osobitného predpisu4) po odpočítaní...
b) príjmy oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu4) okrem prijatých náhrad škôd, náhrad nemajetkovej ujmy, plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za stratu zdaniteľného príjmu,
c) sumy vreckového pri zahraničných pracovných cestách do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené osobitným prepisom, 5)


Bod b) zahŕňa aj stravné a vreckové. Neviem prečo ešte raz sa v bode c) opakuje to vreckové, keď je to príjem podľa bodu b).

Na druhej strane nejaký vnútornú hlas mi hovorí, že asi stravné by namalo byť podľa tohto zákona príjmom, keď osobitne vyzdvihujú to vreckové. Ale znenie zákona tomu nenasvedčuje. Tak som z toho jeleň.

Ak sú teda príjmom podľa zákona o živ. minime, bude sa na ne pravdepodobne vzťahovať aj exekúcia (ale nie som si istý).
glglgl
05.06.06,12:34
Zákon o život. minime som si aj ja prečitala ale neboli mi jasne tie prijmy.Človek musi aj z niecoho zit vonku a na to sluzi stravne a vreckove tak preco sa to zaratava do prijmu ale myslim ze do exekucie by to tiez nemalo ist. Neviem si vysvetlit tento zakon.Ale dakujem za odpoved.